Trocha víkendové archeologie s Jindrou Šteflem

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR, Akce LP a Archeo LP 2010

Průzkum této lokality se domluvil už na Mistru Hledači 2017. Raději nebudu prozrazovat jaký kopec jsme dělali, ale šlo o to, že v místě proběhl jediný zjišťovák někdy v 50. letech a ten přinesl více otázek než odpovědí.

V sobotu ráno se scházíme pod kopcem. Čeká nás 4 kilometry dlouhý výstup, který některé jedince řádně prověří. Les a cesta je plná polomů a výstup nám tak trvá takřka hodinu. Na vrcholu nás čeká spousta mlhy, kterou se slunce snaží provrtávat bledými podzimními paprsky. Naštěstí zahřát nepotřebujeme, z většiny z nás se po výstupu páří jak z koníků po doběhu Velké Pardubické :-). Pohled je to ale velice romantický.


Diskuze na startu průzkumu

Rozdělujeme plochu a jde se hledat. Předmětů povahy archeologické je tedy velice pomálu. Za to padají socialistické koruny, východoněmecké feniky a ruské kopějky. Možná tady mohl stát nějaký družební tábor? Odpovídala by tomu nalezená víčka od olejovek a další podobné lahůdky.


Mlha na vrcholu

Není to tedy pravidlo, ale děje se to pravidelně. Nejhezčí nález má Míša, která má své Zero teprve pár měsíců a tak se dá označit ještě za začátečníka. Jedná se o krásnou bronzovou sekeru, ke které ještě přidá dvě velice hezké šipky. Z nálezu má obrovskou radost, není se co divit. Ono hodně i podstatně starších hledačů bronzovou sekeru nikdy nenajde.  Všichni ji tak gratulujeme a jde se dělat oběd.


Šťastná MíšaDěláme obligátní opékací táborák.  Pilot tentokrát koupil snad nejlepší špekáčky co jsem jedl. Kontrast s tím, co měl na vidličce třeba Kobrety, nemohl být větší, jelikož ten jenom tiše černal a bez známky ukápnutí slzičky omastku jsme čekali kdy exploduje... to snad už nebylo ani obligátní složení kůže, chlupy, kopyta...:-). Jako vydávat tohle za špekáček je už docela drsný. Každopádně všichni přinesené uzeniny nějak dali a tak se po obědě šlo zase něco dělat.

Hledání v blízkém lesíku, který je úplně prázdný. Když říkám prázdný, tak tím myslím opravdu bez jediného signálu a to i bez železa a fólií. Když nad tím uvažuji, pokud tady proběhly nějaké družební tábory, muselo to být před dobou kovových folií, jelikož ty by se dochovaly. Tady není nic :) Vracíme se zpátky na louku a kopu protektorátní 20 haléře a pak mi padne docela hezká ostruha. Čímž automaticky přecházím do polohy “vědeckého hodnocení lokality”. Prostě stojíme a kecáme s Jindrou, co tady asi mohlo být :). Vypadá to na osídlení od mladšího bronzu, přes Slovany (nálezy keramiky v ornici), nějaký středověk  a pak hodně z nálezů, které lze charakterizovat od protektorátu Čechy a Moravy po lidovou demokracii :-).Sečteno a podtrženo, byl to skvělý den. Nádherné místo a něco se i našlo. Detektorového průzkumu se zúčastnila sdružení Seveřan a Archeo LP 2010 a také další naši kamarádi a přátelé + tři Angličanovi psi: Frodo, Cedrik a ten třetí, kterému pořád nemůžu přijít na jméno.

Těšíme se zase příště ;-)

Elmara
 

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeSever nebo jih?

Herdek to musela být akce :-O
Takový archeoakce mám nejradši a jak se tam mihne ještě navíc kočka jako třeba Míša , tak to teprvá stojí za to 8-) :-D ;-) Atmosféra těchhle akcí s dobrou partou je k nezaplacení 8-) ;-)

Super :-) :-) :-)

To kim: vlastně nevím zda to mám nějak blíže přibližovat :) Myslím že to je ale jedno, bylo to na severu :-)

Akce to byla skvělá a plánujeme další. Pak dáme zase raport, pokud tedy bude co napsat. :-)

Krásný nálezy i asi super akce.. myslím si že v ČR bude těchto lokalit nespočet a ještě se o nich ani neví.. To se zjistí až když někdo něco najde a odevzdá.. Máme to ale bohatou zem na poklady všeho druhu. Rád chodím do muzeí se na takové nálezy koukat �.. I na ty mé odevzdané. :-D pěkný článek a těším se na další..

Krásný nálezy - ještě, že si vložil článek, ty moji pacholci mi ani nenapsali zda se něco našlo. Další akci mi snad už žádná svatba nezhatí a budu se moct účastnit.

To fakt závidím, musel to být pěkný průzkum. Tak Míša je opravdu borec, nálezy jsou nádherné, tak také blahopřeji !

To: Elmara - no kapánek jsem přípravu na oběd opemenul a tak v rychlosti zakoupil "buřty" - v luxusním Vietnamském (smíšeném) řeznictví. Za cenu 89,- Kč za kilo jsem sice nepředpokládal že to budě něco extra ale odpověď "to doblý, to chutnat", mne trochu zaskočila. Bohužel na výběr toho moc nebylo. Pravda, netušil jsem že za tak málo peněz se dají pořídit celkem slušné zahradní louče..... :-D :-P

Louče říkáš :-) Vždyť to nehořelo, jenom čadilo. :-)

Te druhej už jo :-D :-D :-D

Jako že ten druhej už i hořel? :-)

JJ po tom co na ten můj uhlík kápl omastek pravýho špekáčku - se ta moje atrapa již vzňala :-D :-D :-D

Na takovéhle akce je potřeba zapracovat na kondičce, na konci 3 km přesunu na lokalitu jsem vypadal jako opařené prase, kterému se samovznítila hlava :-D

To: Pilotk a to Mára sliboval že tu fotku s tvou kouřící hlavou ještě podtrhne vypětí při zdolávání kóty.... :-D :-D :-D

To: Elmara. Děkuji za krasny článek. To byla rychlovka. A akce byla paraaadni. Zážitek na celý život. Sice jsem na nekterych mistech u vyslapu malem vypustila duši ale zvladli sme to všichni.

hezký ;-)

To míša: Už se plánuje další akce, tak ti dá Melda určitě vědět. Bylo to super a třeba to příště bude ještě lepší :-)

To Pilot: tu fotku mám ještě v PC. Ale přidat ji vedlé té s Míšou mi přišlo jako příliš velký kontrast. :-)

To:Elmara budu moc rada kdyz se zase sejdu s tak supr lidma. Melda mi uz neco nastinil a chtela jsem vas podmaznout nejakym dobrym pitim. No ale nakonec sme se dohodli ze upecu nejaky kolac a snad bude lepsi než buřty od Cobry :-P :-P. o:-)

To Elmara... No kdyz to bude ještě lepší nez tato akce tak povolejte i nejakeho zachranare. Protoze to semnou sekne. Uz ted kdyz jsem sekeru vykopala tak jsem malem skoncila hlavou v díře :-D. A ruce se mi klepaly jak v poslednim stádiu parkinsna

To je zajímavý - moje buřty ležej v žaludku někoho jiného :-D :-D :-D

To Michaelle: Datum už asi máme. Zítra to rozešleme :)

Ahoj Máro,pošli mi taky info o akci rád bych se s doktorem také přijel podívat díky Žblabuń :-D :-D

To: Elmara.... Juu tak to je rychlovka teda. Se nemůžeš dočkat kolacku cooo?? :-D :-D

všechny nálezy můžou jít někam
Míša je nejkrásnější artefakt jaký zde kdy byl!!! 8-)

To Arec.... :-D :-D :-D tak ted si mě pobavil. . Moc dekuji hned mam lepsi den 8-) 8-)

To Míša: Jaké koláčky? Makové? :-)

Tvarohoveee. . No a když budete hodni budou i makové. Tak že pro jistotu paratka ssebou :-D :-D

To: Michaelle nebylo to k pobavení, ale čistá realita, doma by jsi to měla slyšet denně ;-)

To Arec.... Neboj bys změnil názor až bys mě videl po ránu :-D.

To: Michaelle ale jinak...super a k tomu ještě ty makové koláčky, ach jo :-)

No jooo musim o kluky pecovat a hýčkat si je :-D

Super nálezy, pěknej článek jen lituju, že jsem nemohl přijet... :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru