Tunel smrti z první světové války

Kategorie: První světová válka , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Až desítky let po konci první světové války se podařilo najít takzvaný tunel smrti. Nachází se nedaleko francouzské Remeše. 275 mladých německých vojáků tam pomalu umíralo.

Tento tunel teprve nedávno objevili hledači, kteří se zabývají historií. Pátrali po něm čtvrt století. V kontextu všech událostí, které se během první světové války odehrály, se na tunel pozapomnělo. Nakonec se vstup do tunelu Winterberg na bojišti Chemin des Dames podařilo vybádat.

Hned se začalo řešit, jak s nálezem vlastně naložit. Měla by být těla rychle vykopána a pohřbena na německém válečném hřbitově? Měl by existovat rozsáhlý archeologický výkop, abychom se mohli dozvědět více o průběhu války a životech mužů, kteří ji vedli? Měl by tam být památník nebo muzeum? Jednat se musí opravdu rychle, aby se na stále „tajné“ místo, nezačali sjíždět zvědavci.

Na první pohled bylo jasné, že už tam někdo zavítal, protože u vchodu byla vykopaná asi tři metry hluboká díra a na hromadě zůstala sbírka válečných artefaktů jako sekery či nevybuchlé granáty. Kromě toho tam ležela i kost, asi z předloktí. Lupičům se ale nepodařilo dostat přímo do tunelu, který je poměrně hluboký. Jediné, co našli, byly věci odhozené po výbuchu granátů, po kterých zůstal tunel zasypaný.

Nikdo ale nepochybuje o tom, že se lupiči na místo vrátí…

Vše začalo na jaře 1917, kdy Francouzi zahájili ofenzívu, aby znovu ovládli místní kopce, které se nacházely v západovýchodní linii několik mil severně od řeky Aisne. Zneškodnili i dva vstupy do tunelu Winterberg, který zůstal po výbuchu zasypaný. Šlo o klíčové místo, protože tunel během druhé bitvy na Aisně zásoboval přední německé linie zbraněmi, municí i lidskými silami. Po výbuchu ale zůstali uvnitř uvěznění němečtí vojáci, kteří pomalu umírali několik dní. 

Uvnitř byli uvězněni muži z 10. a 11. roty 111. rezervního pluku. Během následujících šesti dnů, když došel kyslík, se buď udusili, nebo si vzali život. Někteří požádali kamarády, aby je zabili. Přežít se podařilo pouze třem německým vojákům. Přečkali nedostatek kyslíků a podařilo se je vytáhnout, než hřeben definitivně převzali Francouzi. 

V té chvíli kopání tunelu skutečně nebylo prioritou německé armády. Venku vládl chaos a zkáza. Na konci války nikdo nemohl s jistotou říct, kde se vlastně Winterbergský tunel nachází. Až nedávno ho našli otec a syn - Alain a Pierre Malinowski.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru