U Sardinie našli detektory obří Messerschmitt, před 70 lety ho sestřelili Britové

Kategorie: Války , Válka ve vzduchu

Obří německý šestimotorový letoun, který budil na obloze respekt. To byl slavný Messerschmitt Me 323 Gigant, který se vyráběl v letech 1942 až 1944. Minulý týden byl nalezen vrak tohoto obrovského letounu u pobřeží Sardinie téměř sedmdesát let poté, co ho sestřelila britská stíhačka během druhé světové války. „Vrak jsme objevili potopený v blízkosti Sardinie. Někteří vojáci se zachránili únikem na bažinu,  potom se plavili na voru,“ přiblížil Cristina Freghieri, potápěč a amatérský historik, který objevil vrak v hloubce 200 stop.

Gigant od společnosti Messerschmitt

Letoun byl sestřelen 26. července 1943 pilotem na cestě z toskánského města Pistoia od své německé základny na Sardinii. Než letadlo Freghieri objevil, strávil rok prohledáváním vojenských archívů a letových drah.  Vrak prozkoumával s menším týmem výzkumníků. „Byl to velmi emotivní okamžik, když jsem viděl vrak na dně moře. První jsem zahlédl jen kus plechu, potom další a další. Úplně se mně rozbušilo srdce,“ popsal svoje dojmy z hledání amatérský historik. Vrak přitom našel na úplně jiném místě, podle dokumentů měl letoun ležet o několik desítek metrů dál. „Měli jsme štěstí, letadlo je ve výborném stavu. Motory i trup jsou téměř neporušené,“ nastínil Freghieri.

Motor sestřeleného letadla

Němci vyrobili letounu Messerschmitt Me 323 Gigant 200 kusů. Přestože byl výborně vybavený zbraněmi (18× kulomet MG 81 ráže 7,92 mm nebo 2× kanón MG 151 ráže 20 mm a 7× kulomet MG 131 ráže 13 mm), ve vzduchu se pohyboval neobratně. Navíc měl několik konstrukčních vad, například se  po vzplanutí či vypovězení dvou motorů na jednom křídle převrátil na příslušný bok a gravitace ho zdevastovala. Vážil pětačtyřicet tun, měl rozpětí křídel přes pětapadesát metrů, délka přes osmadvacet metrů a maximální rychlost 270 km/h. Důležitou roli měl letoun severní Africe, kde chránil námořní konvoje. Messerschmitt Me 323 Gigant se objevil také na českých letištích, a to 27. srpna 1944 v Prostějově a 28. prosince 1944 v Chrudimi.

Itálie

Nález Messerchmittu je druhým nevýznamnějším nálezem z druhé světové války na březích Sardinie za poslední tři měsíce. V červnu objevili badatelé vlajkovou loď italského námořnictva - Corazzata Roma, potopili ji Němci v září 1943 tedy krátce poté, co Itálie přešla ve válce na druhou stranu. Na lodi zemřelo téměř čtrnáct set lidí, přežilo přes šest set. Minulé pondělí italská vláda uspořádala vzpomínkový obřad na počest obětí. Loď našli námořníci šestnáct mil od pobřeží Sardinie, na dně moře leželo pět protiletadlových kanónů.

Hlaveň

Bitevní loď Roma

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tři kusy giganta byly v květnu 45 v polorozebraném stavu, na letišti ve Skutči. Jenom na okraj a k doplnění.

Dost šílená je výzbroj toho letadla. Hlavně trčeli doslova všude, ale je to jinak hrozná kachna. Radost pro protiletadlové dělostřelce :-D

A to Mambo furt skuhrá že tam nic neni :-D

Krásný stroj,parádní čtení,litrfree,kde skončili ve šmelcu?

to pifin71: pozjišťoval sem to, tak jich tam bylo nakonec víc, a jak to s nima dopadlo se dočteš tady, je to z obecní kroniky. http://muzeum.skutec.cz/kronika-1945/

Bohužel článek obsahuje řadu nepřesností (dalo by se říci nesmyslů). Asi největším je, že Me323 nesl výzbroj 18 kulometů, tohle sice píše česká wiki, ale ta je obvykle dost nepřesná a autor tamního příspěvku ví o letadle zřejmě houby. Tam uváděná výzbroj je výzbrojí dvou prototypů Me323WT, tedy Waffenträger, které nebyly nikdy nasazeny (jeden byl jen krátce testován u KG200). Standardní výzbrojí byly u verze D1 pouhé 2 kulomety MG15, později byla výzbroj změněna (u verze E) na 5 kulometu MG131. Pokud byly vezeni pěšáci mohli střílet z některých bočních oken ze svých kulometů, ale v praxi to asi nemělo význam. Dalším zřejmým nesmyslem je prohlášení"Měli jsme štěstí, letadlo je ve výborném stavu. Motory i trup jsou téměř neporušené,“ trup byl z trubkové konstrukce a dřevěných nosníků (stejně jako křídlo) a byl potažen plátnem, takže o tom že by byl "téměř neporušený" lze mít oprávněné pochyby. No a třešnička na dortíku, Cristina Freghieri samozřejmě NENÍ potápěč a historik, ale potápěčka a amatérská historička, neb jest ženou a to docela pohlednou, jak se lze přesvědčit na její stránce http://www.cristinafreghieri.it/
Ostatně i informace že "Někteří vojáci se zachránili únikem na bažinu, potom se plavili na voru" ukazuje že autor příliš nepochopil o čem původní článek píše, v originále je "Some soldiers escaped on a raft, but most of the troop sank with the aircraft" tedy že někteří vojáci unikli z letadla na voru (může jít i o nafukovací člun, což je reálnější), ale většina vojáků se potopila spolu s letadlem. O bažině ani slovo, kde by se také v moři 8 mil od pobřeží, kde je hloubka 60 m vzala bažina, že?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru