Unikátní detektorová studie přináší zajímavé výsledky

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Když se u nás v nedávné době objevil dotazník Mgr. Balázse Komoróczyho Ph.D., který sleduje hlavní myšlenkové proudy kolem detektorového hledání v Čechách, ve Skotsku již podobný, byť intenzivnější průzkum proběhl. Jaké přinesl výsledky a co si od projektu odborníci slibují?

Výzkum provedly národní kulturní agentury „Historic Environment Scotland (HES)“ a „Treasure Trove Unit (TTU)“ jako součást projektu se záměrem vytvoření užších vazeb mezi detektoristy a odborníky. Zpráva uvádí, že zhruba polovina detektoristů používá při svém koníčku zařízení GPS pro přesné zaznamenání polohy jednotlivých nálezů. K těm si vedou nálezové informace nejčastěji formou deníku. Drtivá většina těchto lidí hledá již více než 9 let, častěji jsou organizovaní a chodí na společné klubové akce.

Dále bylo zjištěno, že v rámci Skotska nyní aktivně působí více než 500 detektoristů. Plných 87 procent z nich jsou muži, nejčastěji ve věku mezi 45 a 55 lety, přičemž v posledních letech postupně přibývá i žen. Oblasti s nejvyšší zaznamenanou aktivitou jsou Perth, Kinross, Fife, Dumfries, Galloway a příhraničí.

Agentura TTU je styčnou plochou mezi detektoristy a odborníky. Tým TTU přebírá, hodnotí a zkoumá každý nový nález, přičemž se snaží o zachování národního kulturního dědictví a odevzdané nálezy posléze předává různým muzeím po celém Skotsku. Více k projektu uvedla Dr. Natasha Fergusonová, hlavní koordinátorka výzkumu: „Lidé obývali Skotsko tisíce let, přičemž každá generace zanechala něco málo důkazů o vlastní existenci, které jen čekají na své objevení. Není žádným překvapením, že zajímavé artefakty se objevují prakticky neustále, někdy náhodou a jindy při záměrném výzkumu. Každý nalezený objekt a předmět přispívá k našemu chápání dějin národa svým vlastním způsobem.

Komunita detektoristů ve Skotsku najde a hlásí pro TTU stovky artefaktů ročně, přičemž mnohé jsou národního nebo dokonce mezinárodního významu. Nicméně, někdy i ty nejlepší úmysly mohou artefakty nenávratně poškodit či zničit nálezové informace. Chceme vždy zajistit artefakty objevené prostřednictvím rekreačních aktivit a místo nálezu pečlivě prozkoumat. Důležité je tudíž také vzdělávání.“

Ve Skotsku se snahy o zlepšení spolupráce již přetavují v realitu. K celkové popularizaci spolupráce mezi fanoušky detektorového hledání a profesionálními archeology ve Skotsku přispívá mj. také nadace Beyond The Beep dnes již velmi známého detektoristy Dereka McLennana a jeho partnerky Sharon McKee. Derek byl před odchodem do důchodu úspěšným ředitelem mezinárodní organizace se zaměřením na vzdělávání, IT a energetiku. Zkušenosti převádí i do nadace, projekt se mu velmi daří. Jezdí po základních i středních školách v celém Skotsku, pořádají přednášky, kurzy a zakládají spolky.

Sám Derek přitom našel a odevzdal již tři významné poklady a mnoho dalších menších artefaktů. Mezi jeho nejvýznamnější nálezy patří tzv. Gallowayský poklad, který doznal nadnárodního významu a zprávy o něm obletěly celý svět. Právě jeho iniciativa a další v posledních letech se množící odevzdané nálezy a ukázky příkladné spolupráce vedly odborníky ke studii, jež má navázat užší vztahy mezi laickou, odbornou a detektorovou veřejností ve Skotsku a zefektivnit tak objevování a záchranu národního kulturního dědictví.

Dodejme, že podobné snahy, byť se o nich (ku škodě) tolik nemluví, existují i u nás. Vznikla celá řada spolků, místních organizací, detektoristé se sami aktivně zapojují do programů prevence a pomáhají místním muzeím a archeologům. Snahu celou situaci lepšit vidíme také ze strany odborníků, kteří detektoristům v rámci možností a legislativy vycházejí vstříc jak jen to je možné. Leckdy mají celé týmy spolupracujících detektoristů, kteří rádi a ochotně pomohou při záchranném výzkumu. Doufejme, že podobných snah bude jen přibývat.

Zdroje: thenational.scot, beyondthebeep.com, bbc.com, edinburghnews.scotsman.com, facebook.com

Roman Němec


Derek a Sharron


Zápis Derekova nálezu


Depot nalezený Derekem


Sharon McKee


Skotští archeologové v akci

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jelikož jsem o textu už komunikoval s Romanem, jenom to sem přepíšu.

V Celé UK je podle odhadu výrobců a prodejců přibližně 1,1 milionu majitelů detektorů kovů. I když je Skotsko menší a méně osídlené, těch hledačů bude podstatně více a klidně bych odhadnul minimálně 20 000 lidiček. Od Dereka a Sharron navíc uveřejníme ve čtvrtek článek o jejich zkušenostech s použití velké 17" cívky na CTX 3030.

Nevím kde se vzal rozdíl ve statistice, ale je klidně možné, že lidé, kteří jdou jednou za měsíc a nebo ještě méně často jsou už pod rozlišovací schopností podobných dotazníků. I když se to nezdá, tak jsem přesvědčený z vlastní praxe, že podobných hledačů je velká většina. Mohu pouze dohadovat, ale muj osobní odhad je, že 90% hledačů nevytáhne detektor více jak 12 krát do roka.

Pobyt na stránkách o hledání muže být matoucí. Pokud ale vezmu v úvahu, že z 38 000 registrací 28 tisíc lidí nikdy nenapsalo ani čárku...... ;-) Šedá zóna hledačů je nezměrná :-)

Zo Elmara.tak tohle si myslim uz delši dobu.podle me to tvrdy jadro hodně aktivnich neprekroči 4000 hledaču.No jen muj odhad ;-) :-)

To marczus: ono co je to jádro? :-) Každopádně lidí co dojdou občas do muzea je cca. 3000. To je celkem dost. Těch co vyběhnou alespoň jednou za měsíc opravdu asi nebude více jak 4-5000. :) Celkový počet pak bude tak o jeden řád vyšší. Ale pro většinu lidí je to stejné jako s dalšími koníčky, včera ryby, dnes detektor zítra nevím co :-)

jasan souhlas .To jadro jsem myslel hledače co tomu davaji veškery čas nejen v terenu,co chodi 2 krat v tydnu počasi nepočasi :-)A pak je tu jiste procento lidi co se nechali zmamit rychlym nabiti pokladu.Je to jak pišeš.. ;-)

Kazdopadně to uz je slušne čislo 3 tis. odevzdavajicich.

Kombajn: Statistika počítá s tím, že mnozí Kombajnové se nezapojí. Nicméně, od toho je to statistika, ona si s tím poradí. :-)
https://youtu.be/ETRuNwFeRjo

38000 registrací a z toho jich 20000 koupilo velemana a spol, tak jim detík leží v lepším případě v kůlně a v tom horším je omotanej kolem stromu. 15 000 jich počítá se zbohatnutím a po zjištění , že spíš jen budou dotovat a dotovat , to taky zabalí a nebo vyrazí jen tzv. na lup a ten zbytek má hledání jako koníčka a snahu se něco dozvědět o:-) 8-) ;-)
Toď můj hrubý odhad o:-) :-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru