Unikátní mincovní poklad ze Slovenska čítá stovky zachovalých mincí 17. a 18. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V září jej nalezli při systematickém průzkumu v blízkosti obce Lučivná archeolog Marián Soják se spolupracovníkem Vladimírem Habajem. Jedná se o výjimečný nález – jednak pro přítomnost archeologa a také pro nadstandardní kvalitu a rozličnou strukturu mincovního souboru.

V hliněném džbánku s ouškem se skrývalo celkem 870 mincí různých ražeb včetně dobových falzifikátů. Podle numismatika Jána Hunka šlo převážně o ražby Leopolda I., dále Karla VI. či Josefa I. V souboru byly nalezeny také mince dalších panovníků či arcibiskupů. Převažovaly ražby uherské, dále slezské, tyrolské, dolnorakouské a moravské včetně mincí olomouckého biskupství. Celkový souhrn nominální hodnoty představuje ekvivalent deseti dukátů, což je částka, za niž v danou dobu mohl např. řemeslník bez nějakého zvláštního uskrovnění přežít až tři měsíce. Zatím nejstarší vyčištěná mince pochází z roku 1665, naopak nejmladší z roku 1733.
 
Svědek nálezu archeolog Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd je přesvědčen, že jde o jedinečný poklad svého druhu: „Jeho význam také tkví v tom, že je dost početný, byť existují i početnější. Doposud jsme na Spiši, a vůbec na území Slovenska, neměli takový poklad, při kterém bychom si mohli říci, že je zachován každý jeden exemplář do posledního kusu.“

Podle skladby mincí zřejmě nešlo o významně bohatého člověka. Spíše to byl někdo ze střední či nižší vrstvy. O tom je přesvědčen i sedmačtyřicetiletý Soják: „Nejsou to velké nominální jednotky, spíše nižší. Nejvyšší hodnota je 15 krejcarů Leopolda I. Mezi stříbrnými mincemi se nachází také jedna měděná: Báňský znak ze Španej doliny, ten je velmi vzácný.“

Zatím nejsou známy žádné indicie, které by vedly k původnímu majiteli ani příčinám uložení pokladu. Podle Sojáka: „Byl zakopaný na hřebeni nad jeskyněmi, které se tam nacházejí, asi 15 metrů od skupiny skal. Dotyčný věděl, kam to zakopat, aby se k tomu mohl jednou vrátit. Ale už se nevrátil. Možná mince ukryl při nějakých nepokojích, možná byl přepaden na známé poštovní cestě, která procházela obcí.“

V Lučivné probíhá dlouhodobý systematický průzkum, který již přinesl zajímavé ojedinělé nálezy. Jeho výsledky byly zpracovány do monografie obce a již putovaly do tiskárny. Protože archeologové nechtěli obec ochudit o nález mincovního depotu, na poslední chvíli zastavili tisk a podrobnosti z nálezu do knihy přidají.

„Systematicky jsme prováděli průzkum katastrálního území obce a právě na hřebeni nad známou jeskyní nazvanou Pivnice jsme našli pár novověkých nálezů, drobné mince, ostruhu, odznaky, keramiku a jiné kovové předměty ze 17. až 19. století. Systematičtěji jsme se tak rozhodli věnovat hřebenu, vedle něhož v minulosti vedla Via Magna, tedy velká cesta, která fungovala od středověku do novověku, také jako pošťácká cesta," upřesnil pan Soják.

Roman Němec
Zdroje: archaelogy.org, sme.sk, cas.sk, teraz.sk



 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

Pěkně se podařilo :-)

Archeologové a hrneček je na maďeru :-/ nemám rád Slováky nemůže se tam hledat :-(

p.Sojaka osobne poznam.Je to spickovy archeolog. Spiš urcite vyda casom aj dalsie,mozno starsie,poklady.

Paráda, 3krejcary Karla a Josefa, to je parádička. Dobrej zásah. Skoda ze se takové mince nedostanou mezi sběratele ale casem skonci nekde v depozitu.

to je sen každého :-D nádhera

Hezké, no vypadá to, že hrneček opravdu dostal lopatkou. Utěšuje mě, že se to stává i profíkům. :-D

Zásah, ale tak holt se stane. Jinak krása.

Sakra, dobrý džekpot.

Zvonek-nemáš pravdu !na Slovensku môžeš hľadať,ale ta pri tom nesmie nikto vidieť . :,-( :,-( :,-( ;-)Ale tento nález je super a je dobre ze ho našli oni.

Wau. Parádní nález.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru