Unikátní římská hrací deska ze 4. stol. nalezená v Popradu nemá v Evropě obdoby

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Před dvanácti lety náhodně objevená hrobka vysoce postaveného germánského šlechtice skrývala cenné artefakty. Mezi nimi naprosto jedinečnou deskovou hru z období kolem roku 375 n. l., která ani po deseti letech výzkumu nemá s žádnou jinou srovnání.
 
Hrobka byla objevena v roce 2005 při stavbě průmyslové zóny Poprad – Matejovce. Celý následující rok byly její artefakty pečlivě konzervovány a další roky studovány. Mezi mnoha jinými např. velmi zachovalý dřevěný stůl, různé nádoby, zbraně a další předměty. Velký přínos do budoucna znamená především desková dřevěná hra evropského významu. Dodnes však odborníci spolehlivě nepřišli na její princip, pravidla hry. Zatím zjištěné informace odkazují na původ z oblastí východního Středomoří, pravděpodobně ze Sýrie.

Během výzkumu se podařilo zjistit, že pohřbený germánský šlechtic se narodil ve stejné lokalitě, kde byl také pohřben, bylo mu asi třicet let a po nějakou dobu svého života se pohyboval v oblasti Středomoří. Archeologové se proto domnívají, že mohl sloužit v římské armádě. Rozhodně nebyl pěšák. Byl velmi bohatý a jednoznačně členem společenské elity. Byl to zřejmě šlechtic, možná princ, kterému Římané zaplatili, aby pro ně bojoval jako "foederati" – coby vůdce jednotek jeho vlastních mužů, složených převážně z barbarských kmenů. Podobně jako např. vizigotský král Alarich I. nebo později franský král Childerich I.

Podle vedoucího výzkumu Karola Piety, zástupce ředitele Archeologického ústavu v Nitře je: „...velmi pravděpodobné, že sloužil v římské armádě jako prominentní důstojník, což by odpovídalo jeho společenskému postavení. Byl silně ovlivněn rozvinutou římskou kulturou, jak ukázala jeho oblíbená hra, nalezená v hrobě.“

Hry tohoto druhu bývají nalézány v řeckých a římských chrámech na podlahách nebo ulicích starých měst vytesané do kamenné dlažby. Tato 1 600 let stará přenosná dřevěná desková hra z Popradu je zcela unikátní. Skládá se z dřevěné hrací desky se „šachovým“ vzorem a zelenými resp. bílými skleněnými herními prvky – žetony různých velikostí. „V dávných dobách existovala spousta deskových her s mnoha variantami, nicméně rekonstrukce herní techniky je velmi komplikovaný proces, který mohou vyřešit jen špičkoví odborníci,“ doplnil Pieta.

I proto se archeologové obrátili na špičkového evropského experta na staré hry Ulricha Schädlera, ředitele Muzea her ve Švýcarsku. Ten se rozhodl odcestovat na Slovensko osobně: „Desková hra z hrobky germánského šlechtice v Popradu je skvělým objevem a přínosem pro dějiny her v Evropě. Je to nejlépe zachovalá dřevěná desková hra na sever od Středozemního moře. Spolu s římskými skleněnými žetony byla (pro šlechtice) zjevně velmi prestižním artefaktem z kontaktu s římským světem,“ řekl Schädler, který se bude i nadále hrou pečlivě zabývat.

Desková hra je nyní součástí expozice nálezů z hrobky v Podtatranském muzeu v Popradě, kde bude k vidění až do konce roku 2018.

Zdroje: muzeumpp.sk, thehistoryblog.com, archaeology.org, spectator.sme.sk

Roman Němec

Artefakty z této doby můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za čtení

Díky moc za článek, unikátní objev! ;-) :-)

Strateg: Hmmm. A čímpak se provinila ta nebohá malá paní? ;-) :-P

Od Admina:

Smáznul jsem příspěvky s politikou. Nemáte ji jinde dost?

To Klco: Na základě toho kdo žil ve 4. století na území Slovenska....

ano politiky mame pokrk,prispevky zmazane,ale fotky s tym.....nie.to uz nie su ziadne ine ,kde su nalezy bez toho hnusu?
ked bez politiky ,tak aj bez takych foto.......

A nedá si říct. Tak jinak - jiné fotky tam skutečně nebyly. Ale i kdyby byly, stejně bych tam pana Kisku nechal, protože pro muzeum je to pocta a taková fotka, kde je skutečně významný státník při zájmu o historii zachycen, znamená značnou přidanou hodnotu. Že je zrovna pro tebe někým jiným, je jen tvůj problém. Tak to sem netlač. Jasně ti to Marek napsal.

tak si o nom aj nieco nastuduj....a nebudes pisat blbosti o statnikovi a nieviem co.
na nete je fotiek tej hracej dosky dost aj bez neho.cize skor provokacia ,ze?

To Roman70: tohle je věc, nad kterou si neustále lámu hlavu. Kde se v lidech, co píši na internetu, bere tolik nenávisti. Mluvíš o normálním člověku jako o hnusu? Článek je o kousku historie a fotky jsou jsou ilustrační.

Navíc, dostal jsem do obálek 4 rozhořčené zprávy, jak jsme si jako mohli dovolit tvrdit, že se jedná o germána. Když na Slovensku žijí Slováci. Tedy pánové, místo přepjatého nacionalismu, bych se na chvíli zaměřil na základní studium historie.

To ě f poho. Gdibi tam bil Zeman nep Babyž yag bi asy vipadala ta dyskluze pot pžýzpjefkem... ;-)
Yo a souďe prdle to ho nádobýčka to bil fuckt gurmánzkey prync... 8-)

....mam ten dojem ze artefakty z tychto vykopavok boli restaurovane niekde v nemecku,a ci to bol germansky slachtic, alebo to bol naozaj slovansky slachtic.....to ukaze az historia.... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru