Unikátní zlatý anglosaský kříž milionové hodnoty nalezen v Anglii, majitelé pozemku odmítli odměnu

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Kříž byl objeven v roce 2011 v hrobu mladé dívky z druhé poloviny 7. století archeology z Cambridgské Univerzity v obci Trumpington asi 5 km jižně od Cambridge při výzkumu lokality budoucí zástavby. Spolu s dalšími artefakty představuje zcela jedinečný nález nadnárodního významu – je dokladen nejranějšího období christianizace Anglosasů.

Dívka, u které nebyla zjištěna příčina úmrtí, byla pohřbena na dřevěném lůžku – dosti pravděpodobně na stejném, na jakém lehávala i v životě. Většina částí postele, tedy její rám, rošt a slaměné matrace se rozpadly, železné konzoly vydržely. Odborníci hrob datují do období mezi lety 650 – 680 po Kristu, tedy do časů, kdy byly založeny první křesťanské kláštery v Anglii.

Hrob je tak jedním z nejstarších anglosaských s křesťanskými symboly vůbec – v celé Británii bylo nalezeno pouze patnáct podobných „postelových“ hrobů. Byl bohatě vybaven cennými zlatými šperky s granáty a dalšími artefakty, tolik charakteristickými pro křesťanské pohřební praktiky. Mezi jinými např. nádherný zlatý, řetízkem spojený jehlový šperk s granáty, železný nůž, skleněné korálky a opaskový řetězec. Především pak zmíněný zlatý kříž s granáty, jehož hodnota je v kontextu doby a významu hrobu prakticky nevyčíslitelná.

Umně zpracovaný šperk připomíná některé „kousky“ z nejznámějšího a dosud největšího anglosaského pokladu „Staffordshire's Hoard“. Archeologové se domnívají, že tyto a podobné šperky byly vyhrazeny pouze nejbohatším a nejdůležitějším osobnostem. Mladá žena byla zřejmě členkou elity anglosaské společnosti, snad i královské rodiny.

Datace nálezu je nesmírně důležitá; kříž vlastně představuje jeden z nejstarších křesťanských nálezů v anglosaské společnosti. Křesťanství se šířilo od shora, tedy od elit. Je tak docela možné, že asi šestnáctiletá dívka mohla být jednou z prvních konvertitů ke křesťanství. Složitý design kříže o průměru 35 mm s granáty a velmi jemným, vysoce kvalitním zpracováním představuje teprve pátý nález tohoto druhu v Anglii.

Kříž byl spolu s dalšími předměty hrobové výbavy věnován Muzeu archeologie a antropologie (MAA) na univerzitě v Cambridge. Hlavní kurátorka muzea Jody Joyová uvedla: „Trumpingtonský kříž a další materiál získaný z výkopu mají nadnárodní význam, jsou ale těsně spjaty s nejbližším okolím Cambridge. Naším hlavním cílem je zajistit, aby byl význam tohoto nádherného a záhadného kříže uznán místně, národně i mezinárodně prostřednictvím výzkumu, výstav a publikací. Trumpingtonský kříž nabízí jedinečný pohled na původ anglického křesťanství a my cítíme velké štěstí, že ho můžeme vystavovat jen několik málo kilometrů od místa, kde byl tento nádherný artefakt objeven.“

Od roku 1996 platí ve Velké Británii zákon o pokladech, který umožňuje nálezcům získat odměnu z prodeje, jejíž polovinu si dělí s majitelem pozemku. V tomto případě jsou nálezci profesionálové, kterým nepřísluší odměna, zatímco majitelům pozemku ano. Manželé Grosvenorovi se však poloviční zákonem stanovené odměny vzdali. Dle odborníků by mohla být odměna za nález pravděpodobně vyšší než 80 000 liber, tedy při současném kurzu asi 2,3 milionů korun. Odmítnutí nálezného je tak velmi záslužný čin, ukazuje, že vztah a respekt k vlastním dějinám je majitelům pozemku cennější, než peníze. Historická hodnota kříže je přitom nevyčíslitelná; je přeci prvním nalezeným v anglosaském hrobě na Britských ostrovech a jasně dokládá přechodové období christianizace v Anglii.

Video

Roman Němec

Zdroje: theguardian.com, bbc.com, dailymail.co.uk, metro.co.uk, cam.ac.uk, canadiancontent.net, youtube.com, wikipedia.org

Hrob mladé dívky s kovovými prvky dřevěné postele


Jehlice s řetízkem


Před čištěním

Vyjmutí kříže

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera :-D

No nádhera úžasná, jen mi přijde, že je to trasparentní smalt. :-O Co dokázali ti naši předci, z toho mi jde hlava kolem. :-D :-D

Moc pěkný kříž to provedení mi připadá stejný jako nález brože na Lp dokonce byl navrzen v soutěži o nález roku 2017 teda me to připadá podobne provedení zlatnika jinak pekny článek :-P

Krásný nález v pravých rukách :-O

boží

Jerry68: Je to podobné, ze stejného období, styl i granáty.

:-O :-O :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru