Uplynulo 10 let od nalezení největšího anglosaského pokladu v historii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

5. července 2009 byl na poli u vesnice Hammerwich nedaleko Lichfieldu za pomoci detektoru kovů nalezen tzv. Staffordshire Hoard – největší anglosaský zlatý a stříbrný poklad, jaký byl kdy objeven. Od té doby byl v Birminghamském Muzeu a Galerii umění spatřen více než čtyřmi miliony lidí, další statisíce jej viděli na putovních výstavách po celém světě.

Kompletní soubor obsahuje asi 4 000 fragmentů a artefaktů z období mezi polovinou šestého a polovinou sedmého století, přičemž uložen byl mezi lety 650 – 675. Přepočteno na drahé materiály se jedná o 5 094 g zlata, 1 442 g stříbra a 3 500 granátových kamenů. Jednotlivé fragmenty byly nalezeny rozorané na ploše asi 9x13 metrů. První části objevil britský detektorista Terry Herbert na čerstvě zoraném poli farmáře Freda Johnsona, který tehdy lakonicky poznamenal, že tohle bramborové a mrkvové pole bylo vždycky úrodné. Aby ne, když se podělil s nálezcem o polovinu odměny, která v roce 2011 činila něco přes 115 milionů korun...

Tak ohromná částka vychází samozřejmě z výjimečnosti tohoto anglosaského pokladu. Přestože byly artefakty poškozeny, byl a dosud je význam takového pokladu nesrovnatelný s kterýmkoli jiným co do obsahu a množství v celé kontinentální Evropě. I když tajemství jeho uložení dosud nebylo vyřešeno, odborníci se domnívají, že vzácné a umělecky velmi podařené předměty kdysi patřily vysoce postaveným elitám, snad armádním velitelům, bojujícím za anglosaská království. Prakticky všechny artefakty se totiž vztahují ke zbroji nebo výstroji vysoce postaveného válečníka, žádné specificky pro ženské využití.

Poklad samozřejmě vzbudil obrovský zájem veřejnosti, což potvrdila již první krátkodobá výstava v září 2009, která přilákala do muzea během tří týdnů přes 40 000 návštěvníků. Byla to nejúspěšnější výstava, která se kdy v muzeu konala. V listopadu 2018 muzea ukázala dvě repliky helmy z pokladu. Jedná se o helmu z nejvyšších šlechtických kruhů, ze které pochází přibližně třetina fragmentů Staffordshire Hoard. Repliky této velkolepé helmy obnovily zájem návštěvníků ze všech koutů světa.

„Zájem veřejnosti přesahuje muzejní expozice; Staffordshire Hoard se stal součástí sdílené historie regionu. S výzkumem, který má být ještě zveřejněn, bude Staffordshire Hoard žít dál a inspirovat další generace,“ sdělila radní Jayne Francisová, členka kabinetu pro vzdělávání, umění a kulturu v městské radě v Birminghamu. A dodala: „Staffordshire Hoard zapsal Birminghamské Muzeum a Galerii umění na mapu celého světa již od první výstavy v roce 2009. Tyto fantastické poklady odhalily tajemství životů našich předků. Staffordshire Hoard do Birminghamu přitahuje neustále nové návštěvníky.“

Na oslavu desetiletého výročí muzeum zahájilo novou, vylepšenou výstavu Staffordshire Hoard s několika dosud nikdy nevystavenými unikátními předměty. Jak uvedla Lorraine Beardmoreová – radní pro sport, kulturu a volný čas: „Tento úžasný poklad stále mění vnímání a zlepšuje naše chápání starověké Británie. Za pouhých 10 let bylo úsilí specializovaného týmu archeologů, kurátorů a expertů odměněno mnoha novými poznatky, došlo ke katalogizaci, konzervaci a výzkumu těchto nádherných, delikátních starobylých artefaktů.“

„Velkou součástí naší práce bylo zajištění, aby tyto jedinečné předměty zůstaly pro veřejnost stále vystaveny a aby byly co nejpřístupnější. Obrovské úsilí a veřejné finance přispěli k záchraně tohoto pokladu. Obě muzea kompletně přepracovala prostory galerie, aby v nich mohly být umístěny stálé expozice spolu se speciálními k jubilejnímu desátému výročí. Chceme, aby lidé byli stále nadšeni a inspirováni Staffordshirským pokladem po celé další generace. “

Duncan Wilson, výkonný ředitel muzea, jubileum komentoval slovy: „Tento poklad byl úžasným objevem v roce 2009 a za posledních 10 let nám výzkum, který jsme pomohli financovat, umožnil poznat, co naši předkové dokázali. I když je stále mnoho nevyřešených otázek kolem uložení pokladu, řada fascinujících objektů nám poskytuje mimořádný pohled na saské řemeslnictví a kulturu. Jsme potěšeni, kolik miliónů lidí výstavu navštívilo. Nově vylepšená výstava umožní dalším lidem poznat více informací o životě v Anglii před více než 1 300 lety.“

Sbírka pro záchranu Staffordshirského pokladu byla získána z darů veřejnosti po kampani vedené Fondem umění a Národní dobročinnou charitou pro umění. Další peníze byly darovány Národním památkovým fondem, městskou radou v Birminghamu a mnoha dalšími nadacemi a soukromými či firemními dárci. Od roku 2014 do roku 2017 byl Staffordshire Hoard studován jako součást výzkumného projektu, který byl financován muzei, do jejichž péče poklad připadl. Výzkum provedli zaměstnanci Barbican Research Associates a jeho vydavatelem je Society of Antiquaries v Londýně. Staffordshire hoard je dosud nejvýznamnější a nejcennější nález, jaký kdy byl učiněn detektorem kovů.

Video-upoutávka na vystavenou helmu

Video k jubileu: https://www.youtube.com/watch?v=YARI-pFe1lU
Film o Staffordshire hoard https://www.youtube.com/watch?v=6ofCNSfF3vM

Roman Němec

Zdroje: staffordshirehoard.org.uk, birminghammuseums.org.uk, stokemuseums.org.uk/pmag

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

krása střídá nádheru :-D :-D , ale najít bych to nechtěl , jsem ještě moc mladý na to abych uhynul na poli :-D :-D

jelda80: :-D :-D :-D
Souhlas, moc pekne

jelda80 - svatá pravda, taky bych chtěl ještě pár let hledat. Ale upřímně- bylo by krásné tohle najít, ale další hledačky by mě už nikdy asi netěšily, až by se zase chodilo s prázdnou domů. Takže za mě- raději tohle nikdy nenajít. Jinak je to úžasná nádhera takový poklad. :-)

To já bych se takovýmu nálezu nebránil 8-) Ale v Anglii. Ta odměna pro nálezce by byla taky příjemná změna. Tady by ze mě strhávali kůži rozžhavenýma kleštěma. Epochální záležitost, díky za čtení ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru