Úprava dálnice odhalila 2 000 let starou římskou silnici; odborníky přivedla k neznámé římské osadě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Stavební práce při modernizaci nejdelší britské dálnice A1 odhalily nedaleko Richmondu v severním Yorkshiru mnoho vzácných předmětů a přivedly k objevu jednoho z nejstarších a nejbohatších římských osídlení v zemi. Nalezené artefakty zásadně mění pohled na počátky římského osídlení severní Anglie.

Celkem 660 kilometrů dlouhá dálnice z Londýna do Edinburghu v tomto místě kopíruje mnohem starší římskou silnici, tzv. „Dere Street“. Výkopové práce začaly již v roce 2014; tým šedesáti archeologů zatím objevil tisíce artefaktů různých období. Představují zásadní význam této oblasti pro anglickou historii v průběhu mnoha staletí.

Objevena byla celá řada zachovalých artefaktů, včetně bot a kožených polotovarů, taktéž vzácný stříbrný prsten ve tvaru hada, masivní klíč, skleněná miska s vystouplým zdobných reliéfem či bohatě vyřezávaná jantarová figurka. Dle vědců byla vyrobena v 1. století na území dnešní Itálie. Podobná se našla uprostřed ruin v Pompejích, ale na území Velké Británie dosud nic takového nalezeno nebylo.

Vrchní inspektor úřadu „historických památek Anglie“ Neil Redfern uvedl: „Množství výjimečných předmětů při této silnici je mimořádné. Skrze ně se učíme poznávat život zdejších obyvatel v době římské. Tento projekt nám dal jedinečnou příležitost pochopit, jak Římané provedli svou vojenskou expanzi do severní Anglie, a jak se měnil civilní život pod jejich kontrolou“.

Projektový manažer dálnice Tom Howard řekl: „Na tomto projektu jsme pracovali společně s archeology. Je fascinující zjistit, že před téměř 2 000 lety Římané používali trasu dnešní A1 jako hlavní silnici strategického významu a za použití nejmodernějších technologických inovací té doby ji postavili prakticky stejně, jako se silnice v Anglii staví i dnes“.

Římská silnice vedla do neznámé osady

Vykopávky při úpravách silnice navíc přivedly odborníky k překvapivému objevu velkého římského osídlení u Scotch Corner, jedné z nejznámějších křižovatek v zemi, která spojuje východní a západní pobřeží Skotska s Anglií. Nově nalezená osada byla datována k roku 60, tedy časově předchází osady v Yorku a Carlisle o 10 let a posouvá  římskou expanzi na sever Anglie o celou dekádu dříve, než se dosud myslelo.

Osada u Scotch Corner byla ve srovnání s ostatními osadami v severní Anglii nezvykle velká. Táhla se v severojižním směru téměř kilometr a půl, což odpovídá délce třinácti fotbalových hřišť. Archeologové v místě odkryli mj. více než 1 400 fragmentů hliněných forem, používaných pro výrobu zlatých, stříbrných a měděných mincí. Tím se stalo místo největší a nejseverněji položenou výrobnou mincí v Evropě, uvádějí vědci.

Městečko bylo osídleno krátkodobě, maximálně tři desetiletí. Zřejmě došlo jeho k rychlému vylidnění spolu se současným založením nedaleké osady Catterick, města jižně od Scotch Corner, známého Římanům jako Cataractonium. I zde bylo nalezeno značné množství artefaktů. Četné nálezy římských per a cínových kalamářů naznačují, že velká část tamější populace byla schopna číst a psát. Město bylo důležitým střediskem kožedělné výroby. Vědci se domnívají, že zásobovalo římskou armádu; oblast mohla sloužit jako sofistikované průmyslové a administrativní centrum.

Zdroje: archaeology.org, express.co.uk, dailymail.co.uk, livescience.com

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

wow

hustoš :-O :-O :-O :-O :-O :-O

Díky, Romane ! Úžasný objev, zajímavé informace, skvělé ! ;-)

To je hustý ;-) ;-)

tak to je bomba :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru