Uprostřed Říma byly objeveny ruiny legendárního Neronova divadla

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Italští archeologové v týdnu oznámili, že pod zahradou budoucího hotelu Four Seasons nedaleko Vatikánu byly objeveny ruiny Neronova císařského divadla, o kterém se zmiňují starověké římské texty, ale až dosud neexistoval žádný hmatatelný důkaz.

Archeologický výzkum nádvoří freskami zdobeného Palazzo della Rovere z 15. století odhalil téměř 2 000 let staré hlediště pro sedící ve tvaru půlkruhu, mramorové sloupy, ozdobné štuky s plátkovým zlatem a sklady kostýmů a kulis. Podle dozorové ředitelky Daniely Porrové je „tento výjimečný objev považován za místo, kde Nero nacvičoval poezii a svá hudební vystoupení, o místo zmiňované v římských spisech, ale dosud nikdy nenalezené…“.

Archeologové na lokalitě působí od roku 2020. Výkopové práce probíhají jen pár kroků od náměstí svatého Petra. Mezi další nálezy patří možné pozůstatky Horti di Agrippina, kde Caligula postavil velký cirkus pro koňské dostihy. Dále byly objeveny stopy po výrobní a poutní činnosti ze středověku. Archeologové našli vzácné exempláře středověkých skleněných pohárů, hrnce na vaření a pečení chleba, mince, části hudebních nástrojů, kostěné hřebínky, nástroje používané k výrobě růžencových korálků či raně křesťanské poutní insignie...

Vedoucí archeoložka Marzia Di Mento soudí, že studium nálezů bude trvat roky: „Je to skvělé naleziště, o kterém sní každý archeolog... Možnost kopat v této zastavěné, historicky bohaté oblasti, je velice vzácná,“ řekla novinářům s tím, že objevené artefakty budou vystaveny a všechny nálezy z vykopávek budou umístěny do městské veřejné databáze, aby doplnily množství informací shromážděných v průběhu let o historii a životě v Římě.

Video

Roman Němec

Zdroje: dailymail.com, 9news.com.au, abcnews.go.com


Archeoložka a expertka na středověkou historii Ilaria de Luca


část nalezených artefaktů


divadlo shora


na místě vykopávek


Neronovo divadlo bylo nalezeno pod obezděnou zahradou Palazzo della Rovere


ruiny divadla pod zahradou Palazzo della Rovere


Jedna z fresek divadla uprostřed


nálezy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný čtení diky

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru