USS Hornet

Kategorie: Válka na moři

Výzkumníci ze společnosti Vulcan patřící spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi se radují ze skvělého nálezu. Poblíž Šalamounových ostrovů našli vrak americké letadlové lodi USS Hornet, která byla ve službách námořnictva během druhé světové války. Potopila se po japonském útoku 27. října 1942.

K nalezení lodi výzkumníkům pomohly údaje z devíti dalších lodí, které USS Hornet doprovázely na závěrečné plavbě. Potopila se během bojů u Santa Cruz. Zemřelo 140 členů posádky, kteří v té době na lodi sloužili. Vrak ležel více než pět tisíc metrů pod hladinou oceánu.

K bádání využila společnost svou výzkumnou loď RV Petrel, kterou si právě k takovým pátracím akcím pořídili. USS Hornet bohužel našli až po smrti zakladatele společnosti Paula Allena, který je známý tím, že s Billem Gatesem založil Microsoft. V říjnu ve věku 65 let však podlehl rakovině. „Letadlové lodě ho doslova fascinovaly. Proto také založil Vulcan. Chtěl si splnit své sny a pomoci k velkým objevům,“ poznamenal Robert Kraft, vedoucí výzkumného týmu pátrajícího po USS Hornet.

Tuto letadlovou loď měli už dlouho na seznamu pokladů, které chtěli jednou najít. „Fascinuje nás její historie. Během druhé světové války sehrála velkou roli a všichni, kdo toto období mají rádi, o ní určitě slyšeli,“ vysvětlil ještě Kraft, proč se USS Hornet vydali hledat.

Lodí s označením USS Hornet měla americká armáda několik. Vrak nalezený společností Vulcan byl třetím a posledním plavidlem s tímto názvem. Na konci října 1942 byla podrobená těžkému bombardování ze strany Japonců. Útočili v několika vlnách. Námořníci se snažili zkázu všemi silami zvrátit. Večer 26. října ale admirál Jamamota své armádě nařídil, aby loď dorazili. Potopila se v noci 27. října 1942. A na dně Tichého oceánu podle všeho loď zůstane na vždy. Výzkumníci ze společnosti Vulcan jí vyzvednou neplánují. V takových případech jde o běžný postup.

Další dva cenné objevy

Pro společnost Vulcan je to jeden z mnoha významných objevů. Už se jim podařilo vybádat vrak těžkého křižníku USS Indianapolis, který měla americká armáda k dispozici během bojů u Hirošimy. Potopila se 30. července 1945, kdy na ni zaútočila japonská ponorka. Nepřežilo asi 800 námořníků. Tenkrát ještě objev komentoval sám Allen. „Oslavy nebyly bouřlivé. Chtěli jsme hlavně vzdát hold mužům, kteří padli za vlast,“ uvedl tenkrát Allen.

Dalším z velkých objevů je americká letadlová loď USS Lexington, která se potopila 8. května 1942. Výzkumníci ji našli minulý rok ve Filipínském moři. Byla známá tím, že převážela atomovou bombu, která byla později svržena na Hirošimu. Vojáci jí říkali šedá dáma. Japoncům se jí podařilo zasáhnout během bitvy u Korálového moře, nepřežilo 200 lidí na palubě. Naopak zachránit se podařilo dva tisíce členů posádky. „Měli jsme ji na seznamu priorit, protože šlo o jednu z nejvýznamnějších amerických lodí, kterou doposud nikdo nenašel,“ poznamenal tenkrát Allen.

Zdroj: https://koaa.com/, www.ccn.com, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Asi dost hluboko protože je v bezva stavu.

To dělo by snad stacilo nabít a může se střílet, super stav :-)

Clanek a snahu vyzkumniku chvalim, ale necemu nerozumim. Z clanku: "Dalším z velkých objevů je americká letadlová loď USS Lexington, která se potopila 8. května 1942. Výzkumníci ji našli minulý rok ve Filipínském moři. Byla známá tím, že převážela atomovou bombu, která byla později svržena na Hirošimu". .... neni to spatne? Nebo ji prevazela treba v ramci pobrezi USA ve stadiu vyroby? Jinak v Hirosime jsem byl a je to hodne silny zazitek. Po Osvetimi asi druhej nejsilnejsi. Atmosfera tam prekonala i Verdun. Akorat je to od nas trocha z ruky.

Nějak se ta bomba musela dostat z Los Alamos ne?..... Bombardérem ji odtamtud nevezli :-)

Lod potopena 1942, Hirosima 1945. To nesedi. Ale mozna mi neco uteklo.

Ajo, to patří k té USS Indianapolis. V původním textu se psalo o obou a já to blbě napsala k té druhé. Díky za upozornění :-)

Jo aha datum :-D.... Já myslel že se divíš že bomba jela lodí :-D

Neni zac dekovat. Ja dekuju za tvoje clanky, moc rad je ctu.

Díky za čtení ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru