V anglickém Devonu našli detektorem kovů 3 000 let starý poklad, zachránit ho má veřejná sbírka

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V roce 2017 našli dva přátelé svými detektory kovů soubor bronzových ingotů a zlatých náramků z pozdní doby bronzové. Poklad patří mezi nejcennější nálezy tohoto druhu v hrabství Devon za posledních 90 let. Místní muzeum nyní potřebuje sehnat peníze na jeho odkoupení, jinak může skončit v soukromé sbírce.

3 000 let starý soubor, který byl nalezen v bahnité oblasti pastvin u obce Dawlish v Devonském kraji, se skládá ze čtyř zlatých zmačkaných náramků, sedmi fragmentů bronzových ingotů, dvou fragmentů seker a části bronzového meče. Kombinace zlatých náramků s bronzovými artefakty, zbraněmi a ingoty je pro „britskou“ dobu bronzovou velmi vzácná.

Podle Britského muzea byl celý soubor záměrně před uložením poničen. Datován je do období mezi lety 1 000 až 750 př. n. l. Nedestruktivní rentgenová fluorescenční analýza kovu ukázala složení povrchu čtyř náramků přibližně takto: 79 – 83 % zlata, 13 – 17 % stříbra a alespoň 3 – 5 % mědi. Protože nález obsahoval drahé kovy a splňoval podmínky dle Zákona o pokladech z roku 1996, byl prohlášen za poklad.

Jak to v Anglii většinou chodí, už z našich článků asi znáte. Na první pohled je to jednoduché: Pokud je nalezený artefakt nebo soubor artefaktů uznán koronerem za poklad, je následně ohodnocen a nabídnut k prodeji. Většinou pak končí v muzeu, které musí sehnat dostatek prostředků na jeho zakoupení; zisk z prodeje si dělí nálezce a majitel pozemku. Ovšem, co zprvu vypadá idylicky, to pro muzea bývá opravdu velmi těžké...

Pro zajištění pokladu „Dawlish Hoard“ musí RAMM (Royal Albert Memorial Museum – Albertovo královské muzeum v Exeteru založené princem Albertem již v roce 1851) sehnat 12 000 liber (asi 360 000 korun). Asistent kurátora pro RAMM Tom Cadbury zdůrazňuje naléhavost situace: „Pokud nedokážeme tento soubor získat, může být prodán do soukromých rukou a už nikdy ho neuvidíme“.

Proto byla vyhlášena veřejná sbírka pro uchování pokladu v oblasti nálezu. Pro tyto účely vede spolek přátel Exeterského královské muzea a galerie umění – FEMAG) kampaň s cílem oslovit co nejširší veřejnost nejen pro samotnou záchranu pokladu, ale také pro její zapojení a vybuzení zájmu o vlastní lokální historii. Prozatím vybrali něco kolem 500 liber (asi 15 000 korun). Předseda spolku Alan Caig k výzvě o pomoc dodává: „Je opravdu důležité, abychom poklad v této oblasti udrželi.“

Silná lokální podpora může pomoci muzeu zpřístupnit národní granty. Pokud bude vybráno alespoň 10 % z hodnoty pokladu, může se RAMM obrátit na širší okruh investorů. Claire Baileyová, referentka pro rozvoj, vysvětluje: „Malé a velké dary mnoha jednotlivců nedávno RAMM umožnily zajistit Seaton Down Hoard (o tomto detektorovém nálezu 22 000 římských mincí jsme informovali před necelými pěti lety zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/unikatni-nalez-depotu-rimskych-minci-ze-4-stoleti-detektorem-kovu-6370) a zajistit tak, aby místní komunita detailně poznala příběh pokladu Doufáme, že nám i tentokrát jednotliví dárci umožní zachránit poklad Dawlish Hoard,“ dodala s prosbou o pomoc při záchraně tohoto vzácného kulturního dědictví.

Roman Němec

Zdroje: devonlive.com, rammuseum.org, justgiving.com, radioexe.co.uk, finds.org.uk

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Myslém, že pro naše končiny je to něco jako sci - fi. Bohužel pro nás pro všechny, detektoráře i archáče.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru