V budově určené k demolici našli dělnící nádobu se zlatými mincemi

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V městečku Pont-Aven v Bretani našli pracovníci při demolici domu olověný kontejner, který jim nejprve připomínal dělostřelecký granát druhé světové války. Ale když s předmětem lehce „zatřásli, uslyšeli zvuk mincí,“ jak sdělil médiím ředitel stavebního podniku Bat'isol pan Laurent Le Bihan, dělníci příliš neváhali a nádobu otevřeli...

Pont-Avenské četnictvo nález veřejnosti prezentovalo v pondělí. Dle jejich zprávy dělníci po otevření nádoby zjistili, že skrývá na 600 zlatých mincí z 19. století a proto k nálezu přivolali policii. Ihned po ohlášení byly mince uschovány na četnické stanici a pod zámkem střeženy po dobu, než se dohledají další informace o jejich původu a majiteli.

Všechny mince jsou belgické, jedná se o dvacetifranky z období kolem roku 1870, ražené za belgického krále Leopolda II. (vládl mezi lety 1865 až 1909). Tyto 21.4 mm velké a 1,4 mm silné mince byly pro dobrou kvalitu a ryzost (900 / 1000) velmi oblíbené a snad i proto bývají občas nalézány také v jiných částech Evropy. Např. v roce 2015 našli podobné zlaťáky amatérští archeologové detektorem kovů pod stromem v blízkosti Lüneburgu v severním Německu.

Bretaňský nález není zdaleka prvním podobným; v roce 2014 objevili tři stavební dělníci při rekonstrukčních pracích v jednom domě šest zlatých prutů a shodou okolností také přesně 600 zlatých mincí ukrytých ve sklenicích z období mezi lety 1924 a 1927, přičemž celková hodnota pokladu se vyšplhala na více než 1,3 milionu dolarů (asi 28 milionů korun). Nicméně, namísto oznámení nálezu majiteli domu nebo úřadům si dělníci poklad rozdělili a prodali sběrateli mincí. Zadrženi a obviněni byli poté, co si daňoví úředníci všimli, že jeden z mužů vykazoval bez prokázání původu nestandardně vysoký příjem.

Zatím není zcela jasné, komu nedávno nalezené mince patřily a zda bude možné spojovat je s nynějším majitelem domu a jeho rodinou. K tomu ředitel stavební firmy Le Bihan uvedl, že majitel domu „ani nebyl překvapen nálezem, neboť jeho dědeček prý byl vášnivým sběratelem mincí.“ Zákony ve Francii stanovují odměnu za nález podobným způsobem, jako v Anglii; tedy stejnou polovinu si rozdělí nálezce s majitelem pozemku. Hodnota pokladu dosud není přesně známa, avšak podle některých odhadů dle tržní ceny jsou mince oceněny nejméně na 100 000 EUR, tedy asi 2,5 milionů korun, jiní hovoří až o 130 000 EUR, což by představovalo asi 3,3 milionů korun.

Roman Němec



Zdroje: msn.com, thelocal.fr, abc.net.au, ndtv.com, numiscorner.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

štěstí v neštěstí

Budovu chtel majitel zbourat,vse odvest a pouzit na zasipani nejake cesty.Tak proc obvineni?Taky bych si je nechal.)).At to pípá. ;-)

Jo a pak by tě práskl závistivý kámoš, kterému by ses v hospodě při štamprli prokec. A šel bys. Už to tu bylo.

Jinak krásná půdovka.

Pravda,pravda stejne takove stesti nemam)) :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru