V Bulharsku byl nalezen poklad mincí a šperků z 18. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí, Poklady

Stříbrné a zlaté mince spolu se šperky z poloviny 18. století byly nalezeny v rámci archeologického výzkumu někdejší pevnosti Agathopolis na poloostrově Achtopol. Vědci se domnívají, že jde o výjimečný nález i s ohledem na kontext doby.

Mince i šperky byly uloženy v keramickém hrnci – pithu; velké nádobě, která sloužila k uskladnění potravin. V ní se skrývalo celkem 851 stříbrných osmanských a zčásti také západoevropských mincí, další tři byly zlaté. Některé z mincí jsou proděravěné – zřejmě sloužily jako ozdobná součást náhrdelníku nebo náramků, což bylo v té době častým zvykem.

Většina mincí byla ražena za sultána Mahmuda I. (vládl v letech 1730 - 1754) a jeho bratra / nástupce sultána Osmana III (1754 – 1757). Celý mincovní soubor byl před uložením pečlivě zabalen do látky. Některé mincena sobě mají stále ještě patrné zbytky tkaniny. Kromě mincí byly v nádobě nalezeny také šperky jako náušnice, náhrdelníky, spona na opasek či různé vlasové ozdoby...

"Osobně jsem byl tímto nálezem překvapen, protože v době osmanské války byly peníze v oběhu a nebývaly skladované. Skutečnost, že bylo uloženo tak velké množství mincí znamená, že došlo buď k nějaké velké invazi, útoku, nebo jiné podobné události,“ uvedl archeolog z Národního ústavu a muzea archeologie v Sofii Andrey Aladzhov. Následně dodal, že se pravděpodobně jedná buď o depot uložený ze strachu před útokem a nebo schovaný lup – válečná kořist.

Malý poloostrov Ahtopol při jižní bulharské hranici s Tureckem je 300 metrů dlouhý a 150 metrů široký. Byl obýván již v mladší době kamenné. Nedávná zjištění z pevnosti Agathopolis naznačují, že původně starověké thrácké město bylo založeno již koncem 2. tisíciletí př. n. l.  v období trójské války. Během doby železné bylo místo osídleno starodávným kmenem Thynů, následně kolonizováno Římany ve 2. století našeho letopočtu. Město zdárně prosperovalo po celou svou historii, bylo důležitým přístavem a obchodní křižovatkou jižního pobřeží Černého moře.

Pevnost Agathopolis byla na poloostrově zřízena v 6. století pro obranu města před invazemi barbarů pravděpodobně za vlády byzantského císaře Anastasia I. (491 – 518) nebo východořímského císaře Justinia I. (518 – 527). Opevnění bylo velmi kvalitní a téměř tři století bezpečně chránilo město před vpády cizích bojovníků. Některé až 4 metry vysoké a 2,8 metrů silné zdi se dochovaly dodnes.

Agathopolis byl poprvé podmaněn bulharským chánem Krumem, zvaným „Hrozný“ (802 – 813) v roce 812. Po následující staletí však město zažívalo četné výkyvy, když bylo střídavě v držení bulharských a byzantských panovníků. Od roku 1913 po první balkánské válce patří trvale k Bulharsku. Současná podoba vznikla po roce 1918, kdy téměř celé město vyhořelo.

Nález ahtopolského pithu s pokladem je druhým archeologickým objevem svého druhu na bulharském pobřeží Černého moře, učiněným v roce 2018 – tím prvním byl objev pokladu v pevnosti Kaliakra ze srpna tohoto roku, o kterém jsme informovali v článku: https://www.lovecpokladu.cz/home/stredoveka-pevnost-vydala-unikatni-zlaty-a-stribrny-poklad-za-14-stoleti-7423

Roman Němec

Zdroje: archaeologyinbulgaria.com, sofiaglobe.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super čteníčko ;-)

Pekne citanie , dik ;-)

Díky za čtení ;-)

Nádhera. Asi nějakej výrobce přívěsků :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru