V Číně objevili 13 000 unikátních 3 000 let starých artefaktů

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Na archeologickém nalezišti o rozloze 7 km2 v Sanxingdui probíhá výkop obětních jam, ve kterých od roku 2020 společný tým archeologů z Institutu pro výzkum kulturních památek a archeologie provincie Sichuan, Pekingské a Sichuanské univerzity odhalil téměř 13 000 úžasných předmětů z bronzu, zlata, nefritu a slonoviny. Mnohé z artefaktů nemají v archeologii analogii a jsou zcela jedinečné.

Naprostá většina předmětů byla záměrně rozbita – nesou stopy po úderech a spálení před jejich uložením. Za poslední rok našli archeologové 3 155 relikvií, které byly v relativně dobrém stavu, včetně více než 2 000 bronzových artefaktů a soch. Nálezy vrhají nové světlo na království Sanxingdui, z jehož doby neexistují žádné písemné záznamy ani lidské pozůstatky.

Nalezeny zde byly významné a mnohdy dosud nevídané poklady – jen v loňském roce např. 100 gramů vážící zlatá maska, slonovinové relikvie či nefritový nůž… Nejméně deset předmětů z posledních výkopů je v archeologii zcela jedinečných. Mj. téměř metr vysoký bronzový oltář, který pravděpodobně sloužil k rituálním obětem nebi, zemi a předkům. Stopy bambusu, rákosu, sóji, pozůstatky dobytka a divokých kanců okolo tyto obětiny potvrzují.

Čtyři z obětních jam (3, 4, 7 a 8) byly přesvědčivě datovány do pozdní dynastie Shang (1600 – 1046 př. n. l). Analýza 14 200 vzorků odebraných z jam definovala těsné časové rozmezí pro období uložení mezi 1131 př. n. l. a 1012 př. n. l. Jámy 5 a 6 jsou starší, ale stále z pozdní dynastie Shang. Výkop jámy č. 7 je téměř dokončen. Průzkum jámy 8 je zhruba v polovině. Nejnovější nálezy pocházejí právě z těchto dvou jam.

Minulý víkend byl odkryt z jámy č. 8 nádherně zpracovaný bronzový oltář.  Je asi metr vysoký a skládá se z podesty s prolamovanou výzdobou a horní části zdobené bronzovými mýtickými stvořeními. Oba díly byly objeveny samostatně. Horní díl byla nalezen v sobotu 11. června a podesta byla objevena následující den.

Ve stejné jámě ležela také 1,5 m dlouhá bronzová plastika Byla odlita ze tří částí, které byly následně svařeny. Uprostřed je antropomorfní hlava s vypoulenýma očima a kly na hadím těle, což je typické ztvárnění pro kulturu Shu. Postava je umístěna hlavou dolů, zdvižené ruce drží spodní část: nádobu na víno (lei) ve tvaru urny na čtvercové základně. V horní části je zun – nádoba na pití ve tvaru trubky malovaná rumělkou. Složitá ikonografie svědčí o mytologickém světě plném postav a obrazů.

V jámě č. 7 byl objeven další unikátní předmět: bronzová schránka ve tvaru želvího krunýře se zeleným nefritem. Schránku zdobí držadla ve tvaru dračích hlav a bronzové stuhy. Aanalýza odhalila, že byla původně zabalena do hedvábí. Většinu předmětů z jámy č. 7 tvoří menší kusy, ale neméně kvalitně zpracované. Jeden z artefaktů byl složený list bronzu tenký doslova jako papír – o stejné tloušťce, jakou má dnes běžný list papíru A4.

Starověcí čínští slévači běžně odlévali za pomoci dvou protilehlých forem, proto byla většina bronzů ze Sanxingdui poměrně silná. Skládaný bronzový papír však nelze touto metodou vyrobit. Archeologové budou muset provést jeho metalurgický rozbor (a další fragmenty tenkého bronzu nalezené v jámě 7), aby zjistili, jak byl vyroben.

Archeologický tým po skončení prací plánuje zhotovit kopie předmětů a experimentovat s různými způsoby jejich ničení, aby poznal, jak je starověcí lidé kultury Shu před 3 100 lety rituálně obětovali. Bohaté naleziště Sanxingdui je na „předběžném seznamu“ světového dědictví UNESCO.

Roman Němec

Zdroje: metro.co.uk, thehistoryblog.com, cnn.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To by mě zajímalo, jak takové svařování bronzu tenkrát vypadalo.

Jednoduše sletuješ i drátek stéblem trávi ;-)

Zajímavé nálezy. Čínské bronzy jsou dokonalý.

krása

Nádhera!!! Pořád toho v zemi asi ještě hodně je.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru