V Číně objevili brusle z doby bronzové, vypadají jako evropské

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Na místě zaniklé osady Goaotai v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny byly objeveny 3600 let staré kostěné brusle. Jedná se o vůbec první kostěné brusle nalezené v Číně, navíc provedením a stylem odpovídají podobným bruslím shodného stáří v Evropě. Mohou tak odkazovat na úzké propojení obou světů v době bronzové.

Brusle jsou zhotoveny z volských a koňských kostí. Jejich ostří jsou vpředu a vzadu perforovaná, otvory byly protažené kožené řemínky, kterými se brusle upevňovaly na nohy. Přední část bruslí je proti zadní viditelně špičatější. Ve srovnání s moderními čepelemi bruslí jsou mnohem plošší, ale přesto tvořily dostatečně ostré hrany, aby umožnily bruslení ve stylu, jak jej známe i dnes.

Ruiny Goaotai leží na lokalitě Jirentai Goukou, kde stávala osada z doby bronzové a nekropole na vysoké plošině andronovské pastevecké kultury. Brusle ležely v jedné z hrobek asi 700 m od osady. Archeologové zde v letech 2019 až 2022 odkryli na tehdejší dobu ohromný kamenný hrobový komplex, který je největším a nejlépe zachovalým kdy objeveným pohřebištěm euroasijské stepi. Osídlení i hroby pocházejí z období mezi 16. a 15. stoletím před naším letopočtem.

Vyvýšená plošina má čtvercovou základnu o rozloze 1,5 hektarů. Ohraničena je kamennou zdí, před kterou je 17 kamenných linií dlážděných lateritem (hornina s vysokým obsahem oxidu železa), jejichž vzor při pohledu shora vypadá jako sluneční paprsky a může tak odkazovat na kulturu uctívající Slunce.

Minulého roku zde archeologové objevili přes 40 dřevěných vozíků, přičemž se dochovalo 11 masivních dřevěných kol a také některé součásti vozíků včetně dřevěných náprav. Archeologové se domnívají, že byly použity při stavbě plošinové mohyly a poté záměrně rozebrány pro uložení jako součást rituálního pohřbu. Jedná se o nejstarší dřevěná kola objevená v Číně.

Při vykopávkách hrobky bylo odkryto přes 2 000 předmětů a ostatků. Většinou se jedná o keramiku jako válcové a kulaté hrnce, nádoby se složenými rameny, hrnce s vysokým hrdlem, hliněné poháry  další. Kromě kamenných nástrojů byly objeveny i řidčeji zastoupené bronzové, kostěné a železné nástroje. Dále kosti domácích zvířat (skotu, ovcí, koní). Podle odborníků je výskyt zvířecích pozůstatků důkazem, že hrobka patřila elitní pastevecké rodině andronovské kultury.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, thehistory.com


3500 let staré kostěné brusle nalezené v Číně jsou podobné evropským bruslím doby bronzové


hrobka Gaotai


dřevěné vozíky


dřevěné kola

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ćtyři tisíce let reverzního inženýrství.

podobná brusle se našla vloni v Bílině při vykopávkách. Myslím, že byla i součástí výstavy, která před 14 dny skončila.

Ten článek začíná tak vtipně "v Ujgurské autonomní oblasti".

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru