V dánsku našli obří vikinskou stavbu, možná souvisela s Haraldem „Modrozubem“

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Dánští archeologové odkryli část masivní vikingské stavby, která může být spojena s králem Haraldem „Modrozubem“ Gormssonem, jenž vládl v letech 958 až 986. Ačkoli je větší polovina struktury stále ještě v zemi, odborníci hovoří o obrovském překvapení a výjimečném nálezu, jaký v Severním Jutsku nemá obdoby.

Stavba se nachází na nejsevernějším cípu Dánska. Je „největším nálezem vikinské stavby tohoto druhu“ za poslední desetiletí. Měří 40 metrů na délku, postavena byla někdy mezi lety 950 až 1050 a dosud byla odhalena pouze její menší polovina: „Byl to šok, že jsme objevili budovu takové velikosti,“ řekl pro Live Science Thomas Rune Knudsen, archeolog z Muzeí Severního Jutska, který měl vykopávky na starosti. „Sloupy podpírající střechu jsou obrovské,“ dodal.

Vzhled budovy je podobný jiným stavbám v této oblasti z období vlády Haralda I. Modrozuba, ale žádný jiná nebyla tak veliká. Panovník se proslavil zavedením křesťanství, pomohl sjednotit Dánsko a Norsko. S jeho vládou je spojeno několik významných staveb, včetně kruhových pevností Fyrkat u řeky Onsild a také Aggersborg ve vesnici Aggersund. Z obou kruhových pevností dnes zbyly pouze jejich náspy pokryté drny.

Přestože si archeologové nejsou zcela jisti účelem této haly, jsou přesvědčeni, že „nesouvisí s každodenním životem, ale byla místem, kde se scházela společenská elita, vyjednávala a činila důležitá rozhodnutí, týkající se celého regionu,“ vysvětloval Knudsen s tím, že většina haly musí být ještě vykopána: „Zdá se velmi pravděpodobné, že na místě mohly existovat další budovy. Zatím jsme odkryli jen polovinu, ale bylo by divné, kdyby v blízkém okolí nic jiného nebylo,“ dodal.

Design sálu je podobný stylu pevností postavených za Blåtandovy vlády. Archeologové se domnívají, že pozemek, na kterém byla hala postavena, mohla být šlechtickou farmou ve spojení s Haraldovým vazalem Runulvem den Rådsnildem. Jejich předpoklad vychází z nedalekého 1,5 m vysokého runového kamene, datovaného mezi roky 970 až 1020, ve kterém jsou vyryta slova: „Hove, Thorkild, Thorbjørn položili kámen svého otce Runulv den Rådsnilde.“

Podle Knudsena stavba i runový kámen spolu mohou souviset: „Je sice obtížné prokázat, že nalezená vikingská síň patřila rodině den Rådsnilde, ale určitě je to možné,“ řekl Knudsen. „Když nic jiného, runový kámen a síň představují stejnou společenskou třídu a patří ke společenské elitě,“ doplnil závěrem.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, artnews.com, msn.com

kruhová pevnost Fyrkat


kruhová pevnos Aggersborg


Runový kámen možná odkazuje na spojení spojení mezi sálem a místním šlechticem


ukázka vikinské haly


umelecké ztvárnění Haralda Modrozuba


částečně odhalené pozůstatky vikinské haly

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen dolním poznámku, že na počest tohoto panovníka pojmenovala společnost Nokia bezdrátové rozhraní Bluetooth , což je v překladu Modrozub, mylně překládáno jako modrý zub.

To jsem nevěděl. Super :)

Dobrý ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru