V Kanadě objevili 14 000 let starou vesnici; mění pohled na počátky osídlení Severní Ameriky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nejstarší dosud nalezené osídlení severní Ameriky bylo učiněno na ostrově Triquet, který leží asi 500 km severozápadně od Victorie, hlavního města Britské Kolumbie v jihozápadní Kanadě. Vzhledem k poloze a stáří tento nález doslova mění dějiny.

Pod mocnou vrstvou bahna byly objeveny zbytky objektu s velmi zachovalými artefakty jako rybářské háčky, kopí či nástroje na rozdělávání ohně a dalšími předměty. Výzkum provádí tým archeologů pod vedením doktorandky antropologie Alishy Gauvreau z Univerzity Victorie, zaměstnankyně Hakaiského institutu a za spoluúčasti původních obyvatel kmene Heiltsuk – zástupců tzv. „Prvních národů (First Nations)“.

Po datování artefaktů a rozboru uhlíků v topeništi krbu byli vědci doslova šokováni. Nikdo nečekal, že najdou nejstarší doložené osídlení kontinentu, vesnici třikrát starší, než jsou třeba Egyptské pyramidy… Alisha Gauvreau první dojmy komentovala: „Vzpomínám si, když jsme obdrželi první data – jen jsme tam tak v úžasu seděli: Panebože, ta (vesnice) je stará! Naprosto mění naší představu o tom, jakým způsobem byla Severní Amerika poprvé osídlena“.

Archeologové se nyní snaží skládat jednotlivé střípky informací do celistvějšího obrazu o životě prvních lidí v Severní Americe. Vědci se dříve domnívali, že první kolonisté přešli ze Sibiře na  Aljašku koridorem mezi dvěma ledovými příkrovy přes Beringovu úžinu. Později přišli s teorií, že první osadníci připluli podél příkrovu a postupně osídlili pacifické pobřeží. Tyto informace se shodují s tisíce let předávanou ústní historií indiánů kmene Heiltsuk, jež dodnes vypráví příběhy o dávných pobřežních vesnicích a příchodu prvních obyvatel.

Rozbory DNA fosílií bizonů a dalších zvířat v oblasti umožnily sledovat migrační trasy zvířat i jejich lovců. Tyto nové výzkumy naznačují, že dvě velké ledové masy Kordilerského a Laurentidského ledového příkrovu, které se spojily asi před 21 000 lety, uzavřely koridor mnohem dříve, než vědci předpokládali. Nejstarší důkazy kolonizace oblasti jsou staré asi 15 000 let, přičemž tento výzkum dokazuje, že koridor nebyl plně otevřen ještě asi před 13 000 lety. Dnes je tedy pravděpodobnější, že první osadníci připluli v lodích podél ledového příkrovu a osídlili pobřežní oblasti. Alisha Gauvreau tvrdí, že jejich nejnovější nález tuto hypotézu a také orální historii původních obyvatel potvrzuje.

Zástupce a mluvčí národa Heiltsuk pan William Housty nový objev komentuje: „Pokud přemýšlíte o tom, jak to vše naše příběhy přežily jen proto, aby dnes byly podpořeny tímto archeologickým důkazem, je to prostě úžasné“.

Roman Němec

Video

Zdroje: foxnews.com, dailymail.co.uk, metro.co.uk, independent.co.uk, blitzlift.com, twitter.com, youtube.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

parádní

Tak to je hodně parádní nález a dech beroucí zpráva :-O

Neuvěřitelný nemám slov :-O

Také jsem četl, že první osadníci přišli pravděpodobně z Evropy před 20000 lety.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru