V lese u Děčína byl nalezen vzácný 3 000 let starý mlýnek na obilí

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Podle reportáže Českého rozhlasu našel Petr Kadora z Děčína při procházce v lese zcela náhodou unikátní kamenný mlýnek na obilí – tzv. zrnotěrku. Jedná se o nejstarší způsob drcení zrna na mouku. Podle odborníků z Oblastního muzea v Děčíně se jedná o nález velmi vzácný a na Děčínsku dosud nevídaný.

Zrnotěrka je jednoduché kamenné zařízení na mletí obilí. Tento typ se používal na přelomu doby bronzové a železné. Na mělké kamenné misce se třecím kamenem ručně drtilo obilí. Podle odborníků se jednalo o velmi namáhavou práci; semlít jeden kilogram obilí mohlo průměrně zdatné ženě trvat asi hodinu a čtvrt. Pokud by měla drtit obilí pro sedmičlennou rodinu, zabralo by jí to přes 5 hodin práce každý den.

Kámen objevil Petr Kadora čirou náhodou na jednom z jeho výletů do přírody. Když zjistil, o co se jedná, kontaktoval Oblastní muzeum v Děčíně a nález odborníkům věnoval: „Procházel jsem okolo místa, kde jsem to našel. Tam ze země vyčuhoval kus kamene a začal mít takové povědomé tvary...“ popisuje okamžiky nálezu pan Kadora, který se zajímá o historii a také „...techniky, které dříve lidi držely při životě“.

Na otázku moderátorky, zda mu při nálezu bušilo srdce vzrušením, odpovídá s úsměvem a živelně: „Samozřejmě. Měl jsem megální radost, že jo. Komu se tohle povede? Že jsem vlastně nikde cíleně nekopal, nehledal a je to fakt jenom prostě náhoda. Na to kolik jsem z lesa vynesl bordelu při obchůzkách, výletech apod. tak si myslím, že mi to ta příroda lehce podstrčila za odměnu,“ v nadsázce dodává šťastný nálezce.

Místo se nachází v blízkém okolí Děčína a je všem běžně přístupné. Ředitel Oblastního muzea v Děčíně ing. Vlastimil Pažourek byl velmi fascinován, když se na lokalitu nálezu přišel podívat: „Normálně byste to neviděli. Prostě kámen v lese, já bych ho neotočil, abych pravdu řekl,“ vyprávěl. A pokračoval: „Ale já jsem byl spíše udiven tím, co to je. Protože my tady nic podobného nemáme. Je to vlastně nejstarší způsob techniky, jak se z obilí dělala mouka. Takový nález jsem tady opravdu nečekal.“ Podle pana Pažourka je nalezená zrnotěrka zajímavá i tím, že porfyr - kámen, z něhož je vyrobena, nepochází z této oblasti.

Na dotaz, zda jsou podobné nálezy amatérů čím dál častější, odpovídá pan Pažourek že ano, ale vždycky je lepší, když artefakty v krajině zůstávají a jsou vyzvednuty odborníky. Nicméně, když lidé něco přinesou do muzea, tak radost mají; podle ředitele muzea to mění obraz o krajině. Nálezy z poslední doby prý napovídají, že celé údolí Labe je vlastně jedna velká zničená pravěká lokalita...

Mlýnek pana Kadory udělal odborníkům radost; stane se součástí chystané expozice o pravěkém Děčíně. Vystaven bude i se jmenovkou nálezce.

Roman Němec

Zdroj: irozhlas.cz, natur.cuni.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda, konečně něco z Děčínska :)

Tak opět jsem o malinko chytřejší. Není kámen jako kámen. Díky za čtení ;-)

To je fakticky unikum když si predstavim že třeba někdo by vzal tu půlku a jen tak zahodil je po nálezu už by nedával smysl gratuka za dobrý odhad :-P :-P

Tohle je paráda, to by mě ani v nejmenším nenapadlo, co by to mohlo být. Viděl bych dva kameny vyhozené na sobě. Asi se budu muset dívat na Vše trochu jinak. Je jen dobře, že je to tu vyfocené a popsané. Veliká gratulace k nálezu, a hlavně za další ponaučení. Díky.

Krásné a hlavně nálezce je frajer, nejen že věděl o co se jedná, ale že si toho v lese vůbec všiml...

Vcelku šperky unikát takže gratulace.

Parádní článek, četlo se jedním dechcem :)

Prima clanek, diky za nej a i diky za tip na vanocni darek! Ja uz nevim, co mam te svoji koupit, tak dostane dva sutry a muze mlit :-D

NOL22 :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru