V Lodži našli židovský poklad z počátku nacistické invaze do Polska

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Při renovaci starého činžovního domu v polské Lodži byla objevena sbírka více než 400 cenných předmětů židovských rodin ukrytých ze strachu před nacistickou okupací. V souboru jsou kidušové poháry, chanuky, menory, posvátné artefakty a fragmenty Talmudu, dále předměty denní potřeby a vybavení domácnosti včetně postříbřeného nádobí, skleněných lahviček s parfémy nebo oděvy. Vše bylo zabaleno do polských, jidiš a německých novin z října roku 1939.

Poklad byl objeven koncem roku při renovačních pracích na sto let staré budově v ulici Polnoczna 23, hned za ghettem, ve kterém byli v průběhu holocaustu vězněni lodžští Židé. Do konce války přežilo z původních asi 230 000 jen 10 000 lodžských Židů. Nacistické síly město obsadily v září 1939 v prvním týdnu invaze do Polska. Ghetto v severovýchodní části Lodže založili počátkem února 1940. Na území o rozloze pouhých 3 km2 se muselo přestěhovat více než 150 000 lodžských Židů. Ulice Polnoczna tvořila jižní hranici ghetta.

Soubor ležel uvnitř poškozené dřevěné truhly zakopané v základech budovy. Prvotní ohledání odhalilo asi 280 předmětů, když ale byla stavba pozastavena a místo prozkoumali archeologové, našli zbývající části pokladu: „Takový nález se stane jednou za deset let,“ uvedl na twitteru místostarosta Lodže Adam Pustelnik s tím, že načasování objevu přišlo akorát na Chanuku – Festival světel.

„Objev je pozoruhodný, zejména pro množství artefaktů. Jde o mimořádně cenné, historické předměty, které svědčí o historii obyvatel této budovy,“ uvedla podle polských médií Agnieszka Kowalewska-Wójcik, ředitelka představenstva komunálních investic v Lodži. Vysvětlitla, že artefakty se převážejí do městského archeologického muzea a dodala: „Doufám, že bude připravena speciální a všem přístupná výstava.“

„Pro nás archeology jsou takové neobvyklé nálezy výzvou, ale také velkou radostí. Nepamatuji si, kdy naposledy byly podobné poklady objeveny v Lodži,“ řekl muzejní archeolog Bartłomiej Gwóźdź. „V tuto chvíli je každý předmět pečlivě čištěn a konzervován, aby nebylo nic poškozeno, rozbito nebo poničeno,“ doplnil.

Před 2. světovou válkou patřila Lodž k hlavních průmyslovým městům Polska s jednou z největších židovských komunit v Evropě. Žilo zde více než 230 000 Židů, tvořili asi třetinu obyvatel města. Téměř všichni byli vyvražděni nacisty během okupace Polska v letech 1939 až 1945.

Roman Němec

Zdroje: jta.org, jpost,com


krom jiných také stříbrné a postříbřené předměty denní potřeby


parfeémy, skleničky a kosmetika


předměty byly zabaleny do novin


Židé na lávce lodžského ghetta přes Hohensteiner Strasse


Poklad uložený v obavách před nacisty v říjnu 1939

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

:-O :-O

:-O :-O :-O

Ty měly dobře do pusy.......

Zajímavý nález i součást dějin - když je zle, zakopeme cennosti ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru