V Německu našli perfektně zachovalý římský hrob s unikátním obsahem

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V německém Zülpichu objevil tým archeologů neporušený kamenný sarkofág ze 3. století s bohatou a také zvláštní výbavou. Je to první nalezený římský sarkofág v Porýní mimo oblast Kolína nad Rýnem po více než deseti letech...

Sarkofág byl objeven díky archeologickému záchrannému průzkumu při výstavbě rozšířené kanalizace a odvodňovacího systému pro novou část obchodního parku. Lokalita se nachází v blízkosti starobylé římské silnice, známé jako Via Agrippa která vedla od Kolína nad Rýnem až po Trevír právě přes někdejší římské město Tolbiacum (Tolbiak – současný Zülpich) mezi Cáchami a Bonnem.

Letecké fotografie a sondy odhalily přítomnost římského statku, který ležel v těsné blízkosti s plánovanou trasou nového vodovodu. Byl proto odkopán pět metrů široký pás, nad kterým již chyběla značná vrstva zeminy, která byla v 19. století zpracována v místní cihelně a průzkum mohl začít. Tým archeologů tak vcelku rychle objevil velkou pískovcovou desku, ve které záhy poznali víko kamenného sarkofágu o rozměrech 2,3 x 1,1 metru a hmotnosti 2 tun.

Archeologové na dokumentaci hrobky a vyjmutí sarkofágu pracovali celý týden. Místo strážili najatí pracovníci bezpečnostní agentury, kteří měli bránit případnému narušení nálezových okolností a zamezit krádežím. 8. září 2017 byla celkem 4 500 kg vážící rakev vyzvednuta těžkými stroji a dopravena do Zemského muzea v Bonnu (LVR-LandesMuseum Bonn). Tam byla v laboratorních podmínkách detailně zkoumána a konzervována. Teprve v bezpečí laboratoře byl sarkofág poprvé otevřen.

Těžká rakev obsahovala dobře zachovalé ženské kosterní pozůstatky, šperky, osobní předměty, nádoby a velké množství kosmetických výrobků. První výsledky naznačují, že mladá žena zemřela mezi 25 až 30 lety věku, musela být velmi bohatá a pravděpodobně i vysoce postavená ve společnosti a podle všeho o svůj zevnějšek dbala více než dobře.

Mezi nejzajímavější předměty hrobové výbavy patří např. skládací nůž s vyřezávanou figurkou Herkula coby rukojetí, který sloužil spíš k rituálním, než-li praktickým účelům. Dále malá mělká skleněná miska, taktéž určená pro pohřební rituály, stříbrné příruční zrcátko s neobvyklou rukojetí ve tvaru dvou prstů, které směřují od sebe, „make-upovou“ břidličnou paletu s bronzovou špachtlí k aplikaci kosmetiky, tři skleněné parfémové lahvičky a skleněnou nádobu s nápisem „Utere felix“ (volně přeloženo jako „mějte štěstí“ nebo také „hodně štěstí“), oblíbeným mottem na špercích, doplňcích a dalších zdobných předmětech v celé římské říši 2. - 4. století.

Soubor předmětů obsahoval také bronzovou nádobu s olejem, což je vzácný nález v ženském hrobě. Ještě vzácnější je korková zátka, která vydržela téměř 18 staletí ve vynikajícím stavu. Mezi šperky v sarkofágu byly perfektně zachovalé stříbrné a jantarové prsteny, náhrdelník z korálků černého jantaru a dva přívěsky. Dále šicí jehla a sada vlasových kostěných jehlic, některé se zlatým zdobením. Tyto nálezy pomáhají se zkoumáním římského dobového účesu. Jednalo se o nástroje dámské kadeřnické služebné nebo otrokyně, která za pomoci tupé jehlice vytvářela komplikované a stylové účesové „propletence“.

Archeologové mluví o hrobovém nálezu jako o velmi vzácném; vzhledem k lokalitě a také velmi drahému sarkofágu a jeho vybavení. Podle odborníků musela být tato žena velmi bohatá. Všechny artefakty jsou nyní pečlivě konzervovány a zkoumány; zatím není známo, kdy budou vystaveny pro veřejnost.

Odborníky také překvapilo uložení ostatků; kosterní pozůstatky jsou v sarkofágu jakoby poházené. Vědci si to vysvětlují tím, že někdy v minulosti do hrobky vnikla voda, pozůstatky nadzdvihla a přesunula, než se časem odpařila.

Ukládání mrtvých u cest bylo v římské době vcelku běžné a tradiční. Ani toto místo nebylo odlišné - během výkopu bylo nalezeno několik dalších hrobů se sarkofágy. Na těch bylo třeba dále pracovat, ideálně bez přehnaného zájmu veřejnosti a případných zlodějů. I to bylo důvodem, proč archeologové výjimečný nález oznámili veřejnosti až nyní.

Video


bronzová nádoba na olej s korkovou zátkou


břidlicová paleta se špachtlí k nanášení kosmetiky


jantarový náhrdelník s korálky a přívěsky


jehla a jehlice do vlasů


krásné ruční stříbrné zrcátko


mělká skleněná miska s drobnou rukojetí


prsteny ze stříbra a černého jantaru


sarkofág v průběhu vykopávek - byl celý naložen a odvezen do laboratoře k dalšímu zkoumání


skládací nůž s ručně vyřezávanou figurkou Herkula


skleněná nádoba s nápisem Utere felix


skleněné parfémové lahvičky

Roman Němec

Zdroje: landesmuseum-bonn.lvr.de, welt.de, history.com, iflscience.com, thehistoryblog.com, nytimes.com, youtube.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Stale me udivuje, jak byli lide naramne zrucni.

Všechno pěkný, ale ten zavírák je famozní

Je to nářez.

Jako strojař jsem taktéž unešen zavíracím nožem. Vypadá to, že se bude opět přepisovat historie.

Nádhera, díky moc za čtení :-O

Jako celé super, ale ten žabykuch ......mazec :-) :-)

¨Neuvěřitelný,tak tomu říkam okno do historie.... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru