V posvátných lázních byly objeveny 2 000 let staré bronzové sochy ve skvělém stavu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při archeologických vykopávkách starověkých lázní v San Casciano dei Bagni nedaleko Sieny byl objeven soubor čtyřiadvaceti bronzových soch. Všechny pocházejí z období mezi 2. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu. Jedná se o největší soubor bronzových soch starověké Itálie, jaký byl kdy nalezen.

Horké prameny a minerální vody San Casciano dei Bagni byly oblíbené už od starověku, věřilo se, že lečí všechny druhy nemocí prostřednictvím božstev jako je Hygieia (bohyně zdraví a čistoty), Apollón (bůh uzdravování) či Asklépios (bůh léčitel, otec Hygiei). Koupele v horkých pramenech měli zprostředkovat přímý kontakt s bohy. Kdo si to mohl dovolit, zanechal v lázních bronzové či terakotové figurky představující nemocnou část těla. Někdy se také věnovaly mince ražené přímo ve svatyni – zatím bylo objeveno 6 000 mincí.

První svatyně zde se svými terasami, horkými lázněmi, fontánami a oltáři stála přinejmenším už ve 3. století před naším letopočtem, kdy ji postavili Etruskové. Počátkem 1. století ji Římané rozšířili do mnohem většího komplexu. Lázně byly v 5. století s rozmachem křesťanství uzavřeny, ale nebyly zničeny. Bazény byly zapečetěny těžkými kamennými sloupy a božstva s úctou svěřena vodě. Sochy bohů a votivní figurky desítek generací věřících se tak zachovaly ve skvělém stavu dodnes.

Od zahájení vykopávek v roce 2019 našli archeologové mnohé votivní dary ve formě různých částí těla (dělohy, penisy, paže, nohy, uši), které na posvátném místě zanechali pacienti. První komplexní sochy byly objeveny teprve před několika týdny. Horké prameny a bahno vytvořily ideální podmínky ke konzervaci.

Celkem bylo objeveno 24 velkých bronzových soch. Nález je o to významnější, že většina soch ve starověku bývala tavena pro opětovné použití. Sochy jsou unikátním dokladem přechodu mezi upadajícím etruským vlivem a nadvládou Říma. Etruskové postupně přijali římský životní styl a kulturu. Sochy demonstrují toto přechodné období designem, stylem a nápisy. Ty byly zhotoveny v etruštině i latině a zobrazují jména členů mocných etruských rodin jako Velimna z Perugie nebo Marcni u Sieny.

Podle generálního ředitele ministerstva muzeí Massima Osanny je nález srovnatelný se senzačním objevem dvojice bronzových válečníků z 5. století před naším letopočtem u pobřeží Riace roku 1972. „Je to objev, který přepíše historii. Pracuje na něm už více než 60 odborníků z celého světa, od architektů přes geology, archeo-botaniky, po odborníky na epigrafii a numismatiku,“ řekl archeolog Jacopo Tabolli agentuře ANSA.

Město San Casciano má s unikátní svatyní velké plány. Na jejím místě bude zhotoven archeologický park. Palác ze 16. století s výhledem na bazény se stane muzeem pro tisíce archeologických pokladů nalezených v lázních.

Roman Němec

Zdroje: ansa.it, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása krasa to místo by zasluhovalo více než se stát ,, pouhým " muzeem. Mělo by to být dva v jednom. Do puntíku zrekonstruovaný starověký koupele podle původních plánu při použití původních postupů a materiálů spojeny s muzeem. Myslím že i z ekonomického hlediska to dává větší smysl muzeum by bylo sebestačne nebylo by odkazano na ňake milodary. A do takového muzea s lázněmi to by já šel i na týden. Kochat se tou krásou a rachnit se přitom v původním bazénku nasávat atmosféru toho místa jo toť vlhký sen každého obdivovatele historie :-P :-P :-P škoda že to zůstane jen snem. Muzeum taky není špatný ale je to sterilní prostředí nesloužici původnímu účelu tudíž není 100% autentické přičemž u takovyho místa by mělo jít hlavně oto. Jináč dobrý článek musím pochválit přispěvatele takový příspěvky sou balzám na mou duši.

Ahoj, děkuju :)
Muzeum bude z paláce, celý komplex bude archeoparkem - viz posl. odstavec: Město San Casciano má s unikátní svatyní velké plány. Na jejím místě bude zhotoven archeologický park. Palác ze 16. století s výhledem na bazény se stane muzeem pro tisíce archeologických pokladů nalezených v lázních.

Tak si myslím, že to bude docela výživný :)

To je docela fajn ale už to nebude sloužit k účelům pro který to vše bylo zbudovano. Až se tam to rozběhne uvítal bych další článek jako pokračování děkuji. :-)

To bych chtěl vidět na vlastní oči, to musel být adrenalin ,pro ty archeology . Tahat z bláta jeden unikát za druhým .

Tady to je 🌞 https://www.youtube.com/watch?v=fkPeZaxINWU

Mně by se líbilo si pohrát s tou krabičkou na posledním snímku...aaaaa to by byl vždycky takový relax na volné chvíle 8-) :-P :-P

nádherný

Monumentare ,frente ,pente čente... 😀 prdlajs jim v tom videu rozumím , ale je to úžasný objev ,není třeba ani rozumět 👍👍

Na totok, jsem komentář prostě napsat musel ☝🤷‍♂️😀

Pecka! :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru