Válečné Rolexy

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Výjimečný nález se povedl hledači Deanu Hunterovi. Poblíž anglického Birminghamu objevil detektorem kovu stříbrné hodiny značky Rolex. Patřily vojákovi, který sloužil během druhé světové války u královského letectva.

Dean Hunter patří mezi nadšence, kteří s detektorem kovu pátrají po podkladech již několik let. Chodí na pravidelné procházky, zatím však neměl na vzácnější artefakty moc štěstí. Zlomový okamžik přišel až nedávno, když vyrazil na pole u anglického Birminghamu. Vykopal tam švýcarské hodinky prestižní značky Rolex. Tím však dobrodružství zdaleka neskončilo.

Hledač chtěl za každou cenu najít příbuzné muže, kterému hodinky patřily. Na tento nápad přišel, když na zadní straně našel vyryté informace včetně jména majitele. Přesně je tam vyryto: Derek V Palmer, 1818023. 90 Brooklands Road, Hall Green, Birmingham. Hunter spustil pátrací akci. Nejprve se zaměřil na to, kde pan Palmer a jeho rodina bydlí. Zjistil, že někdy po druhé světové válce se odstěhoval do hrabství Cornwall, které je od místa nálezu hodinek vzdálené přes tři sta kilometrů.

To Huntera povzbudilo, aby hledal dál. Představoval si, jakou radost nálezem udělá starému pánovi nebo jeho rodině. Napadlo ho, že zkusí napsat do redakce Birmingham Live, jestli by o jeho objevu neinformovali. Redakci příběh hodinek nadchl a vydali článek na svých webových stránkách s výzvou, že se hledá původní majitel. Na základě článku se Hunterovi ozvala dcera pána, kterému Rolexky patřily.

Sue Hicksová bydlí v Cornwallu a s otcem měla blízký vztah. „Zemřel před sedmi lety. Věděla jsem, že měl takové hodinky. Párkrát se o nich zmínil, že jich někde ztratil. Byla jsem v šoku, když jsem zjistila, že je někdo po tolika letech našel,“ uvedla žena.

Její otec během druhé světové války sloužil u RAF. Prošel výcvikem na letecké škole v Texasu. „Po válce žili rodiče v Launcestonu. Než otec odešel do důchodu, pracoval pro firmu Herdwise a často navštěvoval Yorkshire. Matka stále žije, ale stupňuje se u ní demence. Vyprávěla jsem jí, jak pan Hunter našel tátovi hodinky, ale skoro mě nevnímala. Za jakých okolností otec Rolexky ztratil, se už asi nikdy nedozvím,“ konstatovala Hicksová.

S hledačem jsou nyní v kontaktu. Hunter plánuje ženu v nejbližší době navštívit a hodinky z roku 1939 jí předat. Tvrdí, že největší přání si již splnil a bude rád, pokud se Rolexky vrátí do rodiny majitele. „Doufám, že se o něm dozvím ještě víc. Hlavně o jeho působení v armádě,“ věří hledač.

Zdroj: www.cornwalllive.com, www.birminghammail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný

Přesně takové nálezy mám rád. Osobní předměty s dohledatelnou minulostí a příběhem. Díky Viky.

Pěkný, díky za článek ;-)

Tak snad hodinky nedopanou jako tahle mince.. https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/mince-zachranila-vojakovi-zivot-nyni-je-na-prodej-40275325 :-)

O té minci jsem teď psala. Naštěstí zůstává v rodině :-)

Škoda, že se toho starý pán nedožil. Na youtube je pár videí, kdy se nálezy většinou válečného charakteru po těch desítkách let vrátí majitelům do ruky a jsou to úžasné příběhy i reakce. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru