Ve sklepě našli poklad, který asi patřil Židům

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Výjimečný podklad se našel  ve městě Keszthely u maďarského Balatonu. Skládá se z 2800 předmětů (2776 mincí a 24 šperků). Nejspíše patřily Židům, kteří byli v roce 1944 deportování do koncentračního tábora v Osvětimi. Historiky na nalezeném depotu zaujala hlavně různorodost nalezených mincí. Některé pochází až ze starověku.

Poklad byl ukrytý v jednom z domů, který patřil za druhé světové války do židovského ghetta.

Depot obsahuje zlaté i stříbrné mince. Nikdo přesně neví, kdo a proč je ukryl. Historikové se domnívají, že majitel byl sběratel židovského původu, který zemřel během holocaustu. Tím se tajemství ještě více prohlubuje. Poklad nyní vystavilo muzeum v Keszthely. Pokud se o něho majitel nebo jeho potomci nepřihlásí, propadne státu.

Podle maďarské židovské organizace, můžou podobné nálezy přinést více informací o maďarských Židech během druhé světové války. Poklad nalezli současní majitelé domu už v únoru, když pracovali ve sklepě. O nálezu však média informovala až nyní. Numismatici tvrdí, že sbírka má nevyčíslitelnou hodnotu. „Může nám pomoci dozvědět se více informací i o holocaustu jako takovém,“ míní Balint Havasi, ředitel muzeu Balatoni.

Když majitelé domu poklad našli, okamžitě to nahlásili příslušným úřadům. „Kopali jsme ve sklepě kvůli problémům s podzemí vodou a najednou jsme narazili na pět nádob,“ tvrdili místní obyvatelé, kteří doufají, že se poklad podaří vrátit majiteli nebo alespoň někomu z rodiny. Deportace Židů ze zmiňovaného ghetta začaly přesně 20. června 1944. „Když jsme otevřeli první nádobu, byli jsme v šoku. Byl to úžasný poklad, uvnitř se nacházely stovky mincí,“ zavzpomínal maďarský archeolog Ferenc Redo.

Většina nalezených mincí pochází z období Římské říše, ale vyraženy byly na území dnešního Maďarska. Další kousky pochází z Asie či území, kde se dnes rozprostírá Německo, Rusko, Řecko či Francie. „Součástí sbírky jsou mince pocházející ze starověku i z 20. století. I kvůli tomuto rozptylu je depot velmi vzácný. V nádobách se například nacházely mince z Ruska, a to z carské i komunistické éry. Dále pak německé z 19. století a předrevoluční i porevoluční z Francie,“ nastínil Havasi, jaké ražby se našly v nádobách.

Historici se zabývali i původem 24 nalezených šperků. Zřejmě patřily rodině židovského obchodníka Ference Polláka, protože jsou na nich vyražené iniciály PF. Jeho příbuzní ale zemřeli v koncentračních táborech. „Co se týče lidí, kteří poklad objevili, přáli si zůstat v anonymitě a nemáme důvod jim nevyhovět,“ uzavřel Havasi.

Zdroj: www.timesofisrael.com, https://hamodia.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A ja jsem přímo v tom městě na dovolené :-) a dneska se půjdu projít s detikem :-D

JJ, takových skrýší ještě je. Tisíce. Já jsem dělal v truhlárně 15 let. Pak to koupil jiný majitel a začal předělávat střechu. Od mé hoblice byl poklad 1,5 metru. Nikoho nenapadlo ,že ten divně podbitý strop je falešná stěna. Ani fotku jsem neudělal, jak jsem byl v šoku.Jediný co mám, je hrnek...asi s povidlama. Navrchu je pečící papír s datací 1936. Ale bylo toho tam hromada...2 kufry s věcma, záclony, horský sluníčko,dalokohledy,hrnků s marmeládama...cca30ks,příbory, francouzský vývrtky na víno, a to už to bylo přebraný od nálezce. Do dneska si říkám, že v těch marmaládách bylo zlato nebo diamanty, a bůh ví kde to skončilo. Byl jsem blbej, a všechno co nechtěl jsem měl odvézt. :-/

KostinF5 - Máš svatou pravdu, když se někdy něco našlo, tak člověk nevěděl co to je, mě, když bylo 8 nebo deset let, tak s tátou jsme orali pole s traktorem a vyorali jsme hodně bronzových podkoviček, s očky na koncích, na jednom místě, posbírali jsme to, pak se to dovezlo ke kravínu na hromadu železí a hasiči to pak odvezli do sběru. Copak před 40, nebo 45 lety někdo věděl, co to je? Byl to cajk z pole. Až po létech jsem se dozvěděl, že to určitě byly hřivny, na těch místech jsme nikdy ani jednu už s kamarády s detektory nenašli. A že jich bylo hodně. Dodnes si vyčítám, že jsme to nenechali tenkrát doma. Jinak Viky díky za zajímavý článek. :-( :-)

jo pánové v roce 1990 jsem v jednom opuštěném a zdevastovaném domě našel za trámen 2 foťáky,jeden byl agfa a druhý leica,V tu dobu už sem jezdil jeden rakušák a já mu je bouchnul za 7 tisíc-pro mě to tenkrát byly fakt slušný prachy.Ale cca za půl roku mi jeden známý starý fotograf řekl že jsem udělal chybu že ta leica měla určitě v té době cenu 100 tisíc No a aby toho nebylo málo tak ta samá co jsem ji měl se vydražila asi před dvěma lety za 24 milionu korun o:-) Alespoň si můžu říct-měl jsem jí v ruce ;-)

loner- tak to je pecka. Každému z nás prošlo rukama spoustu věcí, kdyby člověk trochu tušil co bude. Můj druhý kix v životě byl ten, když jsme před více jak 30 lety přestavovali na chalupě půdu, máme chalupu velikou, od roku 1680 to byl zájezdní hostinec. Půda byla po hospodě plná starých flašek,různých tvarů i velikostí, všelijakých pohárků a skleněných věcí, to se vše házelo do kontejneru a bůh ví, kam to odváželi na skládku. Uteklo pár let a tyhle věci měli najednou velkou cenu. Když si na to vzpomenu, ted' jsem rád, když někde najdu starou pivní láhev s nápisem. :-)

To je jak ten poklad z Duškové v Praze.Škoda jen že není nikde k vidění.

hledamcomuzu-pivní flašky-u babičky jsem jich na půdě objevil asi 6 a teď jich mám asi 250 :-) a to je sbírám jen když mi nějaká přijde pod ruku 8-)

fenix88 jezdím tam každý rok a nezapomeň, že detik je tam zakázán 8-) 8-)

Mám rád přesné termíny "možná" a "zřejmě"... :-D

Jo,jo schovávali jsme ….ale asi málo :-D :-D :-D :-D :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru