Velkolepý objev egyptologů opět přepisuje historii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

V Sakkáře nedaleko Káhiry objevili archeologové tamní dosud nejstarší rozsáhlé pohřebiště z období Nové říše. Stovky dřevěných rakví uložených v šachtách, pohřební masky, sošky a chrám patří k nejvýznamnějším objevům, které posouvají historii celého regionu.

Odborníci egyptského ministerstva cestovního ruchu a starožitností v sobotu oznámili, že objevili pohřební chrám královny Nearit - manželku krále Tetiho, prvního krále šesté dynastie Staré říše. Společně s chrámem byly objeveny také tři skladiště z nepálených cihel, sloužící k uložení zásob a nástrojů používaných v královnině hrobce.

Dále bylo objeveno 52 pohřebních šachet o hloubce mezi 10 až 12 metry, které obsahovaly stovky dřevěných rakví z doby Nové říše: „Je to první objev hrobek v oblasti Sakkáry, které jsou starší více než 3 000 let,“ uvedl Al-Ahram z ministerstva cestovního ruchu a starožitností.

Na povrchu rakví byly nalezeny malované výjevy, které zobrazují božstva uctívaná během tohoto období, či výjevy z Knihy mrtvých, o nichž se věřilo, že pomáhají mrtvým s přechodem do jiného světa. Nejnovější nález mj. potvrzuje, že Sakkára byla jako pohřebiště užívána i během období Nové říše mezi 16. a 11. stoletím př. n. l., tedy nejen během tzv. „Pozdní doby“ před zhruba dvěma a půl tisíci lety. Právě sarkofágy z tohoto období byly od loňského podzimu považovány za nejstarší potvrzené na pohřebišti v Sakkáře. O několik měsíců později se opět přepisují archeologické „učebnice“, když nové objevy dřevěných rakví posouvají stáří pohřebiště nejméně o dalších 500 let!

Archeologové nově objevili úložiště padesáti velmi dobře zachovalých antropoidních dřevěných rakví s dřevěnými pohřebními maskami, dále svatyni zasvěcenou bohu Anubisovi, artefakty připomínající dřevěné ptáky, dále bronzovou sekeru, zrcátko, jehlici, deskovou hru a mnohé další... „Nejnovější objevy přepisují historii Sakkáry z období Nové říše a potvrzují význam uctívání krále Tetiho během 19. dynastie,“ vysvětloval Zahi Hawass, vedoucí egyptské archeologické mise. A dodal, že v té době byli zemřelí občané pohřbíváni kolem královy pyramidy.

Sakkára je téměř 8 km dlouhé a 1,8 km široké pohřebiště vzdálené jen 32 km od dnešní Káhiry. Sloužilo jako pohřebiště hlavního města starověkého Egypta – Memfidy. Je zde mnoho královských pyramidových hrobek, mastaby významných soukromých osob starověku, ale také pohřebiště býků a mnoha jiných. Náleží do fondu světového dědictví UNESCO.

Video


 


Roman Němec
Zdroje: ahram.org.eg, theguardian.com, abc.net.au,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda, díky za článek.

:-O

Pěkně si to staří Egypťané vybrali. No nakonec jim to bylo stejně prd platný.
Hezký článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru