Vikinský meč ležel 1 200 let na povrchu, je v dokonalém stavu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vysoko v horách kraje Opplandu na jihovýchodě Norska byl před několika dny učiněn výjimečný nález. Perfektně zachovalý železný meč z 9. století ležel zaklíněný mezi kameny suťového pole, než ho tam po téměř dvanácti stoletích objevili lovci sobů. Podle archeologů jde o nejvýše nalezený meč v Norsku.

U nálezu byli čtyři přátelé, kteří se do oblasti vydali na lov sobů. Jeden z nich náhle spatřil cosi rezavého. V kusu železa mezi balvany záhy poznal takřka dokonale zachovalý meč. Prvním dojmem nepůsobil nijak staře – koroze byla pouze povrchová. Po krátké poradě se přátelé nakonec shodli, že zřejmě nejde o novodobou repliku a rozhodli se kontaktovat archeology. Situaci nálezce komentoval: „Meč byl velmi dobře zachovalý, takže jsem si nemyslel, že by mohl být více než tisíc let starý. To jsem si ani ve snu nepředstavoval“.


Nálezce meče, lovec sobů Einar Åmbakk

Když se vrátil z hor, nejprve umístil svůj nález na sociální sítě a obrátil se s fotografií na odborníky. Ozvali se archeologové z organizace „Secrets of the Ice“(sdružení, které se zabývá záchranou a zkoumáním archeologických artefaktů, jež se v Norsku objevují při tání ledovců), kteří po domluvě s Muzeem kulturních dějin a úřadem Národního parku vyslali tým výzkumných pracovníků s archeologem a místním detektoristou. Nicméně, ani po pečlivém průzkumu nic dalšího nenašli.


Průzkum v místě nálezu

Ze zprávy „Secrets of the Ice: „Místo nálezu je na ploše pokryté sutí a stopami permafrostového pohybu. Nachází se ve výšce 1 640 m nad mořem. Einar Åmbakk nám řekl, že meč vězel rukojetí dolů mezi kameny zpola čnící ven. Viděl čepel a vytáhl ji. Teprve pak pochopil, že našel meč. Zdá se nepravděpodobné, že se meč objevil na povrchu v důsledku pohybu kamení, protože je dobře zachován bez jakékoli poškození, škrábanců a ohybů. S největší pravděpodobností byl ještě ve své původní pozici nebo poněkud klesl mezi kameny“.


Všechny organické součásti meče se dávno rozpadly v prach, ale jinak je železný meč až v neuvěřitelně dobré kondici. Archeologové jsou přesvědčeni, že za jeho výjimečným stavem stojí vysoká nadmořská výška lokality – 1 640 m nad mořem a také suchý chladný vzduch.

Archeolog hrabství Espen Finstad Dagbladet meč předběžně datoval do období kolem roku 900. Meč je asi jeden metr dlouhý, dvousečný (obě strany čepele ostré). Detailní analýza potvrdila, že pochází z doby mezi lety 850 – 950 a pravděpodobně patřil vikinskému bojovníku. Jen stěží lze odhadovat, jak se ocitl meč tak vysoko v horách, proč byl takřka netknut přímo na povrchu a kdo jej tam zanechal. Kolem nevedou žádné stezky a terén je široko daleko velmi neschůdný. Někteří odborníci se domnívají, že někdejší majitel meče v horách zemřel při sněhové vánici a jeho ostatky roznesla do širokého okolí divá zvěř. Čas pak dokonal své.

To potvrdil i pan Jensen ze „Secrets of the Ice“: Nejčastěji nacházíme vikinské meče v hrobech válečníků. Působí na ně okolní půda a různé další vlivy, proto nebývají v dobrém stavu. Tento byl nalezen na povrchu a vysoko v horách, jedná se vlastně o nejvýše nalezený meč v celém Norsku a je perfektně zachovalý. Vikingové zde často lovili soby. Je možné, že meč patřil některému z bohatých vůdců, kteří lov organizovali a v zápalu lovecké vášně jej ztratil. Nebo se mohl ztratit v horách, mohla jej přepadnout nepřízeň počasí a zahynul. Meč znamenal pro Vikingy často více než žena, tudíž jeho ztráta zpravidla přicházela se smrtí vlastníka.

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=xwTwY6YHfv8

Kvalita a zachovalost vikinského meče je obdivuhodná, zdaleka však nejde o nález v tomto smyslu ojedinělý. Archeologové ze Secrets of the Ice občas nacházejí kovové i nekovové artefakty v perfektním stavu. Horské podmínky, suchý vzduch a chlad pomáhají uchovat i organické materiály. Od roku 2006, kdy se počali vlivem intenzivního tání ledovců zabývat tzv. glaciální archeologií, našli přes 2 000 předmětů ve velmi dobrém stavu. Je jen otázkou času, co ještě odhalí tající ledovce. Archeologové s humorem říkají, že doufají v dalšího „Ötziho“.


1 000 let stará dřevěná kvedlačka nalezená u Lendbreenu.


1 700 let stará tunika z doby železné nalezená v Lendbreenu.

Video o tunice a její experimentální výrobě: https://www.youtube.com/watch?v=1CBZtCjAuTI

Zdroje: secretsoftheice.com, heimskringla.no, sunnyskyz.com, facebook.com, instagram, YouTube.com

Roman Němec
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za čtení ;-)

Zajímavé :-)

Dobrý článek, ono s tím železem je to kolikrát těžké. Někdy to vypadá jak vyrobené loni a pamatuje top středověk. Ale 1200 let to už je fakt hodně.

Nádhera. :-OSuper počtení. ;-)

;-) ;-) ;-) ;-)

Zajímavé čtení. :-)

Paráda... ;-) :-)

https://www.novinky.cz/koktejl/448976-otec-se-synem-nasli-v-horach-zachovaly-vikinsky-mec-stary-pres-tisic-let.html

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru