Vodárenský zaměstnanec objevil překrásné zlaté nákrčníky z doby železné

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

V Cavandii na severozápadě Španělska našel inspekční vodohospodář zlaté nákrčníky z 5. až 2. století př. n. l. Vyznačují se vysokou kvalitou a rozmanitostí zlatnických technik a dekorativních motivů. Je to nejdůležitější nález nákrčníků v Asturii a jeden z nejvýznamnějších objevů Španělska doby železné.

29.srpna kontroloval Sergio Narciandi potrubí vedoucí skrze prudký svah, když spatřil mezi kameny na svahu u silnice lesklý předmět. Nejprve si myslel, že je to nějaký kus kovu z kozí farmy či jiného zemědělského zařízení v této oblasti, ale vysoký lesk kovu ho přinutil se vrátit. Při bližším prozkoumání si uvědomil, že se jedná o zlatý a pravděpodobně velmi starý archeologický nález.

Narciandi nejprve kontaktoval místní úřady a poté zavolal svému strýci – archeologovi, který ho spojil s ředitelem Archeologického muzea v Asturii. Odborníci na místo nálezu dorazili ještě téhož odpoledne. Potvrdili nález zlatého nákrčníku a posléze objevili dalších 6 úlomků, které tvořily druhý kompletní nákrčník na svahu v blízkosti prvního. Oba nákrčníky byly převezeny do muzejní laboratoře ke zkoumání a konzervaci.

Nákrčníky tohoto druhu byly spojeny s nejvyššími vrstvami společnosti. Jejich řemeslné zpracování, zejména prvního šperku, představuje vrcholné zlatnické umění doby železné. Krom toho je nález výjimečný i tím, že se jedná o první nákrčníky objevené ve Španělsku in situ a vyzvednuté profesionálními archeology.

„Většina objevených nákrčníků z doby železné byla objevena v 18. a 19. století, kdy omezené archeologické metody znamenaly ztrátu většiny nálezových informací. V tomto případě je lokalita neporušená, což archeologům poskytuje mnohem lepší představu o jejich kontextu,“ vysvětloval profesor archeologie na univerzitě Kantábrie Pablo Arias. „Máme velmi přesné informace o tom, kde byly nalezeny, což je opravdu výjimečné,“ dodal profesor.

Nákrčníky ve tvaru písmene C byly zhoveny ve stylu keltských kmenů obývajících dnešní území Asturie a Galicie. První je tvořen centrálním masivním prutem ovinutým spirálovým drátem, zdobený dvěma spirálovitými kotouči a zakončen dvěma výraznými ornamentálními zdobeními. Druhý nákrčník má obdélníkovou středovou část s rytými vzory slunce na plochách výrazného zakončení. Oba nesou stopy opotřebení v místech kontaktu s krkem; byly tedy nějakou dobu aktivně používány.

„V obou artefaktech jsou soustředěny všechny starověké techniky užívané zlatníkem mimořádné dovednosti: lití, filigrán, zrnitost a svařování v kombinaci s estetickými a geometrickými motivy a styly, což nám nyní umožňuje ponořit se do aspektů, jako je nálezový rozptyl jiných kusů, u nichž jsme si nebyli jisti jejich skutečným původem,“ doplnil Pablo Arias.

Regionální vláda společně s archeology v Asturii ocenili Marciandiho za jeho ukázkový přístup. Oba nákrčníky nyní podstupují neinvazivní metalurgickou analýzu. Studovat je bude interdisciplinární tým špičkových odborníků. Výsledky by měly přinést nové poznatky o výrobní technologii Španělska doby železné, těžbě kovu, použití stříbra, techniky zlacení, a další podstatní informace.

Roman Němec

Zdroje: arkeonews.com, cnn.com, smithmountainlake.com, elpais.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fajne beats by Dr. dre 👌 😀

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru