Vrak lodi v Černém moři

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Před několika měsíci na dně Černého moře asi 130 kilometrů od bulharského pobřeží Burgas objevil anglicko-bulharský výzkumný tým vrak. Jde o starověkou řeckou obchodní loď, která připomíná plavidlo vyobrazené na Šeříkové váze z roku 480 před našim letopočtem. S průzkumem mohli potápěči z Maritime Archeology Project Group začít až nyní.

Podle odborníků je loď 2400 let stará. To by znamenalo, že jde doposud o nejstarší nalezené poměrně vcelku zachované plavidlo. Vše má potvrdit následní výzkum. Loď je dlouhá 23 metrů. Prakticky vše zůstalo na svém místě včetně kormidla, veslařských lavic i obsahu nákladního prostoru, což je unikátní.

Archeologové vrak zkoumají pomocí moderních robotů určených pro práci pod vodou. Pokouší se vytvořit 3D model vraku a odebrat vzorky právě proto, aby mohli přesněji určit stáří lodi. „Když vidíte něco podobného, tak máte vždy pocit, že jste se vrátili v čase,“ poznamenala archeoložka Helen Farr, která je součástí výzkumného týmu.

Kostra a trup plavidla jsou dobře zachovány díky slanosti vody a nízkému obsahu kyslíku na dně moře. Před vyrabováním loď uchránila hloubka, v níž se nachází. „Máme z objevu skutečnou radost. Může změnit naše chápání stavby lodí a vůbec námořnictví ve starověku,“ myslí si archeolog John Adams z Maritime Archeology Project Group.

Konstrukce lodi připomíná plavidlo vyobrazené na Šeříkové váze z roku 480, která se nachází v Britském muzeu. Je na ní vyobrazený Odysseus přivázaný ke stožáru své lodi, aby nemohl skočit do vody. Co se týče obsahu nákladu, ten je zatím neznámý. Průzkum této části teprve archeology čeká. Než se do něho pustí, musí nashromáždit co nejvíce informací, aby náklad nějak nepoškodili.

Archeoložka Helen Farr z dosavadních zkušeností má představu, co se uvnitř nákladového prostoru nejspíše nachází. „Obvykle nacházíme různé amfory, ve kterých se převáželo víno. Díky mnoha dnešním poznatkům již dokážeme určit, odkud asi pochází. Třeba se dozvíme nějaké nové informace o technologii výroby vína a obchodování v daném regionu z doby, odkud vrak pochází,“ míní členka výzkumného týmu.

V posledních třech letech objevili potápěči z Maritime Archeology Project Group 67 vraků včetně římských obchodních lodí a obchodní flotily ze 17. století. Prozkoumali přes dva tisíce kilometrů čtverečních dna Černého moře.

Zdroj: www.theepochtimes.com, www.nationalgeographic.com

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek, pěkné čtení. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru