Vychytávky detektoru kovů CTX 3030 – díl 1. GPS

Kategorie: Detektor kovů Minelab CTX 3030

V tomto seriálu se budeme věnovat vychytávkám nejsofistikovanějšího detektoru na trhu, Minelab CTX 3030.V prvním díle začneme věcí, kterou, jak jsme zjistili, využívá naprosté minimum hledačů a to především proto, že tak trochu nevědí jak na to a proč to dělat ;-).

Detektor kovů Minelab CTX 3030 v testu redakce LP

Mapování s CTX 3030

Jak začít, snad nejdříve malým úvodem. Tedy především, GPS rozhodně není k zahození. Určitě má smysl ji používat, protože může mít pro Vaše hledání velký přínos a to především, pokud se tomuto koníčku věnujete naplno. Návody se budeme snažit dělat co nejpolopatičtěji, tak aby vše pochopil pokud možno každý ihned po prvním přečtení.

GPS v CTX

Je logické začít tím, že na svém detektoru zapnete GPS. Zapněte detektor, najděte v menu Options a klepněte na GPS, kde změníte OFF na ON. Ve stavovém řádku nahoře na LCD Vám začne blikat ikona satelitu. Jakmile bude GPS k dispozici (zaměří se), ikona zůstane trvale zobrazená.

Ikony v mapování na detektoru

Ty hlavní jsou vlastně čtyři:

  • Zelený praporek – začátek trasy
  • Ikona panáčka – Vaše aktuální pozice
  • Kolečko s červeným vnitřkem – bod nálezu
  • Kolečko s prázdným vnitřkem - zajímavý bod na trase.

Zobrazení je tak velmi jednoduché a moc k přemýšlení tady není. Pokud si budete zajímavá místa a nálezy také fotit, můžete si následně přidávat fotky do programu Exchange 2, který jste s detektorem dostali. Jak na to si ukážeme o kousek níže. Pro řadu hledačů může být taky přínosné se podívat jakou plochu a jak a kde jste celkově prochodili. V takovém případě podržte červené tlačítko a po zobrazení menu nastavte record.

Nyní se Vám bude nahrávat celá prochozená trasa. Pokud děláte postupně nějaké velké plochy, bude pro Vás zajímavé si moci zkontrolovat co a jak hustě se už prochodilo. Pokud k tomu přidáte záznam zajímavých nálezů a necháte tomu nějaký ten čas, vznikne Vám velice přesvědčivá mapa Vámi chozené lokality.

XChange 2

Předpokládám, že jste již prošli prvních pár set metrů se záznamem a naťukali svému CTX do paměti ty nejzajímavější nálezy a jste doma. Co tedy dál. Ve vašem PC byste měli mít nainstalovaný program Exchange 2 (CD s ním jste dostali od výrobce v balení). Pokud jste si program nenainstalovaly určitě tak učiňte. Nejen že se Vám v něm budou daleko lépe vytvářet různá pokusná nastavení, ale především si přes tento program provádíte tovární upgrade CTX. Zatím byla vydána jedna aktualizace.
 
Pokud máte software nainstalovaný a budete chtít také používat mapy, budete muset provést registraci (obr.1a). Schválení registrace z neznámého důvodu trvá cca 15 minut. Tudíž i když poklepete na odkaz, který Vám přišel pro potvrzení na email, přístup pár minut stále nefunguje. Nenechte se tím ale odradit, dejte si kávu nebo něco takového a než se vrátíte bude vše již funkční. Po úspěšném přihlášení můžete začít používat mapy. Minelab používá podklady od Google.

Xchange2
Obr. 1a - Zaregistrovat se a přihlásit je nutnost pro používání map

Připojíme CTX a vytváříme složky

Právě jsme připojili CTX k PC. Vlevo nahoře v programu Exchange 2 se objeví ikona detektoru. Otevřete ji a můžete se podívat na Vámi naťukané body a také na prošlou trasu. Jak body, tak trasy si můžete začít třídit. V Exchange je na to záložka Collections. Ta je plná připravených ikon a složek, které stačí pojmenovat, uložit a začít používat. Jednotlivé uložené body a trasy do nich můžete snadno přetáhnout myší. Viz obrázek 1b. Můžete si tak vytvořit složky pro svoje Agčka, ty ostřejší klidně i pro Aučka, jenom je pak trochu smutné, když je pár roků taková složka prázdná.

Mapy
Obr. 1b - Ikony v collection - zvolte ikonu, barvu podkladu a dejte ji jméno

Trasování

Pokud opakovaně chodíte nějaké pole, vytváření tras mohu jen doporučit. Výsledkem je prochozená síť navíc s nálezy, u kterých se Vám zaznamenává nastavení detektoru. Můžete si tak zpětně porovnat v jakém nastavení bylo nálezů nejvíce a samozřejmě kdy a kde co padlo.


Trasování

Editace
Editace nálezu, přidání fotek popisu atd.

Závěr

Celé mapování a software jsou věcí doplňkovou. Pokud už jste si pořídili takto dobrý detektor, jako CTX 3030 bezesporu je, je prostě škoda nevyužít toho,  co všechno umí. I když někomu prostě stačí, že to chodí setsakramenstky hluboko... no Ty asi nepřesvědčíme.

V příštím díle - diskriminace a nastavení pro hledání těch nejdrobnějších cílů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek k CTX. Už docela dlouho se mu nikdo moc nevěnoval a ačkoliv většinu popsaných vychytávek používám, je jich i u GPS ještě víc. V terénu např. pomocí tlačítka glóbu přímo zobrazit místa nálezů v okolí ve třech měřítkách, možnost navigace ke konkrétnímu bodu atd. Pro mě je zobrazení nálezů v okruhu 100 metrů perfektní k tomu odhadnout, kde je dobré dohledávat...

Přesnost se mi pohybuje mezi 10 a 25 metry. Což není tak špatné ;-)

no já myslím že ani nejde o to že si s tím někdo neví rady ale spíš by uvítali, kdyby to bylo v češtině to bych to zmáknul aji já :-D nešlo by to ?????????????

To maxitaz: a co by jsi tam chtěl překládat. Dohromady to není ani 20 slovíček? :-)

no nic sem za debila co měl na škole holt jenom ruštinu :-( nevím nějak víc tíhnu k tomu rodnýmu jazyku a když je v návodu i turečtina a polština ????? holt sme asi malý nic mezi tatrama a berlínem :-D tak to dží pí es holt nebudu používat :-(

jde mě spíš o to, že když je to tak sofistikovanej detektor, za takový nemalý prachy, tak by si možná po nějakejch pěti letech na českým trhu zasloužil mít na displeji vedle ikonky polština čínština atd. i tu češtinu, toť můj osobní názor, děkuji za pochopení o:-)

To Mexitaz: Detektor se začal prodávat v létě 2012, nikoli v roce 2010 jak tady uvadíš. A to byly opravdu prní kousky. Naplno se prodej rozděl až na začátku zimy 2012. Ano trh je u nás malý a tak je otázka zda takový překlad dělat. Z mého pohledu je těch pár obecně známých slovíček naprosto v pohodě.

no nepsal sem žádný datum ale jenom přibližně a nejde jenom o gps ale o celkový nastavení mašiny ale asi by to byl ohromnej problém to dát na cdéčko a třeba za 5ti kilo to prodávat myslím že by to ocenilo víc lidí ;-)

Jasné, přesnost 10-20 metrů, ale když si zobrazím na chozeném poli nálezy v měřítku 100x100 a vidím, že jsou pravidelně roztroušené do tvaru oválu a ješte mi chybí projít třeba 1/4, kde ty nalezy pravdepodobně budou, tak je to radost :-D
Česká lokalizace by byla ta třešnička, to má kolega pravdu, ale orientace v nabídce po měsíci už není tak složitá, aby se v tom člověk ztrácel...

To mexitaz: trochu teď tápu? 1 uvedl jsi jiné datum o dva roky. 2. Jaké CD za 500 kč? Vždyť mi dáváme instruktážní DVD v Čj zdarma ke každému detektoru. A pokud si o něho někdo napíše i když nemá detektor od nás tak mu ho pošleme taky?

To mexitaz: jestli ho k CTX 3030 nemáš není problém ho poslat? Plus nyní budeme se strážcem dělat takovu polopatickou vydeo vyukovou přednášku o CTX 3030. Děláme to pro vojáky, ale bude to naše a tak to pak bude volně na youtube.

:-Onemyslel sem instruktážní video ale něco co ti nainstaluje češtinu do detektoru aby jste to nedělali zadarmo tak sem plácnul nějakou cenu no nic je to jenom diskuse a beru to tak že se s tím holt budu prát dál i když mě to celkem štve -- gorano2 dík ta třešnička by byla parádní :-D

I use the GPS feature any time I find something interesting. Most of all I like the geo hunt and find points as it creates a visual of the potential hot spot.
As for the CTX menu, it couldn't be any easier to use and navigate through.
What a great machine. :-)

Ironmask: great english. Mexitaz will enjoy your comment, I guess.. :-D

prosím elmru aby sem nechal na instalovat český překladač :-P

To mexitaz: to určitě není potřeba. Navíc bych napsal takovu drobnůstku. Při vlastním seběvzdělávání jsem narazil na tohoto velice zajímavého pána. http://www.gruber.cz/
Určitě stojí za to se na to podívat ;-)

:-Dto je klasika, proč udělat něco pro zákazníka a k detíku za 75 litrů dát něco navíc, jako třeba český jazyk, to nééé ,to ho radši s úsměvem pošleme za jeho peníze na kurz sebevzdělávání :-( o:-)

To Elmara: Jak to vypadá s avizovanou polopatickou video vyukovou přednáškou o CTX 3030 ?

To Elmara: Dá se ctx zkusit i někde jinde než v Jílovém? díky

To Elmara: Dá se ctx zkusit i někde jinde než v Jílovém? díky

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru