Výroba závěsu pro minci na míru

Kategorie: Experimenty a výroba kopií

Po nějaké době jsem si řekl, že už jsem delší dobu po pamětních klipách na Mistra hledače nic zlatnického nevytvořil a tak je na čase si udělat něco pěkného.

Každý pěkný nález má pro svého nálezce jistě velkou citovou hodnotu a nezřídka se váže i na vzpomínky na hledačku, oblíbené místo apod. Pokud si chcete tento okamžik uchovat a zároveň jej nosit jako vzpomínku, existuje možnost, jak na minci udělat naprosto neinvazivně závěs tak,  aby se případně dala vyjmout bez poškození.

Obecně šperky z mincí se dělají už od nepaměti. První dobové závěsy na mincích jsem viděl už u římských mincí, ale na rozdíl od tohoto postupu šlo vždy o značně invazivní zásah. V článku si ukážeme, jak to lze udělat tak, aby mince šla případně vyjmout bez poškození. Aby to bylo možné, bude nutné pro minci vyrobit naprosto přesně padnouci rámeček, do kterého se mince vsadí.
Celý proces ještě komplikoval fakt, že mince nemá pravidelný tvar a střížek má rozdílnou tloušťku, což je obecně u římských denárů standard.

Celý rámeček jsem vyrobil z nalezeného zlomkového stříbra ryzosti 925/1000. Doporučuji používat vyšší ryzosti (min 925). Stříbro vyšší ryzosti je znatelně měkčí než třeba stříbro ryzosti 800/1000 např. ze stříbrného nádobí. Lépe se s tím pracuje a mince při usazování a přihýbání plechu netrpí.

Jako první je potřeba si připravit materiál, tzn. vyválcovat Ag plech o síle 0.5mm a 0.3mm. Silnější plech bude sloužit jako podklad a slabší bude na obroučku.

Ze slabšího plechu si vytřihněte pásek s mírným přesahem. Tady jsem musel nechat trochu větší přesah z důvodu, že má mince na každě straně rozdílnou tloušťku. Přesný obvod mince zjistíte nejlépe papírem otočeným okolo mince, podle kterého si nastřiháte pásovinu a spájíte oba konce dohromady stříbrnou pájkou. Kroužek obroučky je potom potřeba pečlivě zabrousit a zarovnat nerovnosti např. ve spoji a opět připájet k podkladovému plechu.

Pečlivě zkontrolujte jestli se vše zapájelo správně - případné nedostatky se po ořezání budou špatně opravovat a rámeček ořízněte, zabrušte do roviny a připájejte očko na místě spoje obroučky. 

Dále navrtejte dírku do vnitřku a vyřízněte vnitřní část tak, aby zůstal vnitřní přesah alespoň 0.5mm.

Nyní opatrně začněte přihýbat okraje obroučky silnějším plochým šroubovákem a dávejte pozor na případný kontakt nástroje s mincí. Je dobré si minci přichytit tvrdým pečetním voskem na dřevo a upnout do polohovatelného svěráku. Nyná připájejte závěsné očko, rozleštěte a máte hotovo.

Mince je připravená k zavěšení na krk :D.

Závěrem: Doufám, že se Vám tento stručný návod líbil a pokud by se do něčeho podobného chtěl někdo z vás pustit, klidně se ptejte v komentářích. Pokud se Vám podobné články líbí, pak Vám mohu slíbit, že budou ještě další na téma druhotného zpracování nálezů z drahých kovů :D

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super.Určite nekdy využiju.. ;-)

Dobrá práce, pane ;-) ;-)

Každopádně dobrý návod a pěkná práce ☝👍👍👍 Akorát kolik lidí má doma, zlatnický hořák, válcnu, stříbrnou pájku a tavidlo 🤷‍♂️ . Když tak jsi mohl i nabídnout, že to někomu vyrobíš, kdo tyhle věci nemá 👍

Cemente: a co to odlít metodou ztraceného vosku a okraje pak jemně rozťukat.
Zase tak složitý tvar to nemá.


Na odlití tohoto , zas potřebuješ odstředivku a nejlépe zaformovat do zlatnické sádry a tu musíš odvzdusnit vakuovou pumpou 🤷‍♂️ (nemyslím tu na zvětšení penisa ) ☝Tohle by šlo vyrobit i na kopytku, ale stejně by se to ve finále ,muselo sletovat a naletovat očko.👍 Tady aspoň každý vidí, že i taková objimka na mincí, dá spousty ruční prace 👍👍👍

No a ona se dá vlastně nakonec odlit tímto způsobem i kopí té mince s očkem🤷‍♂️takže originál může dělat parádu v albu 👍

zubař- Je to dost tenké- obroučka má 0,3mm, tak mám obavu aby při lití ten materiál dobře zatekl - i za předpokladu že to budeš lít v podtlaku.

Jinak toto by asi šlo udělat na nějaké modernější váhově i rozměrově standartizované mince jako např. koruna FJI aby jsi nedělal formu pro jeden kus - ale v případě římských a středověkých mincí kde co kus to tvarově a rozměrově originál se to musí dělat na míru.

cement- když tu minci zaformuješ a odleješ znova - už to prostě nebude ona a celé to par ztratí duši :D

To je možné, že to ztratí duši, ale co když ta duše co to ztratila, byla nějaká římská bestie 👍😁 Jinak se omlouvám, že jsem ti do toho, tak nějak chytračil,🤷‍♂️ ale rád tady komunikují s těma, co tady ukazují své umění, když mají teda zájem 🤷‍♂️👍👍Kromě malíře marťáska, což je ode mě hnusné, ale nemůžu za to 🤫😁👍

No určitě to ztratila nějaká bestie, germánská či římská to je jedno, protože kdyby ta bestie nebyla bestií, tak by nemohla mít ten denár. :-)

Cement - Pravda pane, také ber názor někoho za kým je něco už vidět daleko vážněji :-D Bohužel nejvíce se většinou chytří ty, co ještě se svojí kůží na trh nešli :D:D:D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru