Vzácná biskupská pečeť

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Velkou radost udělal švédským archeologům několik dnů starý objev, o kterém informovala tamější média. Podařil se jim během výzkumu lokality, kde se plánují stavební práce. Jde o nález části biskupské pečeti, kterých se na území Švédska doposud mnoho nenašlo.

Pečeť našli archeologové na jednom ze švédských ostrovů. Oblast prohledávali, protože se tam brzo začne kopat nová kanalizace. Detektorem kovu našla vzácný artefakt v úzké šachtě archeoložka Maria Lingström, kterou objev příjemně překvapil. „Ve Švédsku se doteď našlo jen padesát pečetí, které patřily duchovním,“ vysvětlila archeoložka, proč se z nálezu raduje.

Majitelem pečeti byl křesťanský arcibiskup Petrus Philippi, který zemřel v roce 1341 a působil v městečku Signuta. Pocházel ze silně duchovně založené rodiny, například jeho sestra byla jeptiškou. Disponovali také velkým bohatstvím a patřili mezi vlivnou společenskou vrstvu.

Pečeti se ve středověku používaly pro ověřování dokumentů místo podpisu. „Byla pro duchovního velmi osobní věcí, proto ji neustále nosil u sebe. Po jeho smrti pak byla zničena, proto jsem zřejmě našla pouze fragment,“ poznamenala Maria Lingström. Ta pracuje ve švédském historickém muzeu, ke kterému patří i její kolegové, kteří se podílí na výzkumu lokality určené pro výstavbu kanalizace. „Šachta byla jen metr široká ale sedm metrů hluboká. Bez detektoru kovu bych nic nenašla,“ přiznala archeoložka.

Další pečeť na ostrově Man

Vzácnou biskupskou pečeť našel nedávno detektorem kovu i Andy Falconer na severu ostrova Man, který leží v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. S detektorem kovu hledá už osm let. Na pečeti je vyryto - Sit Prece Germani Patricius Deo Sal Ve a používal ji pravděpodobně jeden z pěti biskupů, kteří se vystřídali v místním kostele v letech 1315 až 1331. „Pečeť mně samozřejmě udělala radost, ale toužím po něčem větším. Chci jednou detektorem kovu najít artefakt, kterým změním historii,“ prohlásil Falconer, který se na ostrov Man přestěhoval z Glasgow.

S detektorem kovu často chodí do terénu s šedesátiletým Robem Farrerem, který se této zálibě věnuje už třicet let. Falconer od něho sbírá zkušenosti. „Myslím, že už nález pečeti je skutečně skvělý. Na ostrově Man se našlo několik artefaktů z vikingské doby, ovšem ze středověku nikoliv. A víte jak v tomto období byli duchovní důležití, o to víc je nález pečeti vzácný,“ myslí si Farrer. Pečeť si šlo už několikrát prohlédnout v místním muzeu.

Zdroj: https://sok.riksarkivet.se/, www.thelocal.se, www.longroom.com, www.bbc.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taky jsem našel, jen ten článek o tom nikdo nenapsal :-D :-D

Pokud jde o článek, není problém. Ale je o čem psát - tj., odevzdal jsi, jak to dopadlo, jaký přínos to mělo atd?

Odevzdal do Pardubického muzea, přečíst a určit se nikomu nepodařilo, dál o něm nic nevím. Nicméně mám dobrý pocit, že skončil tam kde měl.

Jo a dostal jsem roční volnou vstupenku do muzea :-D, to je super ;-)

Pecetidel je plný katalog, ale skoro žádné není odevzdane...

pro CRiss23 nooooo teda to co si našel ty je každopádně parádní gratulka veliká a je alespoň v tom muzeu vystavené nebo se válí někde ve slkepení

tactical : Včera mi to nedalo a zavolal jsem přímo p. řediteli, tak Typář bude vystaven spolu s dalšími v expozici, díky detektorářům jich mají více. Konkrétně tento můj nález pochází z Kostnice- biskupství.

To je snad razidlo na pečeť ne? Nebo tak blbě vidim?

Criss23 Pardubický muzeum? Už tam maj ty kovový cedule s názvama sekcí? Kdysi jsem to tam jezdil rozměřovat, to byl hroznej voser. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru