Vzácné české mince

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

1. PĚTIHALÉŘ 1924

Jde bezesporu o nejvzácnější československou oběžnou minci, jejíž cena se v současnosti pohybuje v rozmezí 120 000 – 180 000 Kč. Proč se tato drobná měděná ražba dochovala jen v několika desítkách kusech není přesněji známo. Snad byl předchozí ročník pětihaléře 1923 vyražen v tak velkém množství, že oběh byl dostatečně těmito drobnými mincemi saturován a tento nominál nebyl následujícího roku ražen. Zhotoveno bylo jen omezené množství pro dokumentační a sbírkové účely. Vzhledem k vysoké ceně pravé mince se bohužel objevuje řada padělků.

Ilustrační foto

 

2. PĚTIKORUNA 1937

Druhá nejvzácnější oběžná československá mince. Byla ražena podle výtvarně neobvyklého návrhu sochaře Otty Gutfreunda nejprve v letech 1925 - 1927 z mědiniklu, v letech 1928 - 1932 ze stříbra a nakonec v období 1937 - 1938 z niklu. A právě niklová pětikoruna z roku 1937 je dochovaná v jen velice malém množství. Cena této mince je mezi sběrateli 40 000 – 50 000 Kč.

Ilustrační foto


3. DESETIKORUNA 1933

Třetí sběratelsky nejvzácnější československá mince. Jde o minci stříbrnou raženou v letech 1930 - 1933 podle návrhu sochaře Jaroslava Horejce. Ročníky 1930, 1931 a 1932 jsou zcela běžné, pouze ročník 1933 je velmi vzácný. Důvod malého počtu těchto mincí není zcela jasný, podle některých zpráv bylo vyraženo větší množství, avšak vzhledem k dostatečnému množství předchozích ročníků v oběhu byly již vyražené desetikoruny s letopočtem 1933 dodatečně opět zlikvidovány a dochovalo se jich jen velice omezené množství. Na sběratelském trhu se cena této mince pohybuje v rozmezí 30 000 – 40 000 Kč.

Ilustrační foto

 

4. PĚTISOKOL (zkušební ražba)

V tomto případě se nejedná o mince, která byla uvedena do oběhu, nýbrž o tzv. zkušební ražbu. Ty byly mincovnou zhotovovány často jen v několika málo kusech podle vybraných návrhů a ověřoval se tak vzhled a praktické vlastnosti před jejich eventuální uvedením do oběhu. Řada z těchto zkušebních ražeb nakonec nebyla pro peněžní oběh použita. V počátcích ČSR nebylo zprvu rozhodnuto o definitivním označení československé měny a uvažovalo se i o jiných názvech jako např. lev, československý frank či sokol. A právě stříbrný pětisokol vznikl podle výtvarného návrhu sochaře a medailéra Otakara Španiela. Jde o ražbu velmi vzácnou jejíž cena převyšuje 50 000 Kč.

Ilustrační foto

 

5. PADESÁTISTOTINA 1920 (zkušební ražba)

Pro tuto niklovou pro oběh nepoužitou minci platí totéž co, co bylo uvedeno u pětisokolu, kdy se místo drobných haléřů uvažovalo např. o stotinách. Jde o zkušební ražbu z dob, kdy ještě vlastní mince pro nově vzniklou republiku neexistovaly (poprvé byly raženy až od roku 1921). Neobvyklý námět cukrové řepy zvolil její tvůrce Otakar Španiel proto, že mladá republika bez zlatých rezerv zprvu platila zahraniční pohledávky cukrem. Také obvyklý státní znak s českým lvem nebyl ještě zdaleka tradicí. Cena této ražby se pohybuje okolo 20 000 Kč.

Ilustrační foto

Samozřejmě je našich vzácných mincí mnohem víc a mohu doporučit stránku
http://p-numis.ic.cz/penezenka.htm a pokud budete mít štěstí a nějakou z nich kopnete nezapomeňte že je to skvělá možnost jak vlastnit raritu a určitě ji neprodávejte.

Bobanx+internet

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Když se tak dívám na ty krásná kolečka,

zajímalo by mě,jakým detektorem by se asi dobře hledala.

Nemá někdo zkušenosti s fisherem F2 a garrettem ace 250?

jaký detektor je podle Vás lepší??

Všechny pěťáky házím do hrnečku a až jich budu mít hodně, tak je hromadně vyšpenátím.....a určitě tam jeden bude:).....a vůbec mi nevadí, že je to ještě menší pravděpodobnost, než kdyby mi u dveří zazvonil Michael Jackson a přemlouval mě k vyjížďce parníkem na Slapy :))))))

K tomu pětihaléři...není to ani tím,že jich rok předtím vyrazili hodně,ale jim při ražení praskla raznice...proto jich je tak málo...odhaduje se,že jich může být tak +- 100 kusů...najít tento pětihaléř---to spíš vahrajete ve sportce :-)

Ještě dodám,že se ty pětihaléře padělali už za první republiky...lidé je hledali už tenkrát...

+ Pětihaléř 1924. Při ražbě v Kremnici na Slovensku, prasklo razidlo a celá emise byla zrušena. Desítky vyražených pětníků ale zmizely. Byla to vzácná mince už za první republiky, do roku 1938 se v oběhu objevilo asi 10 kusů. V roce 2006 byl pětihaléř vydražen za 253 000 Kč.

+ Pětikoruna 1937. Byla ražena z niklu. Cena mezi sběrateli je 40-50 000 Kč.

+ Desetikoruna 1933. Stříbrná mince má mezi sběrateli cenu 30-40 000 Kč.

+ Nejvzácnější pamětní mince je zlatý dvoudukát 1937. Dochovalo se jen 8 kusů. V roce 2006 byl vydražen za 1,2 milionu Kč.

Po pětníčku z dvacátýhočtvrtýho jdu jako blázen, zatím bohužel bezúspěšně... ...moc pěknej článek... :-)

Mám jeden pětihaléř 1923 jakou hodnotu má v současnosti? děkuji předem za info.

TO Já :No nevím jestli je na místě se o tom zde bavit ale aby jsi si nedělal velké naděje tak 20-50 kč :)

Děkuju jenom mne to zajímalo

Pochybuju,že někdo 5h z roku 1924 najde!!! Je to opravdu jako vyhrát ve sportce první cenu!!!

Na druhou stranu musím připustit,že možný to je!

Nevíte někdo jestli má 20 haléř z roku 1928,nějakou hodnotu?

TO milan : Prosím tě i ostatní.Tady na lovcích jsme se o nějakých cenách nálezů nikdy nebavili myslím že tady nikdo pro peníze nehledá tak si to zkus najít na internetu ale cenu například pro mě má obrovskou a to radost z nálezu a ta je k nezaplacení ...

bobanx: Naprostý souhlas!!!

Už vidím nějakého blázna,který má tyhle shity ze součastnosti a myslí si o nich že mají cenu.Jo všechno má cenu,ale pouze cenu šrotu ve zběrně.Pokud takový člověk existuje,tak by se měl léčit.

podívejte se sem, skopírováno od A do Z

www.ppa.cz/?download=mince.pdf

gg je mi tě líto, celé dny sedíš u počítače a hledáš odkud sem boban dal článek. Jen jedno mě těší, takový nesnášenlivý škodiči jako jseš ty příjdou do pekla a tam budou až do skonání světa orálně uspokojovat všechny čerty. Ještě u tří bobanovo příspěvku není napsáno odkud to má, tak to prosím zjisti a napiš to ano? Všichni na to čekají a nemužou kvuli tomu oka zamhouřit. A až to budeš mít tak snad budeš ukojen a odkráčíš někam jinam. No možná ne, vybereš si pravděpodobně někoho jiného a soustředíš se na něj.

kéž by měl bobanx takovou tvůrčí múzu jako ty a vyplodil zde nějaký svůj článek. ne fakt, kdyby tu psali všichni jako ty, tak to tu vypadá jako server 10 letých kluků. je mi tě opravdu líto, protože jak vidím, tak jsi kousek od prahy, tam to ovzduší ovliňuje chování lidí tím, že se stávají dosti omezenými. na tebe to už taky dolehlo, omezenost z tebe číří na všechny strany. ba co víc, už i blouzníš, je jen na tobě, co s tím budeš dělat...

jj Ja jsem takový veliký tupý chlapec, mám jedno okno na dvorek a druhé na hnúj, nicméně nemam žádný mindrák. Ty pravděpodobně ano a léčíš si ho na těchto stránkach, jsem nejtupější ze všech, protože na tvoje výlevy reaguju jako jediný. Slibuji si že už nebudu a ty už konečně spln svuj slib a nechod na tyto stránky nemají pro tebe žádný prínos. Tys totiž NEJLEPŠÍ

zdravim chci se optat na desetihaler z roku 1924 jestli ma take nejakou cenu predem dekuji za odpoved

zdravim chci se optat na desetihaler z roku 1924 jestli ma take nejakou cenu predem dekuji za odpoved

JE K MANI PETIKORUNA Z ROKU 1937-ZAJEMCI KDYZTAK NABIDNETE CENU NA MAIL

vagans@seznam.cz

CHORCHE asi sis spletl stránky tohle nejni aukro!

Přesně tak žádné aukro tady se s těmito věcmi neobchoduje pokud máš zájem navštiv nějakou numismatickou aukci nedovedu si představit že by o tohle měl někdo z lovců zájem :(

mam petihaler z roku 1925 jakou ma cenu

já mám taky petník z roku 1923

HUJER-MICHAL 20KČ

Pětihalíř nebo desetihalíř z roků jiných než 1924 ( u 5h ) má cenu podle zachovalosti 0 - 300 Kč (u vzácnějších ročníků).

Pětihalíř nebo desetihalíř z roků jiných než 1924 ( u 5h ) má cenu podle zachovalosti 0 - 300 Kč (u vzácnějších ročníků).

dobrý den,mám doma 3 halíř z roku 1964 mohl by mi něko říci jestli má tato mince nějakou cenu děkuji

Dobrý den, vlastním zřejme dvoukorunu z roku 1947, na jedné straně Jánošík a hodnota 2, na druhé straně znak, může mi někdo říci, zda tato mince má nějakou cenu aspoň pro sběratele? Pokud ano, nabízím k prodeji ihned ....

Dobrý den,

vlastním minci z roku 1840. Z jedné strany je nápis 3 grosze a letopočet 1840 okolo zřejmě s vavřínovým věncem, z druhé strany dvouhlavá zřejmě orlice, držící ve spárech žezlo a jablko s korunou nad oběmi hlavami. Může mi někdo sdělit její současnou hodnotu? vladanovak@email.cz

Neví někdo jakou mají hodnotu 3 krejcary z roku 1812?

mam jeden haler jakou ma cenu

Dobrý den můžu se zeptat jakou cenu má 10ti haléř s Františkem Josefem 1. z roku 1871?děkuji

Dobrý den mam dotaz na par mincí,1 koruna 1923,10 haleř 1963,20 haleř 1948.děkuji .

TO michal, dareb atd : Na lovci již několik dní funguje katalog mincí. Najdeteho ho pod záložkou mince v pravém horním rohu stránky.

Děkuji,vím o tom. JAk je tam kolonka- Max cena,tak jsem tam našel,že ten desetiháléř má Max cenuu 5000Kč,proto jsem sem psal jestli to tak je?

MAM 5 kč z roku 1938 za kolik se dá prodat děkuji

Omlouvám se, zda reaguju na starý příspěvek, ale to co psal GG níže je vážně děs. Věty typu hele - celé opsáno! jsou směšné. Nejedná se o žádnou slohovou práci a jako autor velkých numismatických stránek, které tvořím na nekomerční účely sem tam nějaký podobný text použí musím. Jak jsem řekl není to sloh či semestrální práce, ale popis k obrázku, který pokud je dobře již jenou napsaný nemá smysl moc měnit.

mam čs. medený 10 haliernik r.1926 ma nejaku hodnotu

Pro Pavel85 dík za příspěvek a domnívám se že vím kterých stránek jste autor a máte mou poklonu ty vaše stránky totiž nemají chybu :)

Dobrý den mám pětikorunu z roku 1938 ve výborném stavu a chci se zeptat na její hodnotu děkuji

Dobry den mam 10 haliernik s roku 1924 vo vybornom stave dobra priehladnost vsetko kto by mal zaujem odbrate sa na emaile ferdynand_06@azet.sk

MAM 20 haleř z roku 1921 za kolik se dá prodat děkuji

MAM 5 kč z roku 1929 za kolik se dá prodat děkuji

Koukám, co je tu najednou lidí, když jde o prodej mincí...

Mrkněte ještě tady.

http://p-numismatika.cz/index.php?get=kapitola12

To já slyšel že při ražení 5hal. 1924 rozlomila raznice.

LIDI.HOLÁ.jsem se sem registroval kvůli tomu že tu jsou amatérští archeologové,a né sračky kteří chtějí hned všechno zpeněžit,asi se zase odhlásím,hmm sory,akorát lituju těch pár kteří to myslejí vážně a ti by se mněli trochu zamyslet.jestli opravdu něco chtějí.s pozdravem a s přáním hodně nálezů přeje Karas Martin

Nabizim petikorunu z roku 1938.Nejsem hledac pokladu,jen jsem uklizel na pude :-)

ma take nejakou hodnotupetikoruna 1938 ,jako petikoruna z 1937 ? dekuji :-)

Nabízím PĚTIKORUNU z r. 1938 !!! Má někdo zájem ? Cena dohodou, tel : 604434710

neuveritelny

Vím že se to sem asi nehodí,ale přesto...Nehledám mince skrze hodnotu,ale pro radost.Díky tomu jsem se stal sběratelem oběžných mincí.Takže mince nakupuji i v numismatikách.A pořád se mě nedaří sehnat 3 mince panovníka Františka I(II) a to:III.kreutzer vyražen 1792-1800,Ag,6.kreutzer 1795,Ag a 20.Kreuzer 1809-ražba pro Tyroly Andreas Hofer.Kdyby někdo věděl kde tyto mince sehnat,byl bych rád.Jsem z Brna.e-mail: sade1@post.cz

PRODAM 5KČ Z ROKU 1938,DALE 3KRAT 10KČ Z ROKU 1931,1932,3KRAT 100KČ Z ROKU 1918-1948,KLEMENT GOTWALD-1921-1951,50KČ-1949J.V.STALIN50KČ-1945-1948,1KRATFRANC.IOS.I.D.G.AVSTR.IMP.ET.HVNG.REX.AP.ELISABETHA.IMP.ET.REG,1KČ Z ROKU 1946.fromirda@seznam.cz

chlapci si popletli stranky :-( :-( :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru