Vzácný zlatý sovereign

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Řidič nákladního auta Sean Sandercock (38) našel detektorem kovu Minelab Equinox 800 vzácnou zlatou minci. Objevil sovereign z období vlády Jindřicha VIII. Jeho hodnotu odhadují odborníci na dva tisíce liber. Pro hledače prý jde v nadsázce o „svatý grál“.

Zlatou minci našel otec dvou dětí během organizovaného hledání s detektory kovu v Devonu na jihozápadě Anglie. A to poblíž starého opatství, konkrétní místo ale zůstává tajemstvím. Sean Sandercock plánuje minci prodat tomu, kdo nabídne nejvyšší částku. Ze získaných peněz zaplatí dovolenou pro svou rodinu. Zájem je zatím obrovský, zlatá mince zaujala sběratele po celé Velké Británii.

Sovereign je skutečně prestižní mince. Začala se razit v období vlády Jindřicha VII. Tudora, který je označován za jejího „otce“. K financím postupoval velmi střízlivě. Otevřel například státní banku, která zbankrotovala, protože ji vybrakovala manželka Edvarda IV. Na líci sovereignu je vždy vyobrazený aktuálně vládnoucí panovník, od čehož je vlastně odvozený název mince sovereign – suverénní panovník. Na druhé straně je pak královský erb a dvojitá tudorovská růže. Tuto minci následně razil také Jindřich VIII. Tudor.. V průběhu času však měnil její hmotnost a nominální hodnotu.

Právě Sandercock našel minci vyraženou v době Jindřicha VIII. „Mám pocit, že jsem vyhrál jackpot. Na sociálních sítích zprávu o nálezu komentovali lidé z celé Velké Británie. Každý chce o sovereignu vědět,“ raduje se Sandercock, který je členem Ax Valley Searchers.

Už během prvních čtrnácti měsíců, kdy začínal s hledáním s detektory kovu, se mu podařilo najít několik vzácných věcí. Například zlatý prsten, který někdo ztratil před šestnácti lety. „Také jsem objevil 800 let starou stříbrnou přezku z pásku. Podle odborníků nejspíše patřila někomu z královského rodu. Měl jsem opravdu štěstí. Už mně někteří známí říkali, že hledají s detektory kovu čtyřicet a nenašli nic takového,“ uvedl ještě Sandercock.

K hledání pokladů ho přivedl kamarád, který se tomu věnuje už roky. Ve chvíli, kdy Sandercock  našel první minci, této zálibě naprosto propadl. „Je to nepopsatelný pocit, když držíte v ruce mince a začnete přemýšlet, komu vlastně patřila a jaký měl život,“ myslí si hledač, který vyráží do terénu hlavně o víkendech. S detektorem kovu chodí venku i devět hodin.

Organizované hledání, na kterém našel zlatý sovereign, se koná jednou za měsíc. Prodávají se všechny nalezené artefakty, jejichž hodnota přesahuje 500 liber. Částku si rozdělí nálezce a majitel pozemku, na kterém se „poklad“ nacházel.

nález detektorem kovů

Mikinu si nechal...

nález detektorem kovů

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.devonlive.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hustej kousek a našel ho noxem :-)...... Trochu mne ovšem máte propagační mikina šťastného nálezce :-D

Klidně bych řekl, že měl před tím XPčko. EQ čko je stále nová mašina. Taky když vezmu kolik různých triček jsme už rozdali bez ohledu na to kdo a s čím chodí. Alespoň se tyto dva věční rivalové nemusí hádat ;-).

Mikina s kapucí je v pořádku 8-)

Podle toho úsměvu se s noxem vyfotil pouze z legrace :-D

Já ho poznal, je to pitivijér
https://www.postavy.cz/pithivier/

Kluci tuhle minci najdeš i otvírákem na konzervy :-) tak s nehádejte ...já mám noxe tatík Xp-Orx a mladej tatíkovýho noxe ,protože je na něj kvůli zádům těžkej :-) a Orx mu vyhovuje protože nemá ani kilo ...hádat se budou furt je to všechno o penězích ...jako totálně vše ostaní na světě i války atd...

Dělám tvrdej byznys v Praze,tak bych vám mohl vyprávět čeho jsou lidi všeho schopný udělat pro peníze a top Know-how.... nějaký pomluvy jedné či druhé značky detektorů,které momentálně vládnou na trhu jsou jen slabej čajík oproti tomu co se děje jinde ;-) tohle je jen sranda a relax 8-)

Když se sejdou dva, nebo více kohoutů na jednom smetišti, tak je to vždycky ku prospěchu věci. V době, kdy jsem hrával aktivně kulečník se handrkovali dvě věhlasné značky Longoni a Predator, kdo dělá nejlepší tága na světě. Tenhle duel nemohl mít vítěze, obě značky jsou špička, ale kolik nádherných tág z toho zápolení vzešlo, to byla radost pro všechny. Tady je to stejné, jen nejde o krásu, ale o technologii. Bojujte, pro nás uživatele jedině dobře. ;-)
Mince nádherná! :-)

Však já to psal taky jen z legrace. Abych tu snad neuhodil na citlivou strunu.

Dobrá fotomontáž noxe, jinak má v ruce Deuse ;-)

Pochybuji, že ji našel. V té době by to musel být pitomec, který by ji ztratil. Mezi obyč.lidmi se vůbec nevyskytovaly. Kdyby to byl nález muselo by jich být víc.

To plantazník: nebylo jednoduší tam dát to žabožrotí logo? :)

To Macko: to že ty jsi nikdy nedal zlatou minci, rozhodně neznamená že se nenachází. Je to jak o štěstí tak o tom co umíš. Navíc, to že Čechy jely na stříbro, díky dolům v Jihlavě, Kutné Hoře atd. neznamená, že se i tady občas nějaký kočičák nedá. To se tedy hodně pleteš...

8-) 8-) 8-)uz je to tady zas...Ecko versus Decko... 8-) 8-) 8-)my si je s Zeronikem vždycky na chvilku prohodíme a je to..kopem radlice at s tim,nebo s tim... 8-) 8-) 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru