X-Terra 305 – za hodně malo peněz spousta muziky

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra

Díky novým cenám se dostala 305 na doslova snovou cenu, což mě tak trochu nakoplo ukázat co tahle dvoufrekvenční mašinka dokáže. Dalším důvodem je, že již delší dobu děláme testy a hodnocení především špičkových detektorů a na ty začátečnické se prostě nedostává. I když Terra 305 do začátečnické kategorie patří pouze cenou, rozhodně bych nebral jako ostudu s ní někam vyběhnout, ačkoli používám přístroje v úplně jiné cenové třídě.


 
Stejně jako celá řada X-Terra, tak i 305tka používá technologii VFLEX. Ta přináší jak lepší dosah, tak především menší počet falešných signálů a přesnější vyhodnocení. Detektor je v základu osazen 9” (23 cm) koncentrickou cívkou na 7,5 kHz. Detektor ale dokáže pracovat se všemi sondami, jak na 7,5 kHz, tak také na 18,75 kHz. V podstatě jsou to tak dva detektory v jednom přístroji.


 
Ovládání, i když je trochu spartánské, obsahuje všechny nezbytné ovládací prvky, které byste čekali u profesionálního přístroje:

  • Nastavení hlasitosti v rozsahu 1-10
  • Nastavení počtu tónů 1,2,3, a nebo multitone
  • Tři pracovní kanály pro odrušení interferencí
  • Nastavení prahového tónu threshold v rozmezí –5 až 25
  • Diskriminace 12 segmentů.
  • Identifikace předmětu je pomocí ID čísel.  Železné cíle mají záporná čísla, cíle z barevných kovů kladná v rozmezí – 4 až 44
  • Režim All Metal bez diskriminace, ale s audio vyhodnocením
  • Dohledávací bezpohybový režim pinpoint
  • Velice přesné a snadné manuální odladění půdy

Z uvedeného je vidět, že Terra 305 má výbavu, která se začátečnickými detektory v podstatě nemá nic společného. Detektor se dá určitě označit minimálně jako “pro pokročilé”. Ovládání detektoru je navíc velice snadné, všechny změny nastavení si detektor pamatuje a tak když si jednou detektor nastavíte, pak po opětovném zapnutí najdete všechny parametry tak, jak jste je měli při posledním hledání.

Konstrukce detektoru využívá stejnou vodící tyč jako u dražších modelů a také stejné zámky. Detektor s 9” cívkou, která je dodávána v základu, je krásně vyvážený. Sonda je vodotěsná a dají se tak s ní dělat i pláže a potoky. Přístroj je napájen 4 tužkovými bateriemi, přičemž odběr je velice malý a s detektorem nachodíte více jak 20 hodin bez ohledu na počet cílů.

Výkon detektoruI v tomto ohledu mám pocit, že se přístroj naprosto vymyká. Ostatně se na pár cílů můžete podívat na videu. I když detektor nedosahuje výkonu špičkových přístrojů, ve třídě do 10.000 Kč tedy zcela exceluje. Ostatně 305tka ještě před pár dny stála skoro 12.000 Kč a v podstatě jenom nástup nové řady Equinox ji cenově poslal dolu. Celá řada X-Terra je ale natolik oblíbená, že se bude ještě vyrábět dlouho řadu let. Ostatně není náhoda, že X-Terra 705 je dlouhodobě náš nejprodávanější číslicový detektor.
 
Tabulka orientačních dosahů na našem svahovém polygonu v Jílovém u Prahy.
Nastavení detektoru: citlivost 9, AM, 3 tóny, threshold 10, přesně odladěná půda.

 
1 Kčs ....22-24 cm
2 RU ....20-22 cm
6 krejcar 1849 RU - 21-23 cm
 
Z větších cílů je detektor schopen vzít předmět o velikosti opaskové RU přezky se základní sondou v rozmezí 40-45 cm v závislosti na stavu půdy, což tedy rozhodně také není vůbec špatné. U drobných stříbrných a zlatých cílů  je možné navíc přidat použitím vysokofrekvenční cívky. Klasickým kandidátem je třeba Nel Hunter pro řadu X-Terra na 18,75 kHz. Doplňkové sondy se dají na řadu X-Terra zakoupit od 3.190 Kč.

Obecně lze X-Terru 305 v poměru cena/výkon za cenu 7.990 Kč s DPH označit za skvělý kup. Jednoznačně lze vyzdvihnout také skvělé diskriminační schopnosti, železo se tady opravdu nekope. Ani separace není vůbec špatná. I když nedosahuje kvalit špičkových detektorů, přesto čas obnovy pro přijetí cíle se ve třídě do 10.000 Kč hodně vymyká. Poslední věcí, která stojí za zmínku, je pak v podstatě nulová poruchovost celé řady X-Terra. Pokud už něco "umře", tak snad jedině tlačítka a to v naprosté většině případů již značně po záruce. Pokud ale někdo používá dodávaný kryt boxu.... zůstanou jako nová napořád.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jako uživatel ale v kombinaci se sondou Mars Tiger 2F můžu jen potvrdit slova výše uvedená ;-)

Poslední dobou to tady je samá reklama :-(

To c4llix: to je těžký, web je o detektorech a tak vlastně každý článek jde hodit do stejného pytle. Normálně jich tolik neděláme, ostatně stačí listovat historií stránku po stránce. Ale teď se toho děje tolik, že je těžké to nechat být.
Teď děláme na dalších věcech. Testu Nokty Impakt s novými sondami, nový Gold Monster, nové dohledávačky do Minelabu, nový AT Max, nový typ docela povedené lupy, kterou jsem si tedy rovnou nadělil k ježíšku..... ještě bych mohl chvíli pokračovat. Ale jinak máš pravdu zapracujeme aby těch článků o archeologii bylo více.

Nahodou ja si takove clanky rad prectu reklama nereklama a video taky pekne ! ;-)

Já jsem za ty reklamy (recenze) rád.Myslim že to k tomu patří.Nebýt toho nebyl by asi tento web.

Môj pohľad na toto čo sa týka reklamy je že je to v pohode.Ide nova rada do predaja a predchádzajuci model zlacnili a chcú dopredať,čo je celkom logické.
Vadilo by mi keby 305 ponúkal nejaky reklamný spot zo zeleným mužíčkom alebo niečo podobné.Tento článok a videjko ide k veci a dúfam že vo videjku neni zamontované nejaké podprahové vnímanie a mikro text že kup si ho,kup si ho,kup si ho ,kup si ho :-) :-)
Túto poslednú vetu myslím ako žart,tak nie že to niekto zoberie vážne. 8-)

Elmara: Nemyslel, jsem to zle, chápu to. A těším se na ty archeo články. :-)

Ahoj všem lovcům, já bych si dovolii oponovat c4llix. Kde jinde než tady, lze vidět pravdivá videa o obsluze a schopnostech detektoru. Rád se pokaždé podívám, ikdyž ho třeba nebudu kupovat. Za tu cenu, je jako číslicový detík velmi pěkný a schopný něco najít. Je pravda, že v poslední době tu trošku tlačenice je, ale je to dané prostě vývojem a je dobře, že je tady vidět jak i levnější detík dokáže udělat spoustu radosti a zábavy při hledání minciček. Ne každý má na detektor za 20 a více tisíc Kč a pokud se hledání nevěnuje intenzivněji, je taková investice i dost zbytečná. ;-) :-P :-)

To c4llix: ahoj, já to naprosto chápu. A opravdu se snažíme, aby bylo recenzí přiměřeně. Spíše méně než více. Spíše se toho sešlo tento podzim strašně moc a to jsem zdaleka nevyjmenoval vše, co nás ještě čeká. Ono tam bude ještě překvápko od Fisheru a taky od Detechu. Beru to tak jako celkem oprávněnou kritiku, letos na podzim se to nějak zbláznilo. :-)

P.S: no a to chceme zítra natočit rozdíl dosahu Impaktu se základní cívkou a s novými Marsy. A ještě musím dodělat video Gold Monstra.. tam testujeme nuget o váze 0,16g a taky zlatý řetízek a diskriminaci železa. :-) Ještě že zítra vyjde kousek archeologie :)

Elmara: Ten rozdíl cívek u Impactu, tak na to jsem zvědavej, nedávno jsem právě o tom přemejšlel, jaký je mezi nima rozdíl v dosahu. A o tý reklamě, omlouvám se všem, které jsem popudil, ale myslel jsem to spíš jako takové povzdechnutí než kritiku. 8-)

Ja myslim, ze se nemas vubec za co omlouvat, co clovek to nazor, kazdy si proste precteme radsi neco jineho ... ;-)

Hmmm tak na překvápko od Detechu si počkám.. :-O

Elmara vubec ho neposlouchej,naopak chtelo by to vic recenzi :D clanek strida clanek neni tu aspon nuda

Cívky už jsem otestoval v pátek a snad to zítra alespoň nafotíme :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru