Z moře vylovili nacistickou orlici, teď ji chce Uruguay prodat

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

I více než sedmdesát let po konci druhé světové války se po celém světě objevují artefakty, které symbolizují nacistickou éru. Nedávno třeba v argentinském Buenos Aires policie našla pětasedmdesát předmětů, které spadají do tohoto období. Jsou mezi nimi velká Hitlerova busta, ale také dýky nebo sady na měření výšky. Mnohé z věcí se podařilo najít i lovcům pokladů pomocí detektoru kovu.

Obrovský monument se našel v roce 2006 také v Uruguayi. Jedná se velkou orlici, kterou se podařilo vylovit z lodě. Váží asi 350 kilo. Tamější vláda si nyní láme hlavu s tím, jak s tímto artefaktem naloží. Zvažuje, že ho prodá.

Orlice byla umístěná na zádi německé Graf Spee. Byla to takzvaná kapesní bitevní loď sloužící v Kriegsmarine  a patřila k nejmodernějším ve své době. Jméno nesla podle admirála Maximiliana von Spee. Potopit ji nechal se v roce 1939 sám kapitán, a to krátce po bitvě na River Plate. Obával se, že kdyby loď získali Britové, mohli by se dostat k informacím o nejmodernějších technologiích.

Po svém potopení v roce 1939 vyčnívala Graf Spee z velké části z hladiny, ale postupně se bořila do měkkého dna, až se téměř úplně ponořila. Vrak vyzvedávali potápěči ze dna deset let. Začali v roce 2004. Důvodem byla především nebezpečnost vraku pro námořní dopravu, ale také aby se nepoškodilo jeho vybavení. Náklady zaplatila vláda Uruguaye a privátním sektor.

Německá vláda už dříve vyjádřila obavu, aby orlice neskončila v rukou nacistických sympatizantů. Bronzová orlice, který byl jedním z nejpozoruhodnějších symbolů německé třetí říše, se stále nachází ve skladišti stráženého uruguayským námořnictvem. Vlastníka musely dokonce určit soudy. Nejvyšší soud nakonec rozhodl, že právoplatným majitelem je Uruguay. Pokud by se ale tamní vláda rozhodla orlici prodat, musí podle soudů vyplatit 50 procent ze zisku soukromé záchranné společnosti, která se na vyzvednutí vraku s orlicí podílela.

Před třemi lety orlici vystavili v jednom z hotelů v Montevideu, což rozzlobilo německé velvyslanectví v Uruguayi. Požádalo zdejší vládu, aby se vyhnula propagaci nacistických symbolů. Objevily se ale také názory, že taková činnost není špatná, alespoň by si prý obyvatelé jižní Ameriky uvědomili, že druhá světová válka nebyl vůbec vzdálená. „Ve Španělsku mají také muzea věnovaná inkvizici a lidé se jezdí dívat do koncentračních táborů,“ nechápe postoj Německa podnikatel Alfredo Etchegaray, který se podílel na vyzvednutí orlice z oceánu.

Foto: www.bbc.com



Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tu bych si dal do vitrínky...tůze rád....

Mno na dvorek by se mi asi vešla, ale musel bych parkovat venku.

Ta by sedla místo znaku na nějaký Mercedes. :-D

Už jsem uvolnil místo na baráku ! Možná posunout kousek střechu .

Roztavit a udělat z toho něco užitečnýho.

Bola by sranda to pripnúť na poli. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru