Zachovalý obřadní vůz

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Výborně zachovalý pohřební vůz objevili archeologové poblíž Pompejí. Domnívají se, že byl využíván během slavností a přehlídek. Je zdobený různými motivy jako například erotickými scénami.

Objev obřadního vozu je skutečně cenný, a to zachovalostí i zdobením. Archeologové ho v nadsázce pojmenovali jako „Lamborghini“. „Jsem ohromen. Dříve nalezené vozy byly větší a zdaleka nebyly tak propracované. Toto je přesně ta věc, kterou prostě chcete najít v Pompejích. Skvěle zachovalá nehledě na své stáří,“ uvedl archeolog Eric Poehler z univerzity v Massachusetts. 

Nález vyvolal obrovský ohlas. Další archeologové psali na Twitter. „Mám čelist na podlaze. Objev pohřebního vozu je opravdu neuvěřitelný,“ uvedla například archeoložka Jane Draycott z univerzity Glasgow. 

Kočár je vyrobený z železa, bronzu, cínu a dřeva. Nacházel se u stájí staré vily asi 700 metrů na sever od Pompejí. Dříve tam archeologové našli pozůstatky tří koní, přičemž jeden byl dokonce zapřáhnutý. Počáteční výkop odhalil obrys vozu. Odborníci neúnavně pracovali týdny, a to i o víkendech, aby zajistili, že kočár bezpečně dostanou ze země. Má mnoho dekorativních prvků jako reliéfy znázorňující erotické scény s mužskými a ženskými postavami.

Archeologický tým strávil několik týdnů nejen pečlivým odkrýváním nálezu, ale také vyráběl sádrové odlitky všech dutin, aby zachoval otisk jakéhokoli organického materiálu, který na voze kdysi mohl být - včetně hřídele a lana vozu.

„Co jsme našli je pravděpodobně starořímský obřadní vůz, kterému se říkalo Pilentum, který se běžně nepoužíval například v zemědělství. Jen během komunitních slavností, přehlídek průvodů. Takový krásný vůz jsme nikdy na území Itálie nenašli. Přirovnal bych ho k patnáct let starému nálezu uvnitř mohyly v Thrákii na severu Řecka. Jeden ze zdejších vozů je podobný tomu, který jsme vykopali u Pompejí. I když ten řecký nemá tak bohaté obrazové dekorace,“ srovnal Massimo Osanna, ředitel pompejských vykopávek. 

Zároveň objevili i síť tunelů, přes které lupiči rabovali římské vily. Policie zatkla také samotné zloděje, kteří již stojí před soudem v Torre Annunziata. Hlavní žalobce Nunzia Fragliassa považuje boj proti rabování za jeden z hlavních cílů, aby se podařilo ochránit památky.

Zdroje: www.bbc.com, https://arstechnica.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda že není vidět celej.

To jo, je z něj vidět úplný houno :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru