Záchranná ercheo akce

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Odevzdané archeologické nálezy na LP

Sobotní archeo hledání...

Zdravím kolegáčci.
V pátek sem byl požádán archeo kolegy o pomoc při záchranné akci před vykradači artefaktů. Jednalo se o římský tábor nedaleko mého bydliště. Původně sem měl na sobotu v plánu dělat doma podlahy, ale lákalo mě brouzdání po archeolokalitě a navíc sem už dlouho nikde s detektorem nebyl. Takže nakonec sem podlahy dělal až odpoledne.

Během cesty na ono inkriminované pole, sem ještě zkontaktoval kolegu Cementa aby nás tam bylo víc a byla větší šance najít víc věcí. Po příjezdu tam už dva kolegové brouzdali brázdy a já sem je hned následoval. Zanedlouho dorazil i Cement a pak další spolupracovníci muzea.

Za dopoledne se našly dva stříbrné denáry Antonianiuse, jeden bronzový římánek, který je zatím neurčený, železný hrot kopí (cca 20cm), Cemet našel germánskou a římskou sponu a bronzové dlátko, moře keramiky, které sem spíš sbíral já, protože mi hledání moc nešlo :( , ale ke konci sem si to aspoň vylepšil parádním přeslenem a pípl mi nějaký úlomek bronzu. Foto všech nálezů nemám, protože to bylo moc narychlo a baterka ve foťáku nevydržela jak sem předpokládal :-(

Každopádně akce bude ještě pokračovat a zase se jí zůčastním. :-)

Rellik 

Moje sbírání střepů. Římani si tam nejspíš pořádně pochutnávali na divočácích, protože těch zubů je tam opravdu mraky...
Moje sbírání střepů. Římani si tam nejspíš pořádně pochutnávali na divočácích, protože těch zubů je tam opravdu mraky...
Cement a jeho nálezy - bohužel foto nálezů je nekvalitní, ptože, jak sem psal došly baterky ve foťáku a tak sem to vyfotil aspoň mobilem.
Cement a jeho nálezy - bohužel foto nálezů je nekvalitní, ptože, jak sem psal došly baterky ve foťáku a tak sem to vyfotil aspoň mobilem.
Z povzdálí nás pozoroval srnec..
Z povzdálí nás pozoroval srnec..
Nalezení stříbrní denárci
Nalezení stříbrní denárci
A mnou nalezený přeslen..
A mnou nalezený přeslen..

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zdravim chtel bych se zeptat kčemu sloužil ten přeslen. dik za odpoved.

Nejstarším „technickým“ způsobem spřádaní nití z rostlinných nebo živočišných vláken je předení pomoci ručního vřetene, které se skládá z dříku a přeslenu. Správně vyvážené vřeteno se po roztočení musí točit rovně jako dětská káča.

Dřík je dřevěné nebo kostěná hůlka dlouhá cca 15 až 30 cm, která mívá průměr 10 až 25 mm, na dolním konci s tupým, na horním s ostrým koncem. Zhruba v jedné čtvrtině od spodu bývá mírně zesílená, na toto zesílení se navléká přeslen.

Přeslen je nejdůležitější součásti vřetene, plní zde funkci rotačního setrvačníku. Mívá tvar souměrného disku, kotouče, s otvorem uprostřed. Na jeho hmotností a vyvážení závisí stabilita vřetene při točení. Při hmotnostní nesymetrii se roztočené vřeteno kývá do stran, případně se vyvrací. Při malé hmotností se vřeteno předčasně zastavuje, délka zakrucené nitě je malá. Přesleny byly v historii vyráběny z pálené hlíny, kamene, kostí nebo dřeva.

Požadovaná doba rotace závisí na druhu spřádané nitě, při vlněné byly lepší přesleny méně hmotné, při spřádání rostlinných vláken byly vhodné přesleny hmotnější.

ty římany už mám krásně vyčištěné ..

Detektor kovu ti odhalil zub? a Keramiku? Díky momc... P.S. Jsem nováček.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru