Záhada masového hrobu žab z doby železné

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Přes 8 000 kosterních pozůstatků žab objevili archeologové poblíž Cambridge ve Spojeném království. Ležely v táhlém 14 m dlouhém příkopu nedaleko kruhového domu v osadě z doby železné. Žabí kosti bývají občas na archeologických lokalitách jednotlivě objevovány, ale hromadný žabí „pohřeb“ je bezprecedentní.

Objev učinilo Museum of London Archaeology při vykopávkách na upravované infrastruktuře dálnice A14 z Cambridge do Huntingdonu. Žáby byly nalezeny asi metr pod povrchem. Nejednalo se o typickou odpadní jámu, v příkopu byl nalezen pouze drobný domovní odpad, především keramické střepy. Kosti pocházejí většinou ze žáby obecné a ropuchy obecné, druhů, které byly a dodnes jsou široce rozšířeny po celé Evropě.

Archeologové tvrdí, že ačkoli existují důkazy o konzumaci těchto obojživelníků z doby kamenné, tyto kosti nenesou žádné stopy po zpracování nebo pečení. Pokud ale byly žáby uvařeny, nemusely se žádné stopy dochovat. Hlavní specialistka na starověké zvířecí kosti Dr. Vicki Ewensová řekla: „Podle mých zkušeností, zejména na lokalitách z Londýna, tolik žab se nikde nenašlo. Mít tolik kostí pocházejících z jednoho příkopu je opravdu mimořádné. Při svém výzkumu jsem našla pouze dvě saská naleziště s jedinou kostí na každém. Byla to žába, která byla nalezena pouze ve východní Anglii, a která ve volné přírodě vyhynula v 90. letech. Ale nedávno byla znovu vysazena.“

Důkazy o zuhelnatělém obilí nalezeném poblíž domu naznačují, že jeho obyvatelé zpracovávali plodiny, jež mohly přitahovat škůdce, jako jsou brouci a mšice, které žáby jedí. Mezi další možná vysvětlení patří „tragédie prehistorické žáby“. Žáby se při hledání tůněk pro rozmnožování přesouvají ve velkém počtu. Mohly tak spadnout do příkopu a zůstat v něm uvězněny. Podle jiné hypotézy mohl být neobvyklý počet obětí způsoben také zimními útrapami. Přezimující žáby se sice schovávají v bahně, ale extrémní chlad je může zabít. Možná se staly obětí obzvlášť tuhé zimy.

Kruhový dům byl používán v pozdní době železné, ale není jasné, kdy přesně v tomto období byly žáby do země uloženy. Mohlo jít také o dlouhodobý proces. Kosti obojživelníků byly mezi obrovským množstvím nálezů, od různých druhů artefaktů až po lidské ostatky. Nalezeny byly v průběhu přibližně 40 vykopávek, jež se uskutečnily mezi lety 2016 až 2018 na ploše o rozloze 234 hektarů. I když vykopávky již skončily, analýza získaných artefaktů nadále pokračuje.

Roman Němec

Zdroje: theguardian.com, observer        


Zooarcheoložka Vicki Ewensová analyzuje žabí kosti


Letecký pohled na archeologické naleziště vykopané na Bar Hil

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já bych to neviděl tak fantasticky, za chatrčemi zdechly z nějakého důvodu žáby, a aby to nezavánělo nahazeli je do jámy, pro obyvatele několika chatrčí práce na chvíli.... Nepočítám kopání díry :-)

Zajímavá žabí tragédie 👍👍

V sousední vsi taky žabáci páchají každoročně rituální sebevraždu. Nenápadný 50m úsek u cesty.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru