Záhadné templářské tunely

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Legendy o templářských rytířích stále fascinují archeology. Dlouhodobě proto bádají například ve městě Akko na severu Izraele (někdy zvané jako Akkon nebo Acre). Tvrdí, že objevili důkazy o tunelech, které používali templáři k převozu zlata do věže, kde před 800 lety shromažďovali poklad. Nově o svém počínání archeologové natočili dokument ve spolupráci s National Geographic a vytvořili 3D model pevnosti.

Výzkum provádí archeologický tým pod vedením Alberta Lina. Už jako malý chlapec snil, že najde templářský poklad, teď má k tomu k dispozici nejmodernější technologie. Ostatně důkazy o tunelech našel společně s kolegy díky laserovému skenování. „Templáři bojující za Boha, slávu, zlato… to mě vždycky fascinovalo. Jsem přesvědčený, že někde ve města Akko se nachází velitelské středisko a možná i poklad. Udělám vše proto, abych to objevil,“ uvedl Lin, který patří mezi známé americké archeology.

Templáři byli rytířským náboženským řádem, který ochraňoval křesťanské poutníky před Saracény během cest do Svaté zemi. V dvanáctém století se etablovali v Anglii, aby získali finance na křížové výpravy. Zrušený byl v roce 1312 jako nepotřebný.

Zatím archeologové probádali oblast kolem přístavu v Akko. A to pomocí metody dálkového měření LiDAR, která funguje na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Používá se k mapování terénu či měření atmosférických jevů. Archeologové tak objevili stopy po pevnosti, kterou používali templáři během třetí křížové výpravy. Nyní na stejném místě stojí parkoviště.

Pevnost Akra se proslavila tím, že zde chtěl anglický král Richard I. vyměnit tři tisíce zajatců za dřevěný kříž. Muslimové ale nesouhlasili, a tak byli vězni povražděni. Templáři v Akře skončili v roce 1291, kdy přístav dobylo vojsko mamlúků. „Pevnost byla mohutná a pro každého, kdo se chtěl do města dostat představovala dlouhá léta těžkou překážku,“ podotkl Lin.

Archeologové odtajnili i věž a několik tunelů. Pomocí virtuální reality pak vytvořili 3D model, jak zdejší oblast vypadala přes 800 lety, kdy se ve městě Akko zdržovali templářští rytíři. „Je to jako v říší pohádek,“ poznamenal Lin. Podle archeologů totiž templáři využívali tunely k přepravě zlata do věže, kde shromažďovali poklad. „Zánik templářů a osud jejich pokladu je stále zahaleno tajemstvím. Bylo by skvělé ho odtajnit,“ poznamenal ještě archeolog. Společně s kolegy natočili o bádání v Akko dokument pro National Geographic.

Město Akko je pro archeology i historiky dlouhá léta velkým lákadlem. Existuje už od dob faraona Thutmose III. S tímto městem se pojí nejenom historie křížových výprav, ale také Alexandra Velikého či Napoleonových tažení.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.thesun.co.uk, www.mirror.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru