Zbraně proti sobě - 2. část

Kategorie: Války , Munice a zbraně

V roce 1931 vyrobil konstruktér ing. P. Wilniewicz ve spolupráci s ing. J. Skrzypiński prototyp první polské samonabíjecí pistole WIS, která byla v roce 1935 přijata jako standartní krátká zbraň polské armáby pod názvem VIS wz. 1935. Zbrań byla kontruována pro náboj 9mm Parabellum (i když byly vyrobeny některé exempláře v ráži .22 LR nebo .45 ACP.) a do vypuknutí války jich továrna v Radomi vyrobila zhruba 40.000 ks.
-snímek č. 1
Po obsazení Polska v roce 1939 zhodnotili Němci ukořistěné pistole, obnovili jejich výrobu v závodu v Radomi a jako vyhovující je zařadili pod označením P 35 (p) do své výzbroje, zejména Kriegsmarine,  paradesantních jednotek, Waffen SS a policie.

-snímky č. 2,3,4.
Zpočátku se zbraně vyráběly v závodě v Radomi v odpovídající kvalitě, postupem času jak postupovala druhá světová válka se jejich kvalita zhoršovala, byla zjednodušována jejich výroba, na zbrani byly provedeny úpravy jako odstranění pojistky a páčky vypouštějící kohout a pod. Později byly v závodě v Radomi vyráběny už jen díly a kompletace zbraní byla prováděna v podniku Steyr-Daimler Puch v Rakousku a ke konci války byla celá výroba přesunuta do Rakouska úplně. Rozdíly mezi původní polskou pistolí VIS, druhoválečnou ze začátku a z konce války jsou patrné již na první pohled.

-snímek č.5
Německý přejímací zbrojní úřad označoval tyto pistole raznicí WaA 77 - pro závod v Radomi a WaA 625 - pro závod Steyr.

-snímek č.6
V roce 1940 bylo vyrobeno Němci 60.000ks těchto pistolí, v letech 1941-1943 zhruba 160.000ks a do konce války v letech 1944-1945 dalších zhruba 100.000 ks.
Jako zajímavost je vyražení runy S na boku hlavně pro zbraně určené pro jednotky SS, což prováděli vězni v Mauthausenu.

-snímek č.7
Paradoxně byly součástky těchto zbraní během výroby statečně rozkrádány polskými dělníky a později smontovány příslušníky národního odboje. Tak došlo opětovně k použití této zbraně na obou bojujících stranách, zejména během varšavského povstání a v partyzánském odboji.

-snímky č. 8 a 9
(v článku byly použity informace a fotografie z  publikace:"Typy broni i uzbrojenia", databáze Wikipedia a mojí vlastní zbraně)
JOHN SILVER
 
Pistole
pistole
pistole
pistole
pistole
pistole
SS
2
pistole

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám takový kousek od nás z lesa a vým že se nikdy nestratí :-P

a zajímavý článek,jen ještě nějákou trošku zachovalou najít,no ale dnes to je již ze země povětšině jen šrot. :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru