Zbraně proti sobě

Kategorie: Války , Druhá světová válka , Munice a zbraně

Kdo se zajímá o dějiny druhé světové války, setká se samozřejmě i s výzbrojí armád, které v tomto celosvětovém konfliktu stály proti sobě. Jednou z těchto zajímavých zbraní je i samonabíjecí pistole FN HP 35.

Ilustrační_foto

V roce 1934 ukončila firma FN (Fabrique Nationale) v Herstalu v Belgii vývoj samonabíjecí pistole ráže 9mm Luger s dvouřadým zásobníkem na 13 nábojů, jako odpověď na zakázku francouzské armády. Pistole vycházela z původního patentu J.M.Browninga, který se však již výroby této úspěšné zbraně nedožil. Francouzská armáda pak
zvolila pro svojí výzbroj jinou zbraň a proto tuto pistoli převzala do své výzbroje belgická armáda. Pistole také byla nabídnuta na okolní vojenský i civilní trh a byla zakoupena zeměmi jako Litva, Estonsko, Peru a Čína. Celkem bylo této zbraně před válkou vyrobeno zhruba 50.000 ks.

Ilustrační_foto

V květnu 1940 obsadila zbrojovku FN německá armáda a po počátečních problémech znovu rozjela výrobu této pistole. Před obsazením zbrojovky však značná část zaměstnanců zbrojovku opustila i s plány této pistole a později byla pistole vyráběna v Kanadě, v Torontu firmou Inglis s označením No.1 Mk I s klapkovým hledím a No.2 Mk I s pevným hledím a dodávána kanadské, britské a čínské armádě. Velice oblíbena byla jednotkami SAS.

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

Němci pokračovali ve výrobě této zbraně až do osvobození v roce 1944 a do té doby vyrobili úctyhodných 319.000 kusů těchto pistolí. Velká kapacita zásobníku u této zbraně vyústila v její oblibu, zejmén při těžkých pozemních operacích a proto byla přednostně přidělována jednotkám Waffen SS a výsadkářům Luftwaffe.

Ilustrační_foto

Tak se paradoxně stalo, že během války nastaly situace, kdy na sebe
nepřátelští vojáci vzájemně stříleli stejnou zbraní.

Pro představu, jak uvedená zbraň fungovala, doporučuji si
prohlédnout tento odkaz:

http://www.youtube.com/watch?v=x-YIF5fiKcw

(V článku jsem použil fotografie své vlastní zbraně a informace z knihy pplk. Roberta D. Whittingtona III. Německé pistole a pouzdra  1934-1945, přeložené a poskytnuté mi laskavě mým kolegou Milanem).

S pozdravem JOHN SILVER

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezká fenečka. 8-)

Fenky byly spolehlivé a pěkné :-D

Jo fenka.......... Pro zajímavost tato konstrukce byla celkem rozšířená, použita byla i u nás. Třeba pistole ČZ vz 24 a ČZ vz 27. 27 používalo za války gestapo........

Zajímavý článek

Kámo smekám, po česky! o:-)

Kanadská verze měla být čtrnácti raná.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru