Zdravotní bratr našel zlatý prsten z 15. století s rytinou Panny Marie s malým Ježíšem

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Osmačtyřicetiletý Matthew Hepworth prohledával pole, když na svém detektoru kovů zaslechl slabý signál. Jakmile se rozhrnula hlína z výkopu, zahlédl zlatý odlesk. To ještě stále netušil, že objevil vzácný středověký zlatý ikonografický prsten s rytinou Panny Marie a Ježíšem v dětském věku.

Matthew vzápětí nález ohlásil majiteli pozemku a důstojníkovi PAS. Nyní bude prsten předmětem šetření, zda se jedná o poklad. Ačkoliv Matthew nezná jeho přesnou hodnotu, věří, že jde o velmi vzácný nález: „Pro mě to znamená hodně, že byla tato část historie zachráněna. Je mi výsadou, že jsem ho našel a zachránil. Bylo to velké překvapení. Pak jsem to oznámil majiteli pozemku, který byl ohromen a nemohl tomu uvěřit. Je to velmi vzácný nález pro Velkou Británii, řekl bych,“ dodal s tím, že je to rozhodně jeho životní objev, který překonává vše.

Nejedná se přitom o první Matthewův unikátní objev – před rokem daroval Muzeu námořnictví v Lancasteru vzácnou stříbrnou pečeť znázorňující otroka. V roce 2016 našel pohřebiště z doby bronzové. Pro Matthewa je hledání víc než jen koníček: „Tohle překonává všechno, je krásný pocit vědět, že jste něco našli. Také to propaguje náš koníček a ukazuje, čeho lze dosáhnout odpovědným používáním detektorů kovů. Je hezké vidět své jméno u nálezu v muzeu, kde bude navždy pro budoucí generace.“

Ženatý otec dvou dětí, který pracuje jako vrchní zdravotní bratr v Morecambe, se věnuje detekci kovů již 32 let. Dle jeho slov ho to baví, protože „je příjemné hledat a zachraňovat naše dědictví,“ vysvětluje s tím, že hledá vždy na pozemcích se souhlasem majitele. A doplnil: „Rád se dívám na místní krajinu a studuji její historii. Občas můžete najít předměty uprostřed ničeho. Může to být velmi odměňující, ale většinou jde o to, že vyjdete ven a nenajdete toho moc, ale víte, že jste se opravdu bavili. Po celá ta léta to pro mě byl dobrý koníček a dal mi hodně radosti. Je to aktivní způsob trávení volného času, který mě udržuje fit a ve zdraví, protože jsem venku a na čerstvém vzduchu s krásnými scenériemi.“

Nález prstenu s dětským Ježíšem a Pannou Marií ukazuje, jak mohou být hobby detektoristé úspěšní při objevování vzácných a historických předmětů. Tento konkrétní nález může mít velký historický význam a dopad na pochopení náboženských artefaktů a šperků z 15. století. Pokud bude prsten prohlášen za poklad, zřejmě bude vystaven v místním muzeu. Objev zdůrazňuje důležitost amatérského vyhledávání a ochrany kulturního dědictví ve Velké Británii.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, theguardian.co.uk, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhernej kousek 👍 to musel být zážitek když to na něj vykouklo... 👀

Pěkný nález :-)
A je fajn vidět, že nejsem jediný, kdo používá nákoleníky.... :-D :-D

:-D :-D :-D

Kamarád nebožtík hledač chodil taky nákoleníky,pochvaloval si je,taky sem o tom uvažoval,asi to prubnu.Pěkný kop,a to mě připomnělo že ještě nemám letos zlato. :-)

To mi připomělo že nemám vůbec ještě zlato,a koleníky používám,když je nezapomenu . :-)

Jestli je nějaká přímá úměra mezi nákoleníky a zlatem, tak mám ty nákoleníky úplně vadný..... :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru