Zemědělec objevil perfektně zachovalé farmářské nástroje z 5. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Sada 1 500 let starých zemědělských a truhlářských nástrojů byla objevena ve starobylém městě Alexandria Troas na egejském pobřeží severozápadního Turecka. Celý soubor, který byl uložen v hliněném pithu, objevil čirou náhodou farmář na svém vlastním pozemku.

Pithos je velká starověká hliněná nádoba s bohatou plastickou výzdobou, reliéfy a ornamenty, která sloužila k uskladnění především potravin – ořechy, luštěniny, obilniny, víno apod. Výjimečně pro uskladnění jiných materiálů. Některé pithy dosahovaly výšky kolem 2m. I samotný prázdný pithos by byl pro archeology vzrušujícím nálezem, když však bylo zjištěno, že obsahuje železné a bronzové nástroje používané v zemědělství, tesařství a také pro výrobu jiných nástrojů, byli odborníci doslova uneseni. Mezi objekty v nádobě byly nalezeny srpy, sekery, kosáky na plevel, dlouhé hřeby, dále ruční nástroje jako jsou pily, brusky, vrtáky či škrabáky a další předměty. Nástroje se datují do pozdní římské - raně byzantské éry pátého století.

Nález byl učiněn v blízkosti dnešního města Dalyan v provincii Çanakkale na soukromé půdě místního farmáře, poblíž starověkých rozvalin a zdí, jejichž zbytky dosahují až a jeho pozemek. Někdejší významné starověké město, které dostalo název po Alexandru Makedonském, bylo založeno kolem roku 306 př. n. l. Od počátku výborně prosperovalo a již v roce 188 př. n. l. se stalo svobodným a autonomním městem. Za jeho vrcholného rozkvětu obývalo město asi 100 000 lidí. Tehdy bylo významným obchodním přístavem a styčným bodem mezi Malou Asií a Evropou.

Později  s rostoucí důležitostí Konstantinopole postupně ztratilo Alexandria Troas své dominantní postavení v regionu. Je také známo, že přístav byl opakovaně zaplavován, město se postupně rozpadalo s tím, jak bylo systematicky opouštěno a drancováno – zbytky budov byly rozebírány a přepravovány do okolních měst jako stavební materiál. Dnešní známá celková plocha rozvalin se odhaduje na 500 hektarů, pracuje se na nich s přestávkami od poč. 20. století.

Ankarský profesor archeologie a vedoucí výkopových prací Dr. Erhan Oztepe řekl, že jde nejzajímavější nález tohoto roku: „Železné a bronzové zemědělské a tesařské nástroje nám ukazují ekonomickou sílu starobylého města a jeho zemědělské činnosti raně byzantského období. Tyto hliněné nádoby sloužily k uskladnění potravin; jen zcela výjimečně se stává, že najdeme v pithu nějaké nástroje,“ zdůraznil Dr. Oztepe jedinečnost tohoto vzácného nálezu.

Kemal Dokuz, šéf ředitelství pro kulturu a cestovní ruch zdůraznil důležitost starobylého místa pro cestovní ruch: “V tomto městě přebýval svatý Pavel, [bylo mu výchozím bodem při misijní cestě do Evropy v letech 50 – 52 a krátce zde pobýval při další misijní cestě z let 53 – 58, pozn. red.] město je proto stejně významné pro křesťanský svět, jako např. Efez“. Podle ředitele vynaložilo Ministerstvo kultury a cestovního ruchu za posledních 5 let jen na práce v Alexandrii Troas téměř 4 miliony korun.

Video

Letecký pohled na město.

Tým Dr. Oztepe při výzkumu a konzervátorských pracích v Alexandria Troas


Alexandria Troas


Alexandria Troas


Dr Erhan Öztepe

Zdroje: arkeolojikhaber.com, thehistoryblog.com, turkisharchaeonews.net, hurriyetdailynews.com

Roman Němec

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krasny zelizka. Romane potěšil jsi moje oko , teda obě.

Moc pěkný.Akorát by mě zajímalo,čistě z profesního hlediska,jaký kousky byly ty truhlářský.Já nepoznal ani jedno. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru