Zkušenosti s detektorem Golden Mask GM5 Finder po půl roce užívání

Kategorie: Golden Mask - recenze a testy , Golden Mask GM 5 , GM 6 a ONE

Na Golden Mask GM5 jsem se nevýslovně těšil. S tím, jak před uvedením na trh přicházely první zprávy a kusé informace, rostla natěšenost víc a víc. A když mi nakonec k testu GM5 Finder dorazil, na první pohled jsem se do něj zamiloval: Štíhlá moderní konstrukce a sexy vzhled udělaly dojem.  Ale nic není jen o vzhledu...
Nyní musím čtenáře recenze varovat: Píši ji přesně tak, jak jsem detektor poznával od první chvíle až po současnost. A ne vždy platí, že první dojem je nejdůležitější, jak se záhy přesvědčíte. Slabším povahám doporučuji následující tři odstavce přeskočit.

Detektory kovů v akci GM5

První dojmy

Z lásky střízlivění...

Když jsem prvně vyrazil natěšeně do terénu, přišla řádně studená sprcha. Zvykl jsem si už na jasné tóny GM4, věděl jsem, jak se detektor chová a protože jsem měl informace, že GM5 je vlastně „GM4 s displejem a pár funkcemi navíc“, očekával jsem, že hned vše půjde jako po másle. Nešlo. Nebyl jsem z toho moudrý ani veselý. Nedokázal jsem uspokojivě odladit zem, nevěděl, jak se (ne)projevuje diskriminace, zlobilo mě nastavení POWER LEVEL a detektor se choval tak nějak celý jinak, než jak jsem očekával...

Tudíž jsem byl nucen otevřít manuál. Tam jsem se dočetl, jak na Ground Balance a další informace, které ovšem neplatily tak docela a vždy, jak jsem se postupem času a rostoucí praxí dovídal. Chvilku mi trvalo, než jsem si na to svoje přišel, než jsem detektor začal ovládat ke své plné spokojenosti.

Ovšem ani druhý dojem nebyl z těch nejlepších. Zjištění, že GM5 disponuje bateriemi s kapacitou pouhých 1 000 mAh, což se projevilo již druhý den krátce po začátku hledání, na dobré náladě nepřidalo. A když jsem si pak udělal vlastní hloubkové testy a zjistil, že s dosahem to také není žádná sláva a GM5 jím jednak nepřekoná GM4, navíc na drobné cíle lehce ztrácí, pomalu jsem propadal frustraci...

Postupné sbližování

Jsou dva druhy lásky: Na první pohled, taková ta rychlá, málokdy vydrží... A pak ta postupná, kdy dochází k pozvolnému poznávání, odbourávání předsudků, přetvářek a vztah pomaličku zraje. A přesně to se mi stalo s GM5... Když jsem v potu tváře překonal první partnerské neshody, když jsem odhodil prvotní nespokojenost a konečně si začal všímat předností detektoru, tehdy jsem počínal GM5 rozumět. Postupně jsem si našel pozitiva, na kterých jsem intenzivně pracoval a zdánlivé slabiny „pětky“ časem přestaly mít význam. Nakonec jsem se s GM5 sžil tak, že ho jen s těžkým srdcem teď budu vracet... Tolik úvodem a níže již k samotné recenzi.
Konstrukce, baterie, bezdrátová sluchátka

Detektor se dobře drží, je solidně vyvážený, jak je u GM zvykem. Konstrukce jako taková je velmi pevná a tuhá. Možnost nastavení požadované délky na milimetr přesně dané postavě je parádní. Člověk tak není ničím omezen a může si konstrukci vyladit opravdu precizně. Například já si stavím konstrukci s jednotkou poněkud „mimo osu“, aby se mi dobře koukalo na displej a nemusel jsem natáčet ruku při sledování displeje. Prakticky záměrně činím to, co kdysi na GM4 někomu vadilo – mně to ovšem vyhovuje. Oproti GM4, která má tyče ve tvaru S, musí být přímá teleskopická konstrukce GM5 o trochu prodloužená. Jde jen o zvyk, na vyvážení to nemá zvláštní vliv. Trochu jsem se bál tvrdé plastové rukojeti, ale nebylo proč. Úchop je pevný, neklouže, mozoly žádné, tudíž s konstrukcí a vzhledem spokojenost.

Co se týče kapacity baterie detektoru, tak nyní je na požádání možné získat baterie s kapacitou 1 500 mAh, což zaručuje nějakých 12 hodin provozu a to už ujde. Přeci jen bych raději uvítal výdrž baterií, jako má GM4, tedy kolem 20 hodin, což je třeba na víkendové hledačky bez možnosti nabíjení ideální. Nicméně, bateriový blok lze vysunout a nabíjecí články nahradit jinými, podobně jako u předchozích modelů GM.
Bezdrátová sluchátka WS 105 se nevypínají, drží, přednes zvuku je dobrý a zpoždění prakticky nulové. Tahle sluchátka se povedla a je s nimi radost hledat. Navíc jsou konstrukčně hezky vyvedená, dobře drží na hlavě a mají šmrnc. Mám jedinou výtku: Chybějící konektor sluchátek pro připojení vlastních. Tato možnost byla u předchozí verze sluchátek WS 107. Ale není to nic, pro co bych tahle sluchátka měnil.

Ground Balance – odladění zemního vlivu

Odladění země je základ. U GM5 mělo být oproti GM4 zjednodušeno; pětka má nyní automatické a manuální odladění. Musím přiznat, že jsem zpočátku dost tápal a nějaký čas laboroval, než jsem si ustálil postup, který dodržuji dodnes. V návodu ke GM5 se dočtete, že pumpování po zvoleném režimu odladění (ruční nebo automatika) musí probíhat pomalu, přičemž jeden cyklus pohybu by měl trvat asi 2 vteřiny. V reálu se mi však osvědčilo pumpování mnohem rychlejší. Je třeba si to zkusit; v některých lokalitách detektor na zemní vliv jakoby nereagoval vůbec a pro doladění jsem musel pumpovat opravdu svižně. Tam, kde byl zemní vliv silný, naopak mnohem pomaleji...

S jistou trpkostí musím konstatovat, že GM5 má problémy s odladěním na čedičích. Dalo se to ovšem čekat, přeci jen, toto je slabina drtivé většiny VLF detektorů a nevěřil jsem, že by se GM5 nějak extra od GM4 lišila. Na druhou stranu, díky změně frekvence a kanálu se lze za jistých okolností dobrat slušného výsledku odladění, chce si to prostě zkoušet a laborovat. V silně zarudněných lokalitách je lepší chodit v režimu mono. Na čedičích mi přitom nejlépe pracovala sonda 23 cm Spider.

Postup odladění GB:

Vždy ladím GB v manuálu. Přijde mi přesnější, pocitově se mi po něm hledá lépe. Po zapnutí detektoru zvolím „GB“, přepnu na „MANUAL“, sjedu až na nulu a dlouhým stiskem ENTER detektor resetuji. Poté opět v menu GB volím „MANAUL“ a pomalu přidávám na hodnotách, přičemž současně pumpuji v rozsahu slyšitelného hučení (čím horší podmínky, tím pomaleji). Ve chvíli, kdy detektor ztichne, je odladěno. Zajímavé je, že na různých lokalitách, kde jsem s GM4 používal zhruba stejné nastavení GB, je u GM5 dosti rozličné. Nedovedu posoudit, zda je to tím, že GM5 je na zemní vliv citlivější a lze ho přesněji odladit. Hodnoty v manuálním režimu GB bývají za různých podmínek a s různými sondami v rozsahu 15 až 45, nejčastěji jsem je měl kolem 25.

Diskriminace a její režimy

GM5 disponuje třemi hledacími módy, přičemž na režimy „all“ a „2“ nemá zvolený stupeň diskriminace žádný vliv. Ten se projeví pouze v „mono“ režimu, který jsem si velmi oblíbil. V tomto módu chodím nejčastěji v alobalem či drobným železem silně zabordelených lokalitách a musím říci, že i tam, kde jsem to s GM4 většinou vzdával, si s GM5 a sondou Spider 23 krásně vyzobávám hodnotné cíle. A to mě opravdu baví!
Režim „all“ (tedy All Metall – všechny kovy jedním tónem) používám nejčastěji při dohledávkách, kdy doslova čistím každé pípnutí, v lesích a také ve chvíli, kdy si chci ověřit hraniční signál. Nejčastěji při „podezření“ na minci uloženou na výšku či signál na hraně dosahu. Tento režim je vhodný také při hledání s hloubkovou sodnou a v místech, kde je minimum odpadu.

Dvoutónový režim volím především na polích a lukách, kde není až tolik odpadu. GM5 umí nastavit výšku tónu jak pro železa, tak pro barevné kovy zvlášť. Snadno si tak vyladíte nejvhodnější kombinaci tónů podle potřeby. Používám vyšší tóny pro barvy a nejhlubší (tzv. „prdění“) pro odpad a malá železa.

Diskriminace v režimu mono

Zprvu jsem chodil v doporučených hodnotách, zkoušel jsem si i vyšší nastavení, ale nakonec jsem se „ustálil“ na jedničce. Na této hodnotě je detektor bezvadně použitelný, jistý a stabilní v prezentaci cílů. Prskání a tlumeně přerušované tóny drobného odpadu jsou od barvy jasně odlišitelné a hlavně v kombinaci s displejem je vyhodnocení signálu vskutku snadné. Dvojku dávám jen tam, kde je opravdu extrémní množství odpadu.
Na displeji jasně vidím jakákoli (i velká železa), prakticky vždy poznám folie, zátky od piva apod. Takže ve chvíli, kdy v jednotónu slyším barvu, nemusím přepínat na dvoutón pro ověření, prostě mrknu na displej a mám jasno. V tom je ohromná síla „GéEmPětky“ a myslím, že hodně majitelů GM5 teď přesně ví, o čem mluvím :-) A těm, kteří kouzlo jednotónu v odpadem zamořených lokalitách dosud nepoznali, jednoznačně tento režim doporučuji.

Změna frekvence a POWER LEVEL

GM5 má dvě operační frekvence (8 a 18 kHz) a ke každé dva pracovní kanály. Na polích, lukách, zahradách a v drobnými cíli hustě posetých místech nejčastěji chodím s 18 kHz frekvencí na prvním kanálu. Byly však lokality, v nichž jsem si na svou oblíbenou „osmnáctku“ nezahledal – zpravidla nějaké rušení. Někdy pomohlo přepnout na druhý kanál 18 kHz se současným snížením POWER LEVEL, jindy jsem musel nastavit 8 kHz. Ostatně, tuto frekvenci rád používám v lesích a tam, kde chci hledat spíše větší cíle a nejde mi tolik o separaci. Tehdy rád kombinuji s režimem „all“

Celkem jsou k dispozici 4 varianty pracovních režimů (vždy dva kanály u každé frekvence), takže GM5 je, co se rušení týče, použitelnější než GM4. Funguje mi většinou i v blízkosti ohradníků a a pod dráty VN. Musím ale přiznat, že už jsem poznal silně zarušená místa, kde se nechytla ani jedna frekvence a volený kanál, nicméně, na stejných místech měla problémy i kamarádova Nokta Fors Core. V takových lokalitách někdy pomohla výměna sondy (vozím vždy Spider 23 cm a Mars Discovery do různých podmínek) a snížení citlivosti pod 20.
Vypozoroval jsem, že v klidné lokalitě, kde je současně minimální zemní vliv, jsem schopen na 18 kHz v kanálu „I“ fungovat bez jakýchkoli problémů (tedy prozvuků a rušivého tresholdu) klidně na stupních 28 – 29. Přepnu-li v takovém místě na kanál „II“, už musím snížit pod 25. U 8 kHz frekvence jsem tento jev nevypozoroval.
Obecně se doporučuje stabilních 25, ale pokud to situace dovoluje, lokalita je čistá a detektor stále klidný, zvyšte PL, kam až to půjde. Mám vyzkoušeno, že především na drobné cíle se sondami Spider 30 cm a Mars Discovery je posun POWER LEVEL směrem dolů už celkem znát. Nejméně se to týká Spider 23 cm, která se mi jeví na drobné cíle jako naprosto ideální a oproti GM4 na dosazích s GM5 neztrácí.

Dosahy, separace a sondy

Detektor jsem chodil se třemi sondami: Spider 23 a 30 cm, později Mars Discovery. Ze Spider 30 cm jsem byl v terénu poněkud zklamaný. GM5 s touto sondou nejde tak hluboko, jako GM4. Přesto jí zůstaly zachovány dobré schopnosti separace a s diskriminací také nebyl problém. Nicméně, moje prvotní zklamání ze ztráty dosahu (byť nebyl nijak výrazný, cca 2 – 3 cm ztráta na cíl o velikosti dvouhaléře RU) oproti GM4 vedlo k tomu, že jsem požádal o možnost otestovat s GM5 i sondu Mars Discovery, která třeba na LP Zeru dělá neskutečné hloubky.
Mára mi vyhověl a brzy zjara mi sondu poslal. Detektor se rázem posunul na dosazích, ale v porovnání s GM4, kterou jsem současně testoval také s Mars Discovery, byl stále pozadu. Dosahy GM5 se tím dostaly kousek nad hodnoty dosahů GM4 se Spider 30 cm, ale GM4 s nasazenou Mars Discovery jde stále o něco hlouběji.
Zato sonda Spider 23 cm mě mile překvapila. Nejenže na dosahu oproti GM4 s pětkou neztrácí, ale i separační schopnosti jsou vynikající, přesnost hledání výborná a navíc je s touhle sondou prezentace signálu v grafu takřka dokonale přesná! Ano, ze všech testovaných sond mě nejvíce bavila na GM5 právě ta nejmenší testovaná a často podceňovaná, tedy Spider 23.

Resumé: Jakmile GM5 pochopíte, zamilujete se

Postupem času jsem si s GM5 rozuměl stále více. Když jsem zjistil, kde spočívají jeho hlavní přednosti; tedy separace, schopnost přesné prezentace díky displeji a tím skvělé využití mj. i na „prochozených“ a zabordelených lokalitách, začalo mě to hledání opět bavit. Pokud bych měl stanovit ideální využití GM5, pak jsou to jednoznačně pole a louky se zaměřením na drobné cíle, mince a šperky. Doslova jako ryba ve vodě se GM5 cítí v odpadem zamořených prostředích, tedy všude tam, kde je hodně drobného alobalu, zinku a dalších podobných „libůstek“. Železa pozná dokonale, i když jsou velká, s dírou, kovaná a dutá, na tom displeji to prostě vidíte.
Poradí si s některými rušeními, která GM4 nezvládala. Separačně je na tom stejně nebo (alespoň pocitově) lépe, než GM4. Rychlost audio odezvy je excelentní, graf je v tomto ohledu logicky o něco pomalejší. S malou 23 cm Spider sondou si na dosahu s GM4 v ničem nezadá. Ovšem díky displeji a grafickému vyhodnocení signálu se prezentační schopnosti GM5 po nachození blíží téměř stoprocentní jistotě. V tomto ohledu se GM5 v dané cenové třídě stěží něco vyrovná.

Při porovnání s GM4 je GM5 mnohem lépe uzpůsobitelný stroj s většími možnostmi nastavení, což pro mě osobně zcela přebíjí i to, že GM4 lehce vede na dosahu. Graf VDI je tak silným pomocníkem a nástrojem pro přesné a efektivní hledání, že těch pár centimetrů dosahu klidně oželím... Potěšila mě možnost měnit výšky tónů barevných signálů i železa zvlášť, což je v režimu 2 naprosto skvělá věc. Také podsvícení displeje (trochu neobvykle dvojitým stiskem POWER LEVEL) a nastavení kontrastu LCD (šipkami bez vstupu do menu) vítám s povděkem.

Pokud si chcete hledání užívat a nechcete kopat každý kousek alobalu, tedy „vyzobávat“ hodnotné cíle i v lokalitách, odkud jiní bezradně utíkají, je GM5 ideální volbou. Doporučil bych variantu s 23 cm sondou Spider a přikoupit Mars Discovery. Dostanete tak přesný, rychlý a spolehlivý detektor na droboť v polích a loukách, s „Marskou“ pak do lesa na hloubku.

Pozitiva:
•    Poctivá konstrukce, odolnost, vzhled
•    Skvělá separace, rychlost obnovení
•    Přesná grafická prezentace signálů na displeji
•    3 hledací režimy, velmi dobře fungující diskriminace
•    2 frekvence + 2 kanály pro klidnější hledání za různých podmínek
•    Grafické znázornění signálu v dané cenové třídě v této kvalitě nemá konkurenci
•    Detektor lépe zvládá vnější rušení, než předchozí verze GM
•    Podsvícený displej (možnosti zapnutí / vypnutí, kontrast)
•    Šikovně a logicky rozmístěná tlačítka ovládání
•    Možnost nastavení výšek tónů jak pro železné, tak i neželezné kovy zvlášť
•    Bezproblémová wireless sluchátka
Negativa
•    Ve srovnání s GM4 mírně slabší dosahy
•    Horší baterie – výdrž 8 hodin s 1 000 mAh, 12 hodin s 1 500 mAh
•    Grafické vykreslení signálu by mohlo být rychlejší
•    Problémy s odladěním na čedičích

Jako pokračování recenze bude video z terénu s konkrétními ukázkami reálných cílů před výkopem a jejich znázorněním na displeji pomocí grafu VDI a jejich rozbor. Samostatnou kapitolou bude recenze sondy Mars Discovery, na kterou se mohou těšit i „zeraři“ a „čtyřkaři“ :-)

Detetory kovů Golden Mask GM5

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobře a nezaujate popsaná recenze!Jen tak dál ;-)

Díky Romane za objektivní a nezaujatou recenzi ;-) osobně šetřím na relika díky tobě , takže ještě jednou díky ;-)

hezké počtení.teď mě chytla chuť změnit f75 za novou noktu ale nakonec jsem si řekl že co mám nají najdu. ;-)

Už aby vyšla GM6 :-)

Super clánok,veľmi dobre opísana Gm 5.Dakujeme..

super článek Romane ;-) ;-) ;-) ;-)

Kluci fíša dobrej, ale to jste kapku v jiné cenové :-) Pokud by mel někdo 18 - 20 k jako strop, je Nokta i GM5 na místě. Spolu s Terkou 705 je s klidem doporučím každému... Škoda, ze Fors Relic nemá graf jako gm5. Byla by to špička při stávající ceně.
Jinak všem dík za ohlasy k recenzi. Snad někomu poslouží.

Velmi díky za konstruktivní článek a Tvé zkušenosti ;-) Jako dvouměsíční majitel GM5, bych se pod tento článek podepsal... Mé sbližování s ním probíhalo a probíhá úplně stejně :) Ke všemu popsanému jsi velmi správně zmínil: "Graf VDI je tak silným pomocníkem a nástrojem pro přesné a efektivní hledání". Už se těším na video rozbor ... ;-)

A co to vlastně ten graf ukazuje ?

Díky za recenzi, GM5 mám cirka skoro rok a můžu říct,že základní cívka Spider23 zobe super. 8-)

Mám také pár postřehů.V nastavení mono můžu dát diskriminaci na 0 nebo max. a detektor má stejnou disk. podobu,takže mám asi vadný kus,jenže to pevné nastavení je opravdu super a detík zobe každou barvu.Když je hodně bordelu na poli ,tak to svádí dávat disk. nahoru a pak se přecházejí dobré nálezy.Ground Balance, někde dám 0 až 1 což se asi blbost a někde dám tak kolem 20ti a detík hraje jak rádio a doladit nejde,jenže zas tak hrozný to není.Ten graf je to nejlepší co znám.Jsou detektory(digi) který mají stupnici od mínus 8 do plus 48 a je to vlastně analog,pak jsou co ukazují 0=99 a barva může také klamat.GM5 v grafu vždy ukáže aspoň část železa v nálezu ,což já kolečkář vítám.Já lenoch,co něco kopnout zbytečně je tento detík jako dělaný,avšak chce to ale opravdu jen málo nachodit.GM4Pro píše o minci na stojato,jenže mám kolikrát problem ze zátkou od piva a ON píše,že jí dá.GM4Pro zátka od piva je ocel,teda Fe plus galvanicky upravený plec a ta galvanika je pryč za určitá léta a potom se to kopne i co se nemá,takže kolečářům zdar

No vidíš. ON to přesto dá :-) Je to podobný signál jako drobné kulaté kované rezavé železo. Na displeji to vidět je. Horší jsou ty hliníkový :-/

Pěkně sepsáno, z toho co jsem vyčetl nebude tento detektor zrovna nejvhodněší volba pro naprostého začátečníka, ale spíše pro zkušenější a nervově stabilnější uživatele ;-).
Ještě by mě zajímalo, jak vyhodnotí graf drobné zlaté cíle, to je hází do folií ?

Ahoj. Díky za recenzi,Romane. ;-)

Alexef1: Já Ti nevím. Nikdy jsem nepochopil důvody, proč by mel začátečník nepochopit jakýkoli detetektor. Já se s Gm5 musel nejak sžít a možná nebýt předchozích zkušenosti s GM4, prisel bych mu na chuť dřív. Myslím, ze je fuk, zda někdo ma či nemá předchozí zkušenosti s jinými stroji. Vždycky se musis detektoru přizpůsobit ty. Obrácené to nefunguje.
Tom: Ahoj, taky díky :-)

Ohledně zlatých drobných nevím. Nemám :-( Ale posles-li, rad zkusim :-)

GM4PRO: Nic v tom nehledej, jen mi to tak vyplynulo z textu a přišlo mi že je potřeba se s detektorem více pohrát a nachodit. Osobně bych pro začátek raději volil LP Zero, ale je to jen můj nezkušený názor ;-).

S tím zlatem se mi to nějak nezdá, to jako nikdo v tvém okolí nemá prstýnek, náušnici..., že ty nám něco tajíš ? ;-).

Já v tom nic nehledám přeci :-) Prostě jsem se jen vyjádřil. Máš pravdu, Zero je pecka a nejen pro začátečníky. Kdyby existovala cena Detektor roku, měl by ji mít. Nicméně, kdo prachy má a chce si užít hledání - viz závěr recenze, je gm5 dobrá volba i pro začátečníka. Protože na to své si u GM5 bude muset přijít jak nováček, tak zkušený hledač. Moc rozdílu v tom přístupu nebude. Rozhodně bych si jako nováček našel někoho, kdo mi v tom začátku poradí, ale to asi platí u všech detektorů. S tím zlatem - já jsem chudý člověk, zlato jsem viděl jen v televizi :-) Jenže on je rozdíl v tom, si (cokoli) napípat jen tak nad sondou a mít to nějaký čas v zemi. A do země mi nikdo zlato nepůjčí. Musím si asi holt nějaký nejprve najít - viz "Zlatý poklad odsunutého fabrikanta". Tak drž palce :-)

Držím palce, jak ho najdeš tak dej vědět, ať se s tím pokladem nemusíš dřít sám :-D.
Stačil by jen hrubý povrchový test, žádné zahrabávání do země.
Škoda že displej nemá rovnou položku Gold, to bych tě nemusel otravovat . :-(

Dnes jsem hledal pod vedením 400kV a můžu napsat,že ač jsem nelaboroval s detíkem tak by se hledat dalo.Detektor sice brblal ale ,když jsem měl dráty přímo nad hlavou.Znám detíky,které 400kV nesnášejí už na vzdálenost min.50metru.Pro GM4Pro, se zátkou od piva na poli nemám problem a snad jsem ji ani nikdy nekopnul.Jiná situace je v lese.Lesní chemie funguje jinak.Zátka lesní dává slušnou barvu ale po vykopání už ji disk.nepustí.A hlavně GM4 Pro,v lese je každá slušná barva kopatelná a někdy se to kopne jen tak pro sichr.Já osobně mám největší problem s nastavením GB,protože mám zlozvyk nastavovat v automatu a pak jak píšeš tu pocitové hledání stojí za .ovno.Nastavení GB u GM5 je základní nutnost pro hledání,jinak pak ta hledačka je utrpení.Jak píšeš ,vždy RESET .Takže GM5tářům zdar a tobě taky ;-) ;-) ;-)

Jaký je rozdíl mezi Golden Mask GM5 a Tangra Relic Hunter 3 ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru