Zlatá byzantská mince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V okolí nové stezky v Izraeli se našel další vzácný artefakt. Tentokrát jde o zlatou minci původem z Byzantské říše. Už během budování stezky dobrovolníci objevili starou keramickou lampu a zlatou ražbu.

Vzácnou 1 600 let starou zlatou minci zobrazující byzantského císaře Theodosiuse II. objevili studenti vedle řeky Zippori v Galileji. Je to poprvé, co byla taková ražba nalezená v Izraeli. Vysokoškoláci Ido Kadosh, Ofir Sigal, Dotan Miller a Harel Grin se prostě jen jako turisté vydali na výlet.

Když minci poprvé uviděli, hned poznali, že nejde jen o obyčejnou ražbu. Obrátili se proto na učitele historie Zohara Porshyana, který kontaktoval Izraelský úřad pro památky. Mince váží 4,5 gramu. Na líci je znázorněný východořímský císař Theodosius II., který vládl v letech 408 až 450 našeho letopočtu. Podle odborníka na numismatiku Gabriela Bijovského jde o solidus, kterým se běžně platilo ve Východořímské resp. Byzantské říši. V Izraeli ale taková mince není známá.

Podle archeologa Nira Distelfelda není obvyklé, že se nachází jednotlivé mince. „To je velmi vzácné. Pokud měl člověk jednu takovou minci, hodně dbal, aby ji neztratil,“ poznamenal archeolog.

Theodosius II. se ujal vlády jako teprve sedmiletý chlapec. Jeho jméno je již pevně spjato s vydáním sbírky zákonů Codex Theodosianus publikovaných v roce 438. Shrnuje všechna císařská nařízení od roku 312. Dopady to mělo především na Židy, kteří si užívali svobody. Kodex ale oficiálně degradoval jejich společenský status. Byli vyloučeni z vojenské a civilní služby, nemohly se stavět nové synagogy. Navíc utnuli příjmy z daní pro nejvyšší židovský soud takzvaný Sanhedrin, což vedlo k zrušení židovské právní rady.

A právě vysokoškoláci našli zlatou minci s císařem Theodosiusem II. u naučné stezky Sanhedrin, která turistům pomocí chytré aplikace v mobilu přibližuje přírodní, historické a kulturní zajímavosti Galileje. Vznikla díky usilovné práci tisíce dobrovolníků, mezi kterými byli i studenti. Stezka byla otevřená před rokem v dubnu ku příležitosti 70. výročí od vzniku Izraele.

Už během budování stezky se podařilo najít několik významných archeologických nálezů. Tím nejvzácnějším je pravděpodobně 1400 let stará neporušená keramická lampa, na které je vyobrazený osmiramenný svícen používaný během židovského svátku Chanuka. Dále pak byla v okolí nové stezky nalezená mince z období vlády Sulejmána I. Nádherného, který byl v letech 1520 až 1566 panovníkem Osmanské říše.

Zdroj: www.timesofisrael.com, http://www.il-israel.org/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkná mince ;-)

Jestlipak u sebe ti studenti-turisté měli detektor ;-)

...no neviem, ale osobne by som (z numizmatického hľadiska) pri solide Theodosia II.(402-450) hovoril ešte ako o minci rímskej, a nie byzantskej...Do mincí rímskeho cisárstva radíme, ako posledné, mince Romula Augusta(475-476), odstúpením tohto cisára končí existencia západorímskej ríše(a staroveku vôbec) a od tohto dátumu dnešný historici zaznamenávajú raný stredovek a východorímska ríša je vnímaná už ako byzantská...aspoň takto som sa to kedysi učil v škole.
Inak super článok a parádna minca.

Ano je tomu tak jak rika Kelt
Nekdo to urcuje snad podle stylizace...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru