Zlatá mince z tudorovské éry

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzácný objev se podařil hledači pokladů Garethu Millwardovi, který v poli u anglického města Ashbourne našel detektorem kovu zlatou minci. Podle odborníků je 500 let stará, pochází tedy z tudorovské éry. Hodnotu mince odhadují až na čtyři tisíce liber.

Na minci je vyobrazená prastará loď s královským znakem. Dále je pak na ni vyražený latinský nápis, který v překladu znamená: Při kříži nás zachraň, ó Kriste, náš vykupiteli. Pro pětatřicetiletého Millwarda jde o životní objev. S detektorem kovu chodí na procházky čtyři roky. Dotčené pole v Ashbourne (hrabství Derbyshire) s kamarády prohledával šest týdnů. Ti také našli nějaké mince, ale méně vzácné.

O minci projevilo zájem muzeum v Derbyshire. Podle odborníků by se mohla v aukci prodat za 2000 až 4000 liber. Ale možná i za víc vzhledem k tomu, že je v perfektním stavu. „Tón signalizující něco kovového v zemi jsem dostal asi po dvaceti minutách hledání. Začal jsem proto kopat a najednou jsem viděl záblesk zlata. Okamžitě jsem předmět začal čistit. Nic krásnějšího jsme doposud neviděl. Křičel jsem ó můj Bože. Pak jsem hodinu seděl a hleděl na minci, byl jsem v šoku. Snažil jsem se vzpamatovat a uvědomit si, co se stalo. Když jsem se trochu sebral, hledal jsem další dvě hodiny v okolí místa nálezu, ale už jsem nic nenašel,“ zavzpomínal šťastný hledač.

„Je to celkově moje pátá mince, doposud nejvzácnější,“ poznamenal ještě Millward, kterému před několika týdny zemřel otec. „Z mince by měl velkou radost. Bohužel už mu ji nemohu ukázat,“ posteskl si hledač. Majitel pozemku mu dovolil na poli nadále hledat. Dokonce se vzdal jakéhokoliv nároku na minci respektive na polovinu částky z případného prodeje.  „Řekl, že nebýt mě, tak by ji možná nikdy nikdo nenašel, proto si ji mám nechat,“ poznamenal  Millward.

Jedna věc mu ale stále nedá spát. Hrozně by se chtěl dozvědět, jak se mince vlastně dostala na pole. „Pořád nad tím přemýšlím. Moc bych si přál zjistit, komu taková krásná mince patřila, jestli ji na poli nechtěně upustil nebo zda je součástí nějaké pokladu, o kterém ještě nevíme. Obávám se však, že se to nikdy nedozvím. Musím se spokojit jen s tím, že jsem našel krásnou věc,“  rozpovídal se Millward.

Věří, že roli sehrál osud. „Nález vnímám jako ocenění mého odhodlání a tvrdou práci. Myslím, že objevit zlatou minci byl můj osud,“ uzavřel hledač.

Zdroj: www.derbytelegraph.co.uk, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkné, díky moc za čtení ;-)

Krásný nález i příběh, díky, Viki. :-O :-D Tu určitě neztratil žádný ubožák a kdoví, co se na tom místě událo. ;-)

ta je

takovej bordel hážu do křoví....sbírám sjeté krejcary a dvouhelery .................... o:-) o:-)
je to náááááádhera , boží kopanec....říše snů ;-) ;-)

Mnam :-P
Dik Viky ;-)

Pecka :-O ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru