Zlatá mince ze 17. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Většinou hledá ztracené šperky, které pak vrací majitelům. V listopadu se ale hledači z Anglie podařilo najít zlatou minci – guineu. Pochází ze 17. století.

Vzácnou zlatou minci objevil detektorem kovu Shane Newbold. Pochází z pobřežního přístavního města Grimsby, které se nachází v Lincolnshire. Konkrétně vybádal půl guineu. Šlo o minci raženou ve Velké Británii mezi léty 1663 až 1814. Název pochází z Guineje v západní Africe, odkud pocházela velká část zlata, ze které se tato mince razila.

Muž konkrétně našel minci vyraženou v roce 1696, tedy za vlády Viléma III. Oranžského, který se stal anglickým králem po sesazení Jakuba II. z trůnu. Jeho manželkou byla známá Marie II. Stuartovna. Mince, kterou Newbold objevil, lze prodat za 400 až 2800 liber. Záleží hodně na stavu.

„Chtěl jsem novou zálibu, která by mně pomáhala udržovat se s v kondici. Proto jsem zvolil hledání s detektorem kovu. Procházky jsou výborné, navíc je to takový mírumilovný koníček,“ usmál se šťastný nálezce.

Už se mu podařilo objevit i několik středověkých mincí, které ale nemají takovou hodnotu jako nově nalezená mince. Zároveň se Newbold snaží konat „dobro“. Vrací nalezené staré šperky, které patřily konkrétním lidem. Například snubní prsteny nebo náramky.

„Vlastně si tak otevírám cestu k dalším místům, kde bych mohl hledat s detektorem kovu. Doufám, že mně lidé, kterým jsem pomohl, dovolí třeba bádat na jejich pozemku,“ usmívá se Newbold.

Už se mu pár takových dobrých skutků podařilo. Například objevil snubní prsten, který patřil již zesnulému muži. Následně se mu podařilo vyhledat manželku majitele pána, která měla ze šperku neskutečnou radost. Prsten hledač našel v Cleethorpes, což je přímořské letovisko na ústí řeky Humber v severovýchodním Lincolnshire.

Lynda Enever přišla o manžela v květnu. Roy byl nemocný, a navíc se nakazil koronavirem. Když zemřel, začala žena nosit jeho prsten. „Šperk jsem ztratila během odpoledne s vnukem. Chtěl házet míč a během hraní se mně prsten sesunul z prstu. Hledala jsem ho, ale nic. Byla jsem naštvaná a zklamaná, protože snubní prsten po manželovi pro mě skutečně hodně znamená. Nechali jsme ho vyrobit ze starých náušnic,“ rozpovídala se žena.

Newbold majitelku prstenu vyhledal pomocí sociálních sítí. „Prsten jsem našel asi po hodině a půl hledání. Byl zavrtaný v písku asi ve hloubce dvanácti palců, Podařilo se mně tak najít třeba i stříbrný náramek, který patřil malé holčičce. Šperk dostala k narozeninám a ze ztráty byla nešťastná,“ uvedl ještě hledač.

Zdroj: www.grimsbytelegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. Smekám před tímto hledačem, který pochopil, že radost z toho, že někomu udělat radost je víc než těch pomíjivých pár peněz z prodeje nálezu. Takhle vznikají přátelství na celý život nebo se dobrý skutek vrátí jako bumerang z jiné strany. Žel většinou jen slyším " Ty jsi vůl, že jsi to odevzdal." Chápu, že někdo se může ocitnout v tíživé finanční situaci a proto nesoudím. Ale ruku na srdce, takhle se zachovat jako ten detektorář umí jen málo lidí. Sám jsem před 10 lety odstartoval spolupráci s archeologem nálezem 38g Au drátků, která trvá dodnes. Vím také jaké to je udělat radost někomu, kdo už odepsal něco co jsem pak opětovně našel.

Tam bych tedy nehledal. V tom kraji budou nejspíš tekuté písky. Jak jinak si nedokážu vysvětlit propad prstenu za pár měsíců o 30cm.

Továrnik-určitě.Vždyť se koukni že nemá boty ale jen ponožky.Ty boty tam nechal :-D

:-D nj, toho jsem si ani nevšiml. Ještě že ho to nevcuclo celého :-D

A teď koukám že ten druhej má taky opracovanou cívku nebo rovnou chodí s tou výztuhou.

Blbá automatická oprava.Opravovanou cívku ;-)

Aslan:přesně

Mě by spíš zajímalo jestli takhle o našich nálezech z naší kotliny a že jich taky je...píšou takhle v Anglii ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru