Zlatá římská mince z detektorového nálezu prodána za rekordní částku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Jak jsme před nedávnem informovali, detektorem kovů nalezený Allectus aureus na čerstvě zoraném poli u Doveru v Kentu šel počátkem června do dražby. Aukce se mohl zúčastnit kdokoli, protože mince nesplňovala podmínky zákona o pokladech z roku 1996. Původní odhad koncové částky šplhal až ke třem milionům korun, ta ale k překvapení všech byla nakonec mnohonásobně vyšší!

Mince pochází z let 293 – 296, kdy v Británii a Galii vládl Allectus, římský uzurpátor a někdejší pokladník důstojníka římského námořnictva. Aureus je neobyčejně zachovalý a vyjma několika drobných oděrek takřka bez poškození. O aukci byl také s ohledem na chystanou změnu zákona předem avizovaný velký zájem. Odborníci se domnívali, že mince může být vydražena až za 100 000 liber, cena se však vyšplhala až na neuvěřitelných 552 000 liber, což je téměř 16 milionů korun!

Na aukci, která probíhala v síni společnosti Dix Noonan Webb (DNW) 6. června v Londýně, bylo možné spatřit opravdu zajímavou „přestřelku“ plnou divokých příhozů. Ačkoli v samotné síni bylo mnoho zájemců a nabídky se jen hrnuly, mince nakonec skončila v držení anonymního sběratele, který přihazoval přes telefon. V anonymitě zůstal i samotný nálezce mince: „Byl jsem neuvěřitelně nadšen z vydražené částky. Sice jsme konečnou sumu čekali o něco vyšší, než byl odhad, ale nikoli pětinásobně!“

Ředitel odboru numismatiky společnosti DNW Christopher Webb řekl: „Jsem potěšen fenomenální cenou dosaženou v dnešním prodeji. Jedná se o nejdražší minci, kterou jsme kdy prodali v Dix Noonan Webb. Také jde o jednu z nejdražších římských mincí na světě, je to největší částka, jakou kdy někdo za Allectus aureus zaplatil. Nyní je to nejcennější římská mince ražená v Británii. Byla to jedinečná příležitost, získat takovou ohromující minci. Jediná další známá shodná ražba této mince je uložena v Britském muzeu.“

Podle pana Webba je celosvětově známo pouze 24 kusů těchto mincí, 19 z nich má odlišný revers. Vydražená mince má své „dvojče“ v Britském muzeu, ale ta není tak zachovalá a kvalitní. Mincí Allecta je tak málo, protože byly raženy pouze za jeho krátké období vlády a po jeho smrti v boji s císařskými vojsky v roce 296 demonetizovány, proto dosud žádné nebyly nalezené v pozdějších mincovních depotech.

Po chystané revizi zákona o pokladech již nebude možné prodat podobnou starověkou minci nejvyšší nabídce v aukci. Úprava zákona z roku 1996 zalepuje „díru“, která dosud umožňovala do anonymních soukromých sbírek prodávat nálezy jednotlivých vzácných mincí a to dokonce i těch, které obsahovaly drahé kovy nebo měly významnou historickou hodnotu… Změna zákona zaručí, že i jednotlivé mince starší 300 let, které obsahují drahé kovy, budou označeny za poklad a případně mohou být prodány pouze do muzea.

Roman Němec


Allectus Aureus - známo jen 24 exemplářů, 19 s různými reversy - tento má stejný revers, jako mince uložená v Britském muzeu


Christopher Webb, ředitel  oddělení numismatiky


Zaměstnanec aukčního domu Dix Noonan Webb ukzauje detaily mince

bbc.com, news.artnet.com, independent.co.uk, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

c4llix: Změna zákona zaručí, že i jednotlivé mince starší 300 let, které obsahují drahé kovy, budou označeny za poklad a případně mohou být prodány pouze do muzea.

Stačí dočíst článek do konce a uvidíš :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru