Zlatý keltský šperk obřích rozměrů našel detektorem kovů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Předposlední listopadový den zveřejnilo Britské muzeum zprávu o celkem 1 008 významných archeologických nálezech, prohlášených za poklad v uplynulém roce. Mezi nimi také jeden naprostý unikát – téměř tři čtvrtě kilogramů vážící zlatý „nákrčník“ poněkud nestandardních rozměrů. V Anglii je považován za nejvýznamnější objev tohoto typu v uplynulých sto letech!

Nález učinil britský detektorista, který si přál zůstat v anonymitě, na zoraném poli v oblasti Cambridgeshire počátkem roku 2016. Vzápětí kontaktoval styčné důstojníky pro danou oblast a nález k velké radosti odborníků předal. Podivuhodné je, že ani po více než 3 000 letech v po staletí obdělávané půdě není nikterak poškozen. Jeho stav je výborný, doslova vypadá jako nový.

Pochází z období mezi lety 1 300 – 1 100 př. n. l. a typově odpovídá podobným, avšak menším keltským nákrčníkům doby bronzové. Je dosud největším nalezeným „nákrčníkem“ tohoto druhu v Británii. Artefakt, jehož rozměry a předpokládané užití ukazují spíše na opasek, je vyroben z vysoce kvalitního materiálu, jehož složení je z 86 – 87 % zlato, 12 – 13 % stříbro, zbylé procento tvoří měď. Měřeno pohledem dneška; jde o cca 21 karátové zlato o hmotnosti 730 gramů.

Šperk je velmi pěkně a přesně zpracovaný; čtyři příruby o délce 3,3 a 5 mm jsou kroucené proti směru hodinových ručiček s takovou precizností, že mezery mezi „závity“ mají po celé délce šperku mezi 2,25 mm až 2,5 mm. Archeologové dosud nepřišli na to, jakým způsobem byly jednotlivé části spojeny. Měření však nevykázalo žádné materiálové změny v celé délce šperku, takže pokud byly pájeny, pak vysoce precizní, dosud neznámou technikou.

Kurátor Britského muzea pro dobu bronzovou Neil Wilkin uvedl, že předmět mohl mít zvláštní význam pro těhotné ženy, který jej mohly nosit v poslední fázi těhotenství jako symbolickou ochranu. Poukázal přitom na velké rozměry, přičemž dodal, že mohl být nošen také jako zdobný „opasek“ na těžkém zimním oblečení, případně mohl být užíván při obětních rituálech k jakémusi zdůraznění významu obětního zvířete.

Nález je dosud oceňován, rozhodně však již prohlášen za poklad. Nálezci tudíž připadne odměna, o kterou se dle zákona podělí s majitelem pozemku. Těžko odhadovat konečnou cenu. Předpokládá se však, že bude vyšší, než na jakou byl oceněn podobný, avšak menší a lehčí tzv. „Corrard Torc“ ze Severního Irska, jehož hodnota byla před třemi lety stanovena na 4,8 milionů korun.

Nalezeno detektorem kovů

Nalezeno detektorem kovů

Nalezeno detektorem kovů

Nalezeno detektorem kovů

Nalezeno detektorem kovůZdroje: dailymail.co.uk, theguardian.com, twitter.com/britishmuseum, news.com.au, National Museums Northern Ireland

Roman Němec – GM4PRO
 

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeV Cambridgeshire bych si rád zahledal :-)

Nád-he-ra!

Asi emigruju do Anglie. :-D :-D :-D

Ono neni nutno se stehovat do Anglie. I u nas se nachazi spousta takovych veci, jen se o tom "nevi"...

Takový ŠROT hazím do krabice od bot :-D :-D :-D :-D bych si krůpnul do kalhot , tohle najít..... o:-) o:-)

3/4kg nakrcnik ze zlata? Jaky to pro ne mohlo mit prakticky vyznam? :)

Ono je obcas dobre cist i text a ne jen zirat na obrazky. Jinak... jaky prakticky vyznam ma vetsinou zlaty sperk dnes? 8-)

Mysak, co praktického chceš na nákrčníku? :-D to není pracovní nastroj... To máš jako by ses ptal tvojí mladé (staré) co je praktického na tom, že chce k vánocům náramek od Pandory, nebo řetízek na krk :-D

Ozdoba, potvrzení pozice v komunitě, náboženský účel, uložení hodnoty. Asi jako dnes no. :-) Ale 3/4 kila to je masakr. :-O

Tak to je opravdu nádherná řemeslná práce. :-O
Jenom mi z těch fotek přijde divné, že při deklarované hmotnosti a ryzosti by měl mít tento šperk objem pouhých 0,4 dcl, což je obsah běžné štamprle. :-D o:-)
Zdání ale občas klame.

Třeba tam je chyba v desetiné čárce?

Jak to našli? Jednou je to roztažené a pak smotané. Je mi divné, že to rovnali kterýmkoliv směrem. Kdyby to našli smotané, tak by asi těžko usuzovali, že se to dává kolem pasu, když to má tvar nápažníku. Když by to našli roztažené a smotali to, tak by asi neříkali, že se to používalo roztažené.

Dle mě poslední foto, patří závěru článku ;-)

Dom: To je moje chyba. Měl jsem v článku přidat i popisky fotek. Poslední tři a úvodní fotka jsou totiž právě ten starší nález - tzv. „Corrard Torc“. Novější nález je ten "roztažený".

krása

Nádhera :-)

:-O

Krása :) To by mě zajímalo, kdo vymýšlí ty absolutně nepodložený teorie..."že předmět mohl mít zvláštní význam pro těhotné ženy" ...kdybych přišel s teorií, že to měla kolem krku vomotaný posvátná kráva, tak sem možná pravdě stejně blízko. :-D

Rumen: To jsi blíž, než myslíš :-) U těch obětin byla sice zmíněna ovce a koza, tak proč ne i kráva? :-)

To TOVÁRNÍK

PARDON, Továrník , nevím jak velký čtamprdlata piješ ale nějak to nesedí......máš pravdu třeba je to dutý... :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru