Zlatý prsten královny Alžběty I.

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzácný zlatý středověký prsten našel detektorem kovu Ben Bishop. Na základě vyrytého symbolu se ukázalo, že jde o šperk, který patřil anglické královně Alžbětě I. (1533 až 1603).

Prsten našel hledač na poli v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Vydražený bude v aukční síni Hansons v Derby, která se proslavila například prodejem kabátu Johna Lennona.  Za 200 tisíc ho koupila žena pro svého manžela jako narozeninový dárek. Královský prsten má ale podle všeho vyšší hodnotu.

Bishop, který třicet let pracuje jako tovární dělník, je z nálezu nadšený. A to si přitom nejprve myslel, že zase našel bezcenný šrot. „Za ty roky co hledám s detektory kovu jsem našel kila odpadu. Vůbec mě na první ohled nenapadlo, že jsem tentokrát fakt vykopal vzácný šperk,“ přiznal hledač. Že jde o zlatý prsten zjistil, až ho pořádně očistil od hlíny. „Je to první zlatá věc, kterou jsem našel. Byl jsem tak mimo, že jsem čtyřicet minut seděl na zemi a zíral,“ povyprávěl ještě Bishop.

Že jde o prsten, který patřil královně Alžbětě I., poznali podle vyryté značky – dvoukřídlého orla. Sloužil jako pečeť. Alžběta I. je známá tím, že byla posledním tudorovským panovníkem. Zemi zdědila na pokraji bankrotu, ale dokázala ji připravit na nadcházející kolonizaci.

Prsten několik měsíců zkoumali odborníci z Britského muzea, aby mohli definitivně potvrdit pravost. To tak skutečně učinili, ovšem žádné z muzeí nechtělo šperk koupit, takže ho vrátili Bishopovi jako nálezci. „Jsem domluvený s majitelem pozemku, na kterém jsem prsten našel, že se samozřejmě o peníze z prodeje spravedlivě rozdělíme,“ poznamenal hledač.

Prsten vypadající jako šňůrka

Vzácný prsten objevil také další hledač v Nottinghamshire. Podle oborníků pochází z raného středověku. Šťastným nálezcem je Martyn Brown, který se věnuje hledání s detektory kovu bezmála třicet let. „Moje trpělivost byla odměněna. Našel jsem spoustu hezkých věcí, ale tohle je můj první podklad. Na polích jsem strávil skutečně hodně chladných dnů a tento nález mě povzbudil k dalšímu bádání,“ tvrdí hledač. 

Prsten si bude moct prohlédnout veřejnost. „Plánujeme ho vystavit v Britskému muzeu, kde ho nyní zkoumáme,“ uvedla kurátorka muzea Sue Brunningová. Šperk váží dvacet gramů a je dlouhý devět centimetrů. „Obsahuje až 79 procent zlata, zbytek je stříbro. Abychom ho mohli prohlásit za poklad, musí být starý minimálně 300 let, což v tomto případě bude splněno. Zjistili jsem, že pochází z raného středověku, a to samozřejmě stačí. Přesnější stáří ještě upřesníme,“ poznamenala Brunningová.Zdroj: www.deccanchronicle.com, www.dailymail.co.uk, www.nottinghampost.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezké prsteny, také se mi párkrát poštěstilo a věřím že ještě poštěstí.

Na tom prvním vidím spíš dvouhlavého draka než dvoukřídlého orla.

A mě by zajímalo, jak se octnul na poli královskej prsten :-)

Třeba proto, že před 500 lety tam nemuselo být pole, ale něco úplně jiného...hanzovni misto, cokoliv

Ještě jsem se dívala. Je tam fakt orel, ale jak se mohl královský prsten dostat na takové místo, se nikde nepíše :-(

krásný prsten, je to veliké štěstí tohle najít. musí to být zážitek, hlavně když se ví o historii a původu artefaktu.


Zase tak velká záhada to nebude ( spíš velká náhoda). Jde o stejný mechanismus, proč nacházíme na polích tolik mincí, přívěšků, náušnic, broží,atd. Jestli si někdo představuje, že sedlák oral s kapsou plnou mincí, nebo děvečka rozsévala obilí s broží na prsou, tak je trochu mimo . V minulosti nefungoval centrální svoz odpadů, takže veškeré smetí po úklidu dvorců, stodol, chlívů, ale i tržnic nebo návsí ( před trhem se vystlaly slámou, kvůli trusu prodávaného dobytka) skončilo na hnojišti.Chlévská mrva následně skončila na poli jako hnojivo. Takže Alžběta nejspíš navštívila Somerset - vlastní panství, návštěva nějakého hodnostáře, významný trh a ztratila prsten ( obrovská náhoda) - ostatní je již běžný koloběh.

Ano, taky jsem při čtení přemýšlela jak se tam dostal :-). Opravdu velká náhoda. Můžeme si u toho třeba i trochu zafantazírovat. Napadlo mě, že třeba byl ukradem.. kdo ví. Ale představa, že děvečka kydá hnůj na pole a tam najde zlatý prsten je taky super. To by ovšem na tom poli nezůstal :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru